Anasayfa / Anasayfa / AÇÜ’de Yeni Yüksekokul ve Fakülteler Kurulacak

AÇÜ’de Yeni Yüksekokul ve Fakülteler Kurulacak

Bakanlar Kurulu Kararına göre AÇÜ’de Yeni Yüksekokul ve Fakülteler Kurulacak

Artvin Çoruh Üniversitesi’nde Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ve İşletme Fakültesi kurulmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Söz konusu kararlar, Milli Eğitim Bakanlığı’nın teklifi üzerine 2809 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu’nun ek 30’uncu maddesine göre alındı. Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararına göre, Aksaray Üniversitesi’nde Spor Bilimleri Fakültesi, Ankara Üniversitesi’nde Hemşirelik Fakültesi, Artvin Çoruh Üniversitesi’nde Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ve İşletme Fakültesi ile bazı üniversitelerde enstitü ve fakülteler kurulacak.

Ayrıca  Aksaray Üniversitesinde Spor Bilimleri Fakültesi, Ankara Üniversitesi’nde Hemşirelik Fakültesi, Artvin Çoruh Üniversitesi’nde Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ve İşletme Fakültesi, Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde Sağlık Bilimleri Enstitüsü, İstanbul Medipol Üniversitesi’nde Sağlık Bilim ve Teknolojileri Araştırma Enstitüsü ile Muş Alpaslan Üniversitesi’nde Uygulamalı Bilimler Fakültesi kurulacak.

Öte yandan, Aksaray Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu kapatılırken Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı Mühendislik-Mimarlık Fakültesinin adı “Mühendislik Fakültesi” olarak değiştirildi.

İbn Haldun Üniversitesi’ne yeni enstitüler

Ayrıca, Bakanlar Kurulu kararıyla Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinin ismi “Mühendislik Fakültesi” olarak değiştirildi.

İbn Haldun Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak Yönetim Bilimleri Fakültesi ve Yönetim Bilimleri Enstitüsü, Sabancı Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak da Yönetim Bilimleri Enstitüsü kuruldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir