Anasayfa / Anasayfa / Arhavi Belediye Meclisinden Tarihi Kararlar

Arhavi Belediye Meclisinden Tarihi Kararlar

İlçenin Geleceğini Şekillendirecek İmar Değişiklikleri Yapılıyor

Arhavi Belediye Meclisi 2018 yılına yoğun bir çalışma temposu ile giriyor. Belediye başkanı Coşkun Hekimoğlu  başkanlığında  meclis üyeleri  Arhavi’nin gelecek on yıllarına şekil verecek kentleşme çalışmalarına imza atıyor.

Çay-kur Arsası Turizm, Ticaret ve Yüksek Öğrenim Alanı oluyor

Yapılan imar değişiklikleri ile şehrin içerisinde kalmış olan Çay-kur’a ait arsanın artık Turizm, Ticaret ve Kongre merkezi olarak meclis kararı çıkarılmış oldu. Böylece  şehrin göbeğinde hem çevre kirliliği yaratan, hem görüntü kirliliği  ve hem de gürültü yaratan fabrika gelecek yıllarda sorun olmaktan çıkıyor.  Arhavi belediye meclisi  üyeleri konu Arhavi, ortak paydaları bu şehir olunca çalışmaları büyük bir uyum ve titizlik içerisinde devam ediyor. Hal böyle olunca da Arhavi belediyesi meclisi ilçenin geleceği için tarihi kararlar alıyor.

Geçtiğimiz ay Çay-Kur Çay İşletmeleri genel müdürü ve daire başkanları ile yapılan toplantı ve çalışmalar neticesinde söz konusu arsa değişim ve dönüşümle şehre yakışır yatırımlara ev sahipliği yapacak. Mevcut Çay-Fabrikası Kavak köyüne taşınmasıyla da bu sorun tamamen ortadan kalkmış olacak. Bir Yandan Çay-Kur yetkilileri arsanın satışı ve devri ile ilgili çalışmalar başlatmışken öte yandan mevcut arsanın Arhavi Belediyesi tarafından imar değişikliği konusunda alınan meclis kararları ile  söz konusu arsa bir Ticaret, Turizm, AVM, Otel  ve Kongre Merkezi haline dönüştürülecek bir yapısal çalışmalar haline getiriliyor. Şehrin modern bir görüntü almasında önemli katkı sunacak proje çalışmaları ve yatırımların hayata geçmesi  ile apayrı bir kentleşmenin ortaya çıkacağına kesin gözle bakılan söz konusu arsa  adeta şehrin merkezi konumunda.

Mevcut arsa üzerindeki çalışmalarda sadece  bununla yetinilmeyip,  geçtiğimiz yıl  Çay-Kur tarafından Artvin Çoruh Üniversitesine tahsis edilen sahil kısmında yer alan ve yaklaşık 8 dönümlük bir alana sahip arsa ile ilgili de  belediye meclisi  imar değişikliği kararını almış oldu. Böylece A.Ç.Ü. ye bağlı bu arsayı Üniversite alanı olarak tescil etmiş oldu ve beraberinde yapılan imar değişikliği ile  üniversitenin  Turizm Otelcilik Uygulama alanı burada inşa edilecek. Üniversiteye bağlı senato  söz konusu bu arsa üzerinde Turizm otelcilik uygulama binasını da programa almış bulunmakta.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir