Anasayfa / Anasayfa / Artvin İl Koordinasyon Kurulu 2017 Yılı 3’üncü Dönem Toplantısı Gerçekleştirildi

Artvin İl Koordinasyon Kurulu 2017 Yılı 3’üncü Dönem Toplantısı Gerçekleştirildi

 

 

Artvin İl Koordinasyon Kurulu 2017 yılı 3’üncü dönem toplantısı gerçekleştirildi.

Vali Ömer Doğanay başkanlığında Valilik Çoruh Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıya, DSİ 26. Bölge Müdürü Celal Tokalak, Karayolları 10. Bölge Müdürü Selahattin Bayramçavuş, Artvin Orman Bölge Müdürü Selim Gurbetoğlu, kaymakamlar, belediye başkanları,  yatırımcı kurum ve kuruluşların bölge ve il müdürleri, sivil toplum kuruluşları ile meslek odalarının başkanları katıldı.

Vali Doğanay,  Artvin’de yürütülmekte olan projelerle ilgili yaptığı bilgilendirmede,  Artvin’de 2017 yılı 3’üncü dönem itibariyle yatırımcı kuruluş dönem raporları üzerinde yapılan değerlendirmeler sonunda toplamda 240 projenin uygulandığını söyledi.

Bu projelerin yıllara sari toplam bedelinin 8,1 milyar lira olduğunu, tahsis edilen toplam yıl ödeneğinin 1,1 milyar lira, gerçekleşen harcamanın ise 348 milyon lira olduğunu kaydeden Doğanay,  şunları ifade etti:

“İlimize tahsis edilmiş ve yüzde 32’sinin harcandığı 1,1 milyarlık liralık ödeneğin oransal dağılımına bakıldığında yüzde 55,1’i baraj ve HES, yüzde 6,9’u il ve devlet karayolu, yüzde 7,2’si il özel idaresi, yüzde 5,4’ü enerji nakil hatlarının tahsisi edilmesi, yüzde 5,7’si milli eğitim, yüzde 2,4’ü yükseköğretim, yüzde 2,3’ü gençlik ve spor hizmetleri, yüzde 2,6’sı ormancılık ve milli parklar, yüzde 6,7’si tarım ve hayvancılık, geri kalan yüzde 11,4’lük oranında diğer alanlarda uygulanan projelerde harcanmıştır. Uygulanan 240 adet projenin 26’sı dönem sonu itibariyle tamamlandı. 167’sinin çalışmaları devam ediyor, 44’ü ihale aşamasında, 3’ü ise henüz başlanmadığı görülüyor.”

-KÖYDES Projeleri Aralıksız Devam Ediyor

Doğanay, ayrıca, KÖYDES Projesi kapsamında 2005-2016 yılları arasında Artvin’e 253 milyon 691 bin 549 lira ödenek tahsis edildiğini ve bu dönemde uygulamaya alınan 2 bin 520 adet projenin tamamlandığını söyledi.

KÖYDES projesi kapsamında önceki yıllara göre ödeneğin iki kat artırılarak Artvin’e tahsis edildiğini belirten Doğanay,” Önceki yıla göre iki kat artırılmış olan bu ödenek ile köylerimizin ihtiyacı olan hizmetlerin ifasına yönelik çalışmalar 2017 yılında da etkin ve verimli şekilde yürütülmeye devam edilecektir.” dedi.

Yaklaşık 3 saat süren toplantı, yatırımcı kurum ve kuruluş temsilcilerinin yürütülen projeler hakkında bilgi vermelerinin ardından sona erdi.

AVBM

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir