Anasayfa / Anasayfa / Artvin Karadeniz’in Şampiyon Boğaları Ege’ye Gidecek

Artvin Karadeniz’in Şampiyon Boğaları Ege’ye Gidecek

Artvin’in Kafkasör Yaylası’nda, Karadeniz ve Ege Bölgeleri’ndeki illerden getirilen boğaların katılımı ile Ağustos ayında yapılan Türkiye Boğa Güreşi Şampiyonası bu kez Aydın’da düzenlenecek.

Artvin’in Kafkasör Yaylası’nda, Karadeniz ve Ege Bölgeleri’ndeki illerden getirilen boğaların katılımı ile Ağustos ayında yapılan Türkiye Boğa Güreşi Şampiyonası bu kez Aydın’da düzenlenecek. 12 Kasım tarihinde gerçekleştirilecek şampiyona için Artvin’de 4 boğa kampa alındı.

Aydın’daki şampiyonaya Artvin’den Haluk Koçer’e ait 700 kilogram ağırlığındaki ‘Kamil Ağa’, Aziz Yiğit’e ait 720 kilogram ağırlığındaki ‘Ağbaş’, Mahir Gülseçgin’e ait 750 kilogram ağırlığındaki ‘Kadir Ağa’ ile Can Bilgin’e ait 850 kilogram ağırlığında ‘Kürşat’ isimli boğa katılacak. Kafkasör Yaylasında sahipleri tarafından kampa alınan 4 boğa yürüyüş ve koşu ile spor yaptırılıyor, pekmez, üzüm kurusu, arpa, yumurta ve mısırla besleniyor. Boğalar yarın TIR’la Aydın’a götürülmek üzere yola çıkarılacak.

Kozlarımızı Paylaşacağız

Artvin Boğacılar Spor Kulübü Başkanı Haluk Bilgin, Karadeniz’in şampiyon boğalarının Ege’nin boğaları ile kozlarını paylaşacağını belirterek 4 boğanın 35 saat sürecek yolculukla Aydın’a götürüleceğini söyledi.

İddialı olduklarını ifade eden Bilgin, “Hiç kimse boğasını yenilsin diye arenaya çıkartmaz. Bizde her zaman olduğu gibi iddialıyız. Onlar 4 boğa getirdi, burada yenildiler. Şimdi bizde 4 boğa götürüyoruz. Bakalım ne olacak sonucunu bizde merakla bekliyoruz.” dedi.

Arenaya Çıkma Maliyeti 30 Bin Lira

Boğa yetiştiriciliğini severek yaptıklarını ifade eden Bilgin, “Bu işin her an gibi maddi kazancı yok. Kimse boğacılıktan para kazanmaz. 700, 800 kilogram ağırlığındaki boğanın yıllık maliyeti en az 6 bin liradır. Arenaya hazır hale gelmesi ve güreşebilmesi için en az 25′ 30 bin lira maliyet var” ifadelerini kullandı.

 

Artvinli Cumali Şampiyon Olmuştu

Artvin’in Kafkasör Yaylası’nda, Karadeniz ve Ege Bölgeleri’ndeki illerden getirilen 36 boğanın katılımı ile Ağustos ayında yapılan Türkiye Boğa Güreşi Şampiyonasında Muğla’dan gelen Cumhur adlı rakibini yenen Artvinli Cumali adlı boğa Türkiye şampiyonu olmuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir