Anasayfa / Anasayfa / Artvin’de Boğalar Güreşlere Hazırlanıyor

Artvin’de Boğalar Güreşlere Hazırlanıyor

Artvin merkez ve ilçelerinde geleneksel olarak düzenlenen boğa güreşleri, bölgede büyük bir sektör oluşturuyor. Baş, başaltı, büyük orta, küçük orta, ayak ve deste olmak üzere 6 kategoride gerçekleştirilen boğa güreşleri yoğun ilgi görüyor.

Bu yıl 37’ncısı düzenlenecek olan Artvin Kafkasör Festivali öncesinde kentte boğa sahipleri boğalarını hazırlamaya başladı. Kış aylarını ahırda geçiren boğalar havaların ısınmasıyla sahipleri eşliğinde kışın aldıkları kilo ve yağları eritmek için antrenmanlara başladı.  Günde 5,6 kilometre koşan boğaların rahat koşabilmeleri için ayaklarına nal takılıyor. Fiyatlar 20-50 bin lira arasında değiştiği boğalara nal çakma işlemi için Aydın’dan özel olarak nalbant ustası getirtiliyor.

Boğaları İçin Aydın’dan Nalbant Ustası Geliyor

Artvin Boğa Güreşler Yaşatma Yaylaları Koruma Derneği tarafından Aydın’dan getirtilen nalbant ustası kentteki boğaların ayaklarına nal çakıyor. Bölgede bu işi profesyonel olarak yapan olmadığı için bu ihtiyacını Aydın’dan sağlanıyor. Sabahın erken saatlerinde başlayan nal çakma işlemi iki gün boyunca sürüyor. Özel hazırlanan mekanizma ile boğaları sabitleyen, nalbant ustası Özcan Ersoy, ardından nal takma işlemini gerçekleştiriyor.

Keskin: Nal Spor Aşamasında Taş, Çivi, Çamdan Koruyor

Artvin Boğa Güreşlerini Yaşatma Yaylalarını Koruma Dernek Başkanı Erkan Keskin nallama işlemi sırasınd  hayvanların zarar görmemesi için özel bir mekanizma yaptıkların ifade ederek, Artvin’deki boğacıların hizmetine sunduklarını söyledi.

Hayvanların daha sağlıklı şekilde nallanması için bu makineyi yaptırdıklarını kaydeden Keskin, “Bu bölge kırsal bir bölge olduğu için hayvanların ayakları daha çok tahribat görüyor. Bu tahribatı engellemek için boğaların nallanması bizim için zorunlu hale geldi. Nalla işlemin profesyonelce yaptırmak için Aydın’dan nalbant çağırdık. Yılda iki kere Artvin’e geliyorlar” dedi.

Keskin, Ayakların törpülenip nallanmasının dışarıdan görünüşte törpülenen nallanan yerin ölü bölge olduğu için hayvanın canının yanmadığını belirterek “ Bu işlem ölü dokuların temizlenmesi aşamasıdır. Çaktığımız nallarda spor aşamasında hayvanı, taş, çivi, cam gibi maddelerden koruyor” diye konuştu.

Artvin’de boğacıları düşünerek bu hizmeti verdiklerini kaydeden Keskin, boğacıların bu vesile ile boğalarını festivallere daha sağlıklı şekilde hazırlandığını kaydetti.

Artvin’de boğacılık kültürünün çok önemli bir yere sahip olduğunu kaydeden Keskin genç neslinde bu kültürü yaşatmak adına gönüllü olarak çaba sarf ettiklerini söyledi.

Aydın’dan boğalara nal çakmak için Artvin’e gelen Nalbant Özcan Ersoy ise, “Artvin’de talep olduğundan, boğalara nal çakmak için geliyoruz. Kişilere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Atlarımız, boğalar, tosunlar nalsız olmaz. Bunlar gezdiği zaman ayak yıpranma aşamasına geçiyor, yıprandığı zamanda yürüyemez hale geliyor. O yüzden bizde nal çakıyoruz, kendine güveni yerine geliyor, gezmesi daha rahat oluyor” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir