Anasayfa / Genel / Artvin’de İlk Kez Bir Vaşağın Görüntüsü Gündüz Saatlerinde Çekildi

Artvin’de İlk Kez Bir Vaşağın Görüntüsü Gündüz Saatlerinde Çekildi

Artvin’de İlk Kez Bir Vaşağın Görüntüsü Gündüz Saatlerinde Çekildi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 12. Bölge Müdürlüğü Artvin Şube Müdürlüğü’ne bağlı foto kapanlara ilk kez gündüz saatlerinde bir vaşağın görüntüsü takıldı. Daha önce ilimizde gece görüntülerinde görüntülenen vaşaklar artık gündüzde ortaya çıkmaya başladılar.

Nesli tükenmekte olan hayvanlardan bilinen ve son yıllarda yapılan çalışmalarla popülasyonu artan vaşaklar artık foto kapanlara yakalanmaya başladılar. Karadeniz bölgesinde özellikle de Artvin’de de sayıları gün geçtikçe artan vaşakların en net gündüz görüntüsü de Artvin’de kayda alındı. Daha önce akşam saatlerinde görüntülenen vaşaklar artık gündüz saatlerinde de foto kapanlara yakalanmaya başladılar. Artvin Şavşat Eskikale köyü civarlarında Orman ve Su İşleri Bakanlığı 12. Bölge Müdürlüğü Artvin Şube Müdürlüğü’ne bağlı foto kapanlar ilk kez gündüz saatlerinde bir vaşağı görüntülemeyi başardı. Vaşak görüntüleri fotoğraflanırken, fotoğraflanan vaşağın Artvin Bölgesinde en net bir biçimde ilk kez gündüz saatlerinde foto kapana takılan vaşak olduğu belirtildi. Vaşağın bu derece net bir şekilde görüntülenmesi vaşak popülasyonunun arttığının bir kanıtı olarak gösterilirken, Artvin başta olmak üzere Karadeniz bölgesinde yaşayan vaşak sayısının gün geçtikçe arttığı ifade edildi. Artvin bölgesinde farklı bölgelerde akşam saatlerinde foto kapana yakalanan oldukça fazla vaşak bulunduğunu, ara sıra gündüz saatlerinde de vaşak görüntülerinin foto kapanlara takıldığı ancak bu derece net vaşak görüntüsünün ilk kez fotoğraflandığı belirtildi. Şavşat Eskikale Köyü’nde görüntülenen vaşağın genç bir hayvan olduğu ve avlanmak üzere arayışta olduğu kanaatinde bulunuldu.

Vaşak Nasıl Bir Hayvan?

Vaşaklar, kedigiller ailesinden Lynx cinsini oluşturan orta büyüklükte etçil ve yabani hayvan türleri. Kediye benzerler ama normal kedi den ağırlığından 5 kat daha fazla ağırdırlar. Kulakları da normal kediye göre daha uzun ve uçları tüylü. Kış bastırdığında ise sadece kulaklarının üzerindeki tüyler değil tüm vücudu kalın bir tüy tabakası ile örtülür. Patilerinin genişliği karda daha rahat yürümelerini sağlar. Gövdelerine göre küçük kalan başları ve kısa kuyrukları ile ilk bakışta ürkütücü gözükseler de görünüşleri çok etkileyici. Renkleri kum renginden koyu kahveye kadar değişiklik gösterir. Vaşak türleri arasında görünüş farklılıkları vardır. En çok bilinen vaşak türleri : Amerikan Vaşağı, Keşmir Vaşağı, Tibet Vaşağı, İspanyol Vaşağı, Avrasya Vaşağı. Engebeli arazilerde ve genellikle Çam ormanlarında yaşarlar ama açık ormanlık araziler veya diğer coğrafi mekanlarda da rahatlıkla yaşaya bilirler. Hatta denizden 3000 metre yükseklikte yaşayan vaşaklar bulunur. Sadece iyi bir dağcı değil aynı zamanda iyi bir yüzücüdürler. Bu sebeple kar tavşanı, kemirgen, ördek, yer kuşları, balık gibi geniş bir av yelpazesi bulunur. Her vahşi kedi gibi avlarını mükemmel gözler ve yaklaştığını hissettirmez. Vaşaklar avlanırken birlikte hareket ederler. Özellikle tavşan gibi hayvanları avlarken birlikte hareket ederler.Avlanma zamanı olarak geceden çok gündüzü tercih ederler. Çiftleşme döneminde bölgelerinin dışına çıkarlar. Genellikle de Ocak sonu veya Mart başı arasında çiftleşirler. Dişi vaşakların gebeliği 69 ila 72 gün arasında sürer ve 2 veya 3 yavru doğurur. Yavru vaşaklar annelerinin bir dahaki çiftleşme dönemine kadar yanından ayrılmazlar. Dişi vaşaklar 21 aylıkken erkek vaşaklar ise 33 aylıkken erginleşir. Ne yazık ki doğal hayatın değişilmez bir parçası olan vaşaklar insanoğlunun tehdidi altında.

Artvin başta olmak üzere Doğu Karadeniz’de vaşak popülasyonunda son yıllarda artış gözlenmekte.

Ç.P.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir