Anasayfa / Anasayfa / ARTVİN’DE  OĞLAK  ZAMANI

ARTVİN’DE  OĞLAK  ZAMANI

Artvin’de tamda zamanı en lezzetlisi ve sağlıklısını da övünmek gibi olacak ama Artvinde bulabilirsiniz. Zira yüksek yerlerde doğal ortamlarda kar suyunun tadıyla büyümekte olan Artvin oğlaklarının lezzeti bambaşkadır.

Sağlık ve lezzetiyle geleneksel Türk mutfağının baş tacı olan oğlak ve keçi etine olan talep günden güne artıyor.

Keçi sütü ve keçi sütünden yapılan peynir yoğurt gibi yan ürünler, sağlık açısından bir hazine kadar değerliler.

Keçi etinin bir diğer özelliği metabolizmayı hızlandırıcı bir etki gösterdiğidir. Keçi etinde var olan sağlığa olumlu etki yapan yağ asit oranı yüzde 60 ile yüzde 80 arasında değişmektedir. Bu da oldukça yüksek bir orandır

Eskiler bilir lafı boşuna değil sevgili okurlar, günümüzde keçi sütünün, keçi etinin, keçi peyniri ve yoğurdunun ne kadar sağlıklı ve faydalı olduğu yeni yeni konuşulurken ben hatırlıyorum babaannem ben küçükken bu sağlık kaynağını çok iyi biliyor ve günlük diyetinde tüketiyordu.

Keçi eti, diğer etlere oranla daha fazla miktarda B1, B2 ve B3 vitamini içermektedir. Bu da sinir sistemimizi korumakta ve cilt ve deri hastalıklarını engellemede bize doğal bir yardımcıdır.

Keçi sütü ve keçi sütünden üretilen yoğurt ve peynir gibi ürünler, vücudu asitlendirmeyen alkali yani sağlıklı, hastalıkları önlemede vücuda yardımcı olan besinler olarak bilinmektedir.

İnek sütüne alerjisi olanlar ve hazımsızlık problemi yaşayanlar için iyi bir alternatif oluşturan keçi sütü; aynı zamanda diğer tüm süt çeşitlerine oranla daha fazla kalsiyum, magnezyum ve vitamin içermesi sebebi ile insan vücudu için tam bir şifa kaynağıdır.

Keçi sütünün içerisinde bulunan yararlı yağ asitlerinin de, yüzyıllardır amansız hastalıklara mucizevi şifalar sağladıkları bilinmektedir. Bu tür haberleri günümüzde dâhi, gazetelerde okuyabilirsiniz.

Kansere karşı koruyucu etkisi bulunan ve sindirimi kolay bu sağlık deposuna, mutfağınızda daha çok yer vererek daha sağlıklı bir yaşama kavuşabilirsiniz.

Avrupa ve Amerika’da çok değerli bir ürün olarak kabul edilen ve özel mağazalarda yüksek fiyatlara satılan keçi sütü, ülkemizde henüz şehirlerde yeni yeni keşfedilme aşamasında.

  1. KEÇI YETIŞTIRICILIĞININ AVANTAJLARI

Süt keçisi, diğer hayvanlara oranla daha az bir para ile satın alınabilmektedir.

Oransal süt verimi (canlı ağırlığa göre) çok yüksektir. 50 kg ağırlığındaki bir süt keçisi canlı ağırlığının 10-14 katı süt verebilmektedir.

Keçiler kötü çevre şartlarında kolaylıkla yetiştirilebilmektedirler. Adaptasyon yeteneği yüksektir.

Diğer çiftlik hayvanları tarafından değerlendirilemeyen dağlık bölge meralarını değerlendirebilirler.

Keçi ağız yapısının özelliği ile tanınır ve diğer çiftlik hayvanları tarafından değerlendirilemeyen kaba yemleri değerlendirebilirler.

Et, süt, kıl, tiftik, deri, post, barsak, gübre gibi çeşitli amaçlarla kullanılabilen çok sayıda ürüne sahiptirler.

Bitkisel üretim yapılacak arazisi bulunmayan orman içi ve kenarı yerleşim birimlerinin en önemli ve tek geçim kaynağıdır.

Büyükşehir kenarı ve yakınında yaşayan düşük gelirli yetiştiricilerin süt ve et gereksinmesinin karşılanmasını sağlar.

Yetiştiricinin her an kolaylıkla paraya dönüştürebileceği hayvanlardır. Basit ve ucuz maliyetli barınaklarda yetiştirilebilirler.

Sevk ve idaresi, bakım beslemesi ve sağımı işlemleri çok kolaydır.

Keçi sütü, ihtiva ettiği besin maddeleri bakımından inek sütüyle büyük oranda eş değerdir ve alerjik özelliği yoktur.

  1. Koyun ve Keçi Arasındaki Farklılıklar 

Koyun ve keçileri birbirinden ayrımda bazı anatomik özellikler ve boynuz yapısıyla ilgili farklılıklardan yararlanmaktadır. Lif rengi ve lif özellikleri de bu kriterler arasında sayılmakla beraber, her zaman güvenilir farklılıklar olarak kabul edilmez. Keçiler ile koyunlar arasındaki en önemli fark kromozom yapılarındaki farklılıklardır. Koyunalar 60 adet kromozoma sahipken, keçiler 54 adet kromozoma sahiptirler.

Keçi etiözellikleri incelendiğinde; kas içlerinde, kas aralarında ve deri altında en az yağa sahip olan kesim hayvanıdır. Bu sebeple kolesterolü daha azdır denebilir. Keçi eti içeriğinde potasyum ve demir gibi elementlerde yüksek orandadır. Bu yüzden kolesterol sorunu ve kalp hastalığı olanlar için daha az sorunlu gibidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir