Anasayfa / Anasayfa / Cerattepe İçin İmza Kampanyasına Destek Sürüyor

Cerattepe İçin İmza Kampanyasına Destek Sürüyor

Artvin Çevre Platformları’nın düzenlediği Cerattepe için imza kampanyamıza devam ediyor. Yeşil Artvin Derneği tarafından imza kampanyası kapsamında HalitpaşaMeydanı’nda stant açılarak vatandaşların imza katılımı sağlandı.

Artvin halkı doğasını tahrip edip, yaşam alanlarını yok eden başta Cerattepe projesi olmak üzere bölgedeki madenlere, hidroelektrik santrallerine (HES), Yeşil Yol Projesi’ne ve taş ocaklarına karşı başlatılan imza kampanyasına ilgi yoğun bir şekilde devam ediyor.

Yeşil Artvin Derneği ve kentteki sivil toplum kuruluşlarının (STK) aldığı karar doğrultusunda, Artvin’deki doğa tahribatına karşı imza kampanyası şehir merkezinde stant açılarak devam etti. Aynı zamanda  ülke genelindesürdürülen imza kampanyası sonrası toplanan imzalar, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderilecek.

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, kampanyayla ilgili yaptığı açıklamada, “Türkiye’deki Artvinli STK’lar, dernekler, vakıflar bir araya geldik. Herkes Artvin’in genel durumuyla ilgili fikirlerini dile getirdi. Ağırlıklı olarak Artvin Çevre Platformları adı altında bir imza kampanyası yapılması önerildi. İkinci bir toplantıyla bu öneri netleştirildi. Şu anda tüm Türkiye’de Artvin Çevre Platformları olarak imza kampanyası devam ediyor. Başta Cerattepe olmak üzere Artvin’in genel sorunlarıyla ilgili imza kampanyası başlatıldı. Bunu hükümet yetkililerine ileteceğiz” dedi.

İmza kampanyası sonrası TBMM’ye gideceklerini kaydeden Başkan Karahan, hem siyasi partilere hem de hükümet yetkililerine taleplerini anlatmak istediklerini söyledi. Karahan, konuşmasında şunları şöyldi:

“Artvin’de pervasız şekilde çalışıyorlar. Denetleyen yok. Zarar vermeye devam ediyorlar. Bu yüzden Artvin halkını hem bilgilendirmek hem de derdimizi anlatmak üzere bu kampanyayı tüm Türkiye’de başlatmış bulunuyoruz. Biz bugün de tüm esnafı gezerek imza topladık. Esnafımızın imza yoğun bir şekilde destek verdi. Şimdi ise stant açarak halkın katılımlarını bekliyoruz dedi

İmza Kampanyasına Yoğun İlgi

Kentte  ülke genelinde  ve kentte toplanan imza sayısının 10 bin’e yaklaştığı öğrenildi. ‘Artvin’de çevre katliamına son’ başlıklı kampanya duyurusunda şu ifadelere yer verildi:

“Artvin’in güzel doğası vahşi bir saldırı altındadır. Maden işletmeleri, taş ocakları, HES’ler ve Yeşil Yol gibi doğayı tahrip eden çalışmalar, Artvinlilerin sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını tehdit etmektedir. Bizler ülkemizin değişik yerlerinde yaşayan Artvinliler ve çevre dostları olarak Artvin’de halkın ve tüm canlıların yaşam hakkını elinden almaya çalışan uygulamaların son bulmasını ve Cerattepe’deki madencilik faaliyetlerine derhal son verilmesini talep ediyoruz.”

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir