Anasayfa / Anasayfa / Cerattepeİçin Topladıkları 40 Bin İmza İle Ankara’da

Cerattepeİçin Topladıkları 40 Bin İmza İle Ankara’da

CEVRE PLATFORMU UYLERI ARTVINDEN YOLA CIKTI
FOTO: ADEM GUNGOR /DHA

Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe mevkiindeki madencilik faaliyetlerine karşı, Artvin Çevre Platformu üyelerinin başlattığı ve 1 ay süren imza kampanyası tamamlandı. Çevreciler topladıkları 40 bin imzayı Ankara’da TBMM’ye teslim edecek.

Artvin Cerattepe’de madencilik faaliyetlerine karşı yaklaşık 25 yıldır çevre mücadelesi yürüten yöre halkı bir aydır başta Artvin olmak üzere İstanbul, Ankara, Bursa, Zonguldak, Kocaeli, Çanakkale, Antalya, İzmir, Sakarya ve Sinop illerinde başlattığı imza kampanyasını tamamladı.

Artvin Çevre Platformu adına toplanan yaklaşık 40 bin imza için Artvin’den otobüsle bugün yola çıkılacak ve aralarında Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan’ın da yer aldığı bir grup Ankara’da ziyaretlerini gerçekleştirecek. Toplanan imzalar, TBMM Başkanlığı’na teslim edilecek.

“Sağlıklı Çevrede Yaşam Hakkı Tehdit Ediliyor”

Artvin Çevre Platformu’ndan yapılan yazılı açıklamada, ildeki güzel doğanın başta Cerattepe olmak üzere vahşi bir saldırı altında olduğu belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Cerattepe yanında son zamanlarda verilen yüzlerce yeni maden ruhsatlarının Artvin’i yaşanması mümkün olmayan bir kent haline getireceği görülmektedir. Maden işletmeleri, taş ocakları, HES’ler ve yeşil yol gibi doğayı tahrip eden çalışmalar Artvinlilerin sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını tehdit etmektedir. Doğayı, endemik türler başta olmak üzere, bir bütün olarak tehdit eden, insanların kültürlerine ve yaşam alanlarına kast eden, ekolojik sistemde onarılmaz yaralar açması bilim insanlarınca kanıtlanmış olan, ülkemiz ekonomisine getiri sağlamaktan çok şirketlerin kar sağlaması üzerine planlanmış çalışmalara karşı mücadele etmenin ülke ve çevre sevgisinin gereği olduğuna inanıyoruz.”

“Madencilik Faaliyetlerine Derhal Son Verilmeli”

Artvin’de OHAL kapsamındaki yasakların devam ettiğini belirtildiği açıklama şöyle tamamlandı:

“Bu durum insanların en temel haklarından biri olan sağlıklı bir çevrede yaşama hakkının savunulmasını ve ifade edilmesini engellemektedir. Bizler ülkemizin değişik yerlerinde yaşayan Artvinliler ve çevre dostları olarak Artvin’de halkın ve tüm canlıların yaşam hakkını elinden almaya çalışan uygulamaların son bulmasını ve Cerattepe’deki madencilik faaliyetlerine derhal son verilmesini talep ediyoruz.”

100 Yaşındaki Ali Dede Destek Vermişti

Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe mevkiinde, 2 yıl önce madencilik karşıtı protestolar sırasında biber gazı ile müdahalede bulunulan ve vücuduna plastik mermi isabet eden 100 yaşındaki Hacı Ali Keklik, yaşına rağmen çevre mücadelesine destek vermişti. ‘Cerattepe gazisi’ olarak tanınan Hacı Ali Keklik, Artvin Çevre Platformu tarafından başlatılan maden karşıtı kampanya için kapı kapı dolaşıp, imza toplamıştı Ankara’ya gidiyorlar.

40 Kişilik Heyet Yola Çıktı

Artvin’de Kafkasör Yaylası Cerattepe mevkiindeki madencilik faaliyetlerine karşı, Artvin Çevre Platformu üyelerinin başlattığı ve 1 ay süren imza kampanyasının tamamlanmasının ardından toplanan yaklaşık 40 bin imzayı Ankara’ya götürecek olan 40 kişilik heyet yola çıktı. Nur Neşe Karahan ve Av. Bedrettin Kalın’ında yer aldığı kafilede, birçok STK temsilcisi yer alıyor. Artvin HalitpaşaMeydanı’nda toplanan çevreciler yolculuk öncesi otobüsün önünde fotoğraf çekindiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir