Anasayfa / Anasayfa / Doğu Karadeniz’de Belediye Atık Su İstatistikleri Açılandı

Doğu Karadeniz’de Belediye Atık Su İstatistikleri Açılandı

 

 

 

 

Türkiye İstatistik Kurumu Trabzon Bölge Müdürlüğü’nün belediye atık su istatistikleri veri tabanından derlediği bilgilere göre 2016 yılında;Doğu Karadeniz bölgesindeki 104 belediyenin Rize’de yer alan 3, Giresun ve Artvin’de yer alan 1’er belediye dışındaki 99’ undakanalizasyon şebekesi ile hizmet verildi. Bölge genelinde “atıksu arıtma tesisi ile hizmet verilen belediye sayısı” ise 27 oldu.

 

Kişi Başı Deşarj Edilen Günlük Ortalama Atık Su Miktarı Bakımından Trabzon 2. İl Oldu

 

2016 yılında “Kanalizasyon şebekesi ile hizmet verilen nüfusun belediye nüfusu içindeki oranı”Türkiye genelinde yüzde 89,7olarak gerçekleşirken bölge illeri incelediğinde Gümüşhane’de yüzde 94,8, Artvin’de yüzde 90,7, Rize’de yüzde 81,1, Giresun’da yüzde 80,6, Trabzon’da yüzde 80,0 ve Ordu’da yüzde 79,0 oldu.

 

“Belediyelerde kişi başı deşarj edilen günlük ortalama atıksu miktarı (litre/kişi-gün)”Türkiye genelinde 183 litre olurken Trabzon 325 litre ile Türkiye ortalamasının üstünde yer aldı.Ordu 166 litre, Rize 147 litre, Giresun 146 litre,Artvin 129 litre ve Gümüşhane 97 litre ile ortalamanın altında kaldı. Ayrıca Trabzon bu değer ile Yalova’dan sonra en fazla “belediyelerde kişi başı deşarj edilen günlük ortalama atıksu miktarı (litre/kişi-gün)” bakımından 2. il oldu.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir