Anasayfa / Anasayfa / Evde Eğitim Gören Elif Nur Oral İlk Kez Karne Heyecanı Yaşadı

Evde Eğitim Gören Elif Nur Oral İlk Kez Karne Heyecanı Yaşadı

Artvin’de, “Kortikal displazi” beynin anormal gelişimi olarak adlandırılan hastalık nedeniyle doğuştan bedensel engelli olduğu için okula gidemeyerek evde eğitim gören Elif Nur Oral ilkkez karne heyecanı yaşadı.

Artvin İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci Milli Eğitim Bakanlığı’nın “Evde eğitim uygulaması” kapsamında eğitim alan ve 2017-2018 eğitim öğretim yılı birinci döneminin sona ermesiyle ilkkez karne heyecanı yaşayacak 7 yaşındaki 1. sınıf öğrencisi Elif Nur Oral’ı evinde ziyaret ederek karnesini takdim etti.

Öğretmeni ve ailesinden Oral’ın durumu hakkında bilgi alan Kahveci, bir süre minik öğrenciyle konuşarak kendisine değişik hediyeler vererek oyunlar oynadı.

Hastalığı nedeniyle konuşmakta güçlük çeken Oral ise çevresine saçtığı gülücüklerle mutluğu ifade etti.

Kahveci, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada sağlık sebepleri nedeniyle örgün eğitime katılamayan öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığınca evde eğitim hizmeti verildiğini söyledi.

Kahveci, evde eğitim uygulaması kapsamda milli eğitim müdürlüğü bünyesindeki öğretmenlerin günde 2 saat olmak üzere haftanın beş günü öğrencilerin evlerine giderek engelli öğrencilere eğitim verdiğini dile getirdi.

Her çocuğun eğitim hakkı olduğunu ve hangi koşulda olursa olsun bunun sağlanması gerektiğini kaydeden Kahveci, “Çocuklarımızın gelişiminde öğretmenlerimizin rolü çok büyük. Çocuklarımızın evde dahi olsa eğitim hakkından mahrum kalmaması devletimizin sunduğu bir imkandır. Bu çocuklarımızın eğitiminde elinden gelen gayreti gösteren ve onlara yaşama bağlayan öğretmenlerimize canı gönülden teşekkür ediyorum” dedi.

Artvin Merkezde 8 il genelinde de 14 öğrencinin evde eğitim hizmetinden faydalandığını belirten Kahveci, bunlara ek olarak okullarda eğitim öğren özel eğitim öğrencilerinin de bulunduğunu söyledi.

Kahveci,“Özel eğitime sadece evde eğitim gören öğrenciler dağıl değil. Bakanlığımızın sunduğu imkanlar dahilinde okullarımızda oluşturulan özel eğitim sınıflarında eğitim gören engelli öğrencilerimiz var. 3 yaşından itibaren öğrencilerimize okullarımızda özel eğitim öğretmenlerimiz vasıtasıyla eğitimler veriliyor.  Bakanlığımız özel eğitim alan her öğrencimiz için araç tahsis ediyor. Bu öğrencilerimiz evinden alınarak okula getiriliyor. Her öğrencimize öğretmen imkanı da sunuyor. Bizlerde taşrada bu  işin yürütücüleri olarak bakanlığın sunduğu bu imkanları en güzel şekilde vatandaşlara sunma gayreti içindeyiz.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir