Anasayfa / Anasayfa / Genç Sadâ Kuranı Kerimi Güzel Okuma Yarışması İl Finali Gerçekleştirildi

Genç Sadâ Kuranı Kerimi Güzel Okuma Yarışması İl Finali Gerçekleştirildi

 

 

 

 

Artvin Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Abdullah Gümüşgöz, Genç Sadâ Kuranı Kerimi Güzel Okuma Yarışması İl Finalinde Birinci Oldu.

 

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce organize edilen Artvin Genç Sadâ Kur’an-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışması Arhavi Nurettin Çarmıklı Anadolu İmam Hatip Lisesinde gerçekleştirildi.

 

Yarışma, İl Milli Eğitim MüdürüAbdulcelilKahveci, Artvin Tapu ve Kadastro İl Müdürü Kenan Öztürk, Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, Ak Parti Arhavi İlçe Başkanı Ufuk Yıldız, Hopa İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezai Aydın, Arhavi İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Arslanoğlu, Arhavi İlçe Tarım Müdürü Hakan Aytolan, il ve ilçe milli eğitim şube müdürleri ile bazı daire amirleri, okul müdürleri ve ilçe halkının yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Arhavi Eski Cami Müezzini Fatih Poyraz’ın Kur’an tilaveti ve açılış konuşmalarının ardından   yarışmaya katılan öğrencilerin Kur’an ziyafeti büyük bir ilgiyle dinlendi.

 

İl Milli  Eğitim Müdürü AbdulcelilKahveci yaptığı konuşmada  “Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim  bir hayat rehberidir. İnsanları huzur ve mutluluğa götüren evsensel bir mesajdır. O hak ile batılı ayırt eden bir söz, Allah’ın sımsıkı bağlı kalınmasını istediği sağlam bir ip ve sevgili peygamberimizin peygamberliğinin de en büyük mucizesidir.

“Bakanlığımızın Din Öğretimi Genel Müdürlüğü koordinesinde düzenlemiş olduğumuz  Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması İl Finaline hoş geldiniz.

 

Yüce peygamberimiz Hadis-i Şeriflerinde “Sizin en hayırlınız Kur’an-ı öğrenen ve öğreteninizdir.” buyurarak Kur’an öğrenmenin büyük faziletine işaret etmiştir. Kur’an, insanın zihnini ve kalbini aydınlatan bir nurdur. Kur’an, sahibinin buyurduğu gibi rahmettir, şifadır, hidayettir, öğüttür. Kur’an, dünyada çaresiz insanlığın kurtuluşu için ilahi bir rehberdir.

 

Bugün beşeriyet, kurtuluş istiyorsa, huzur istiyorsa Kur’ân’a gelsin. İnsanlık hürriyet arıyor, adalet arıyor, medeniyet arıyorsa Kur’an’a koşsun.

 

Değerli davetliler; Türkiye genelinde 81 ilimizde yapılmakta olan bu yarışmanın Milli Eğitimin Temel Amaçlarına uygun olarak öğrencilerimizin mesleğe cesaretle yönelmelerini sağlayacağına ve kendilerine güven vereceğine inancımız tamdır.

 

Hz Peygamber ile başlayan Kuran-ı Kerim’i güzel okuma geleneğinin devam etmesi için düzenlenen bu yarışmada birinci olan öğrencimiz, bölgede yapılacak yarışmada ilimizi temsil edecektir. Cenab-ı Allah bu öğrencilerimizi yetiştiren anne ve babalarına, öğretmenlerine bu dünyada ve ahirette güzellikler ihsan eylesin. Cenabı Hak hepimizi Kur’an-ı Kerim’i okuyan, anlayan ve hayatında tatbik eden kullarından eylesin.

 

Sözlerimi tamamlarken,  organizasyona  katkı sunan Milli Eğitim Bakanlığımıza,  jürinin saygıdeğer üyelerine, yarışmaya katılan tüm okullarımıza ve öğrencilerimize, İl Müftülüğümüze, tüm emeği geçenlere teşekkür ediyor, hepinize Kur’an yolunda bir hayat diliyor, saygılarımı arz ediyorum.” dedi.

 

Yapılan yarışmada Kur’an-ı Kerimi güzel okumaya gönül vermiş öğrencileri İl Müftü Yardımcısı Muhammed Aydın, Arhavi İlçe Müftüsü Sadık Havuz, Artvin Merkez Cami İmam Hatibi Abdullah İyizaman,Hopa İmam Hatiplerinden Yakup Şeker ve Arhavi İmam Hatiplerinden Nasır Önder’den oluşan jüri üyeleri değerlendirdi.

 

Merkez ilçe ve diğer ilçelerimizdeki İmam Hatip Liseleri öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşen yarışmanın sonunda Artvin Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi  AbdullahGümüşgöz birinci, Murgul Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi  Emirhan Artar ikinci, Hopa Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Hasan Huzeyfe Demir  üçüncü oldu. Yarışmanın sonunda yarışmaya katılan bütün öğrenciler ödüllendirildi.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir