Anasayfa / Anasayfa / Her Organ Yeni Bir Hayat

Her Organ Yeni Bir Hayat

Artvin İl Sağlık Müdürlüğü Organ ve Doku Bağışı Haftası kapsamında yürüyüş gerçekleştirildi.

Artvin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen Sağlıklı Yaşam Yürüyüşleri kapsamında Devlet Hastanesi Kavşağı – Yeni Mahalle güzergâhında gerçekleştirilen yürüyüşte “Organ ve Doku Bağışı Haftası” teması işlendi.

Artvin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; “Ülkemizde her yıl 3-9 Kasım tarihleri “Organ ve Doku Bağışı Haftası” olarak kutlanmaktadır.

Dünyada her yıl çok sayıda insan organ yetmezliği ile karşı karşıya kalıyor. Diğer taraftan verici sayısının yeterli seviyede olmaması organ nakline olan ihtiyacı artırıyor. Kadavradan yeterli sayıda bağış yapılmaması, canlı vericilerden nakil yapılmasını zorunlu kılıyor. Ayrıca, organ nakli bekleme listesine eklenen kişi sayısı da her geçen yıl artıyor. Pek çok hasta sağlıklı bir organ bulabilmek umuduyla bekliyor.

Türkiye’de organ bağışı ve nakli sayılarının yetersizliği son dönem organ yetmezliği nedeniyle tedavi görmekte olan birçok hastanın organ beklerken hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Hastaların yaşam süresi ve kalitesinde, ülke ekonomisi ve iş gücünde ağır kayıplara yol açan söz konusu organ yetmezlikleri önemli bir sorun olarak gündemdeki yerini korumakta olup, organ bağışı ve nakli sayılarının artırılması hedeflenmektedir.

Yasal desteğe sahip olmasına rağmen organ ve doku nakli hizmetlerinin geliştirilmesi için organ ve doku bağışının temini, bu bağışın artırılması için kamuoyunda bu konudaki bilgi eksikliğinin giderilmesi, organ bağışı bilincinin geliştirilmesi ve halkın organ ve doku bağışı konusunda teşvik edilmesi gereklidir. Bu konuda bütün eğitim kurumlarına, basına ve sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düşmektedir” denildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir