Anasayfa / Anasayfa / Kış Lastiği Uygulaması 2017 Ne Zaman Başlıyor?

Kış Lastiği Uygulaması 2017 Ne Zaman Başlıyor?

Kış lastiği uygulaması 2017 yılında 1 Aralık tarihinde başlayacak.  4 aylık bir süreyi kapsıyor. Yani 1 Aralık 2017 – 1 Nisan 2018 tarihleri arasında kış lastiğini kullanmanız gerekecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2012’de yürürlüğe giren “Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik”e göre, kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine izin verilmeyecek.

Artvin’deki sürücüleri de yakından ilgilendiren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, hususi tescilli taşıtlarda kış lastiği takma zorunluluğu olmadığı belirtilerek, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlarınsa kış lastiği kullanma zorunluluğu olduğu bildirildi.

Kış lastiği cezası nedir?

Kış lastiği uygulaması 2017 yılında araştırılan konular arasında yerini aldı. Kış lastiği zorunlu mu sorusunun cevabı ve kış lastiği fiyatları araştırılıyor. Araç sahibi olan vatandaşlar mevsim değişikliği ile beraber kış lastiği uygulamasının ne zaman başlayacağını merak etmeye başladılar. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, hususi tescilli taşıtlarda kış lastiği takma zorunluluğu olmadığı belirtilerek, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlarınsa kış lastiği kullanma zorunluluğu olduğu bildirildi. Aynı zamanda uygulamanın ne zaman başlayacağı da bildirildi. Uygulama 4 aylık bir süreyi kapsıyor. Yani 1 Aralık 2017 – 1 Nisan 2018 tarihleri arasında kış lastiğini kullanmanız gerekecek. Ülkemiz karayollarında seyreden yabancı plakalı araçlar da dahil olmak üzere ticari tüm araçlar kış lastiği kullanmak zorunda. Yoğun karlı ve yağmurlu havalarda hayati önem taşıyan kış lastikleri bakanlık kararıyla kullanıma başlıyor. Kullanmayanın cezası da 625 lira olarak açıklandı” diye konuştu.Lastik ebatına göre fiyatlar değişiklik gösteriyor.

Ancak otomobillerde çoğunlukla kullanılan 16 ve 17” jantlar için kış lastiği fiyatları ortalama 250 TL ile 400 TL arasında değişiyor.

Kış lastiği uygulaması 2017 yılında 1 Aralık tarihinde başlayacak

4 aylık bir süreyi kapsıyor. Yani 1 aralık 2017 – 1 Nisan 2018 tarihleri arasında kış lastiğini kullanmanız gerekecek.

Ulaştırma Bakanlığı tarafından yasalaştırılan zorunlu Kış Lastiği uygulamasında araç sahiplerinin iki lastik setine sahip olması gerekiyor. Normal lastik seti kasım ayında araçlardan çıkarılacak. Nisan ayına kadar kış lastikleri kullanılacak. Kasım ile Nisan ayları arasında zorunlu kış lastikleri kullanılacak. Lastiklerin temiz, karanlık, kuru ve havalandırması olan bir ortamda muhafaza edilmesi gerekiyor. Yine lastiklerin 25 derecenin altında ve 35 derecenin üzerinde bir ortamda korunmaması gerekiyor. Lastiklerin muhafazasının büyük önem taşıdığını vurgulayan Pala, “Lastiklerin ıslak, yağlı veya petrol türevi maddelerden uzak depolanması gerekiyor. Lastiklerin üzerinde başka bir ürün depolanmaması da gerekiyor. Bununla ilgili olarak Lastik Otel uygulamasını tercih edebilir esnaf arkadaşlarımız. Çünkü 6 aylık süreç sonunda yine lastiklerini taksisine monte ederek ekmeğinin peşine düşecek” diye sözlerini sürdürdü. Kış lastiği uygulaması başlangıç tarihi 1 Aralık 2017 olarak belirlendi. Bakanlık yetkilileri özel araçlara da zorunlu olmamakla birlikte can, mal güvenliği ve güvenliği seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanmalarını öneriyor. Ayrıca, belirtilen tarih aralıklarında il sınırları içerisinde kış lastiği uygulanacağı tarih aralıkları ile ilgili duyurular ilgili valiliklerce yapılacak.

Kış lastiği fiyatları nasıl?

Lastik ebatına göre fiyatlar değişiyor. Ancak otomobillerde çoğunlukla kullanılan 16 ve 17” jantlar için kış lastiği fiyatları ortalama 250 TL ile 400 TL arasında değişiyor. Jant boyutu büyüdükçe fiyatlarda büyüyor. Mesela 19” bir jant için alabileceğiniz ortalama bir kış lastiğinin tanesi 1.000 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Kış lastiği takmak zorunlu mu?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, hususi tescilli taşıtlarda kış lastiği takma zorunluluğu olmadığı belirtilerek, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlarınsa kış lastiği kullanma zorunluluğu olduğu bildirildi. Açıklamada, kış lastiği zorunluğuna ilişkin esasları belirleme yetkisinin 9 Şubat 2017’de Resmi Gazete’de yayımlanan 687 nolu KHK ile Bakanlığa verildiği anımsatılarak, şunlar kaydedildi:

“1 Nisan 2017’de Resmi Gazetede yayımlanan, ‘Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu İle İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ’ ile Kanun maddesine bağlı olarak usul ve esaslar belirlenmiştir. Buna göre, 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanma zorunluluğu olup yapılan düzenleme, hususi olarak tescil edilmiş taşıtların kış lastiği takmalarını kapsamamaktadır. Ayrıca, belirtilen tarih aralıklarında il sınırları içerisinde kış lastiği uygulanacağı tarih aralıkları ile ilgili duyurular ilgili Valiliklerce yapılacaktır. Ayrıca yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçların dışında kalan hususi araçlar için kış lastiği zorunluluğu olmamasıyla birlikte, can, mal güvenliği ve güvenli seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılmasını öneriyoruz.”

Kış lastiği kullanmama cezası ne kadar?

Ülkemiz karayollarında seyreden yabancı plakalı araçlar da dahil olmak üzere ticari tüm araçlar kış lastiği kullanmak zorunda. Yoğun karlı ve yağmurlu havalarda hayati önem taşıyan kış lastikleri bakanlık kararıyla kullanıma başlıyor. Kullanmayanın cezası da 625 lira olarak açıklandı.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir