Anasayfa / Anasayfa / Medeni Kanunun Kadınlara Verdiği Haklardan Yine Mi Rahatsız Oldunuz!

Medeni Kanunun Kadınlara Verdiği Haklardan Yine Mi Rahatsız Oldunuz!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları Başkanlığı basın açıklaması düzenleyerek müftülüklere resmi nikah kıyma yetkisinin verilmesine tepki gösterdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)Artvin Kadın Kolları, il binasında düzenledikleri basın toplantısında müftülüklere resmi nikah kıyma yetkisi veren kanun tasarısına tepki gösterdi. Basın açıklamasına Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Ali Yücel Kurt, Merkez İlçe Başkanı İlyas Şahin, Kadın Kolları Başkanı Gülşen Kurul, Eski İl Başkanı Seçkin Kurt, Yönetim Kurulu üyeleri, meclis üyeleri ve çok sayıda partili katıldı.

Basın açıklaması öncesi İl Başkanı Ali Yücel Kurt yaptığı açıklamada, “Ülkemiz zor günlerden geçiyor, daha da zor günlerden geçecek. Müftülüklere bir diğer adıyla imamlara verilen evlenme yetkisi, bir zor günlerimizden bir tanesi. Bu yetki maalesef hem laikliğe, hem cumhuriyete atılmış birer bombadır. Medeniyet ülkelerinden yaşam arzusu içinde olan biz Cumhuriyet Halk Partisi üyeleri olarak bu yasa maddesini kınayarak reddediyoruz.

Evlenme yetkisini veriyorlar peki, boşanma yetkisini neden vermiyorlar. Aynı yasa ile aynı imamla boşanma yetkisinide versinler.Burada kendilerini tatmin edip AKP’ye oy veren bir avuç sözde cemaatçiler, sözde tarikatçıları mutlu etme adına çıkartılan yasalardır. Türk milleti Anadolu insanı, kesinlikle bunu kabul etmiyordur ve etmeyecek. Yapılacak olan erken secimde Türk halkı bunun cevabını AKP’ye sandıkta verecektir” dedi.

Kurt’un açıklamasının ardından ise Kadın Kolları İl Başkanı Gülşen Kurul basın açıklamasını gerçekleştirdi. Kurul açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Türkiye’nin gündeminde çok acil çözümlenmesi gereken sorunlar var iken İç ve dış borçların trilyon dolarlara yaklaştığı, işsizliğin- aşsızlığın had safhaya ulaştığı, her dört gençten 1’inin işsiz olduğu, terörün her gün yüreklerimizi kasıp kavurduğu, basının ve bilimin dört duvar arasına hapsedildiği bir süreçte; yapılacak hiçbir iş kalmamış gibi, iktidar yine nikâhı kimin kıyacağı ile uğraşmaya başladı…

İktidarın müftülüklere de, resmi nikah kıyma yetkisi veren kanun tasarısını tekrar tekrar gündeme getirmesi, yaşamakta olduğu çöküşü, sistematik tehditlerle bertaraf etmeye çalışmasıdır.

 

Biz kadınlar sormak istiyoruz;Kadınlar her gün öldürülüyor iken,her gün tacize, tecavüze, şiddete uğruyor iken, Yoksulluk içinde ikençalışma hakları ellerinden alınıyor iken,Özgürlükleri gasp ediliyor ikenTek sorunumuz, evlenme akdinin müftü aracılığıyla çözüme kavuşturulması mıdır?

Sizler; medeni kanunun kadınlara verdiği haklardan neden rahatsız oluyorsunuz!

Mevcut şartlarda, Türkiye’de evlendirme memuru sayısında bir sorun yoktur.Buna rağmen müftülüklere de bu yetkinin verilmesi sosyal hayata dini tahakkümün dayatılması içindir. Türkiye’de çocuk istismarlarının ve tecavüzlerin büyük çoğunluğunun dini nikah kisvesi altında yapıldığı düşünüldüğünde bu tasarının nasıl bir gaflet olduğu daha rahat görülecektir. 12 yaşında imam nikahına, 6 yıl sonra imamın kıydığı resmi nikaha, çocuk gelinlere izin vermeyeceğiz.

Müftülük kurumu İslam ile özdeştir. Resmi nikahın müftülerce kıyılabilmesinin önünün açılması Türkiye’deki aile yapısına dini bir dayatmadır. Bu topraklar dinine sahip çıkan, geleneklerine ve göreneklerine bağlı olan insanların evidir. Bu insanların %90’dan fazlası zaten Müslümandır. Ancak Türkiye Cumhuriyeti bir Hukuk Devleti’dir.  Hukuk Devleti olmakla, kadınlar evlenirken Medeni Kanunla hakları güvence altına alınmıştır. Evlilik akdinin müftülerce yapılmasının önünün açılması din ve devlet işlerinin birbirine karıştırılmasıdır. Bu da Laiklik ilkesine aykırıdır.

Ancak endişe ile görüyoruz ki; iktidar bu ve bunun gibi uygulamalarla laik düzeni yavaş yavaş ve sinsice yok etmeye çalışmaktadır. Bir arada yaşamamızı sağlayan laikliğe açılan her gedik, toplumsal kutuplaşmayı derinleştirecektir. Bugün daha net görüyoruz ki siyasi iktidarın son yıllarda “dava” dediği şey laik düzenin yıkılması davasından başka bir şey değildir.

Biliyoruz ki; bu düzenlemeyi getirenlerin en büyük korkusu, direnen, mücadele eden kadınlardır!

Türkiye’de kadınların sosyal statüsü 1926 medeni kanunu ile resmen tanımlanmıştır. Bizlere düşen, bu medeni kanunu daha ileriye taşımaktır.

Biz Atatürk devrimlerinin uygulayıcısı kadınlar olarak, kadını toplumdan dışlayan her tür uygulamanın karşısında olduğumuzu ve mücadelemize devam edeceğimizi bir kez daha duyuruyoruz. Bu düzenlemeyi derhal geri çekin!yaşasın tam bağımsız, laik, sosyal hukuk devletiyaşasın kadınlaryaşasın hak, hukuk, adalet” diyerek basın açıklamasını tamamladı.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir