Anasayfa / Anasayfa / Okur, Mevzuat Kapsamında Boğacılarla Bir Araya Geldi

Okur, Mevzuat Kapsamında Boğacılarla Bir Araya Geldi

Artvin’de faaliyetlerini sürdüren boğacılar, yasal mevzuat düzenlemesi kapsamında Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dursun Okur’la bir araya geldi.

İlimizde geçmişten günümüze gelen, zamanla sosyal bir etkinlik olarak kutlanan  boğa güreşleri şüphesiz Artvin’in en büyük etkinlikleri arasında yer alıyor.İlimizde başta Kafkasör ve ilçelerinde olmak üzere 200 yılı aşkın boğa güreşleri düzenleniyor. Zaman zaman festival şeklinde kutlanan etkinlikler için büyük taraftar kitlelerini barındırıyor.

Bu kapsamda Artvin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, İlimizdeki BoğacıKulüp ve Derneklerle bir araya geldi. Artvin Boğacılar Spor Kulübü binasında gerçekleşe toplantıya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dursun Okur, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Mikail Kaya ve Veteriner Hakim Taner Eldemir, Boğacılar Spor Kulübü Başkanı Haluk Koçer, Kafkasör Boğacılar Derneği Başkan Yardımcısı Engin Yazıcı, Damar Boğa Güreşlerini Dernek Başkanı Bülent Genç, Özmal Boğa Güreşleri Dernek Başkanı Soner Kesin, MeloKaledibi Boğa Güreşleri Dernek Başkanı Murat Yazan, Berta Boğa Güreşleri Dernek Başkanı Ali Yeniçeri, Derekapı Boğa Güreşleri Dernek Başkanı Ali Çakal, Borçka Boğa Güreşleri Dernek Başkanı Ebu Bekir Kanbur ve boğacılar katıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dursun Okur toplantının amacı hakkında boğacılara bilgi vererek, mevcut yasal mevzuat içinde alt yapısı olmadığını ifade etti.Güreşleri resmi bir statüye sokmak için fikir alışverişinde bulunmak için toplantıyı talep ettiklerini ifade eden Okur’un açıklamalarının ardından Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Mikail Kaya Mevzuat düzenlemesi ve yasal alt yapının oluşturulması konusunda yapılması gerekenleri boğacılara aktardı. Karşılıklı fikir alışverişinde bulunulduğu toplantıda yapılan görüşmeler rapor edildi.

Toplantının sonunda ise Artvin Boğa Güreşleri Spor Kulübü Başkanı Haluk Koçer ve yönetim kurulu üyeleri, geçtiğimiz aylarda düzenlenen Türkiye Boğa Güreşleri Şampiyonasına katkı sağlaya,boğa güreşleri dernek başkanları ve Gıda Tarım İl Müdürü Dursun Okur’a plaket takdiminde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir