Anasayfa / Anasayfa / Sarıkamış Harekatı’nın 103’ncü yılı dolayısıyla şehitler anısına yürüyüş düzenlendi

Sarıkamış Harekatı’nın 103’ncü yılı dolayısıyla şehitler anısına yürüyüş düzenlendi

 

Artvin’de Sarıkamış Harekatı’nın 103’ncü yılı dolayısıyla şehitler anısına yürüyüş düzenlendi.

103 yıl önce “ Sarıkamış Harekatı ” sırasında tek kurşun atmadan ve tek kurşun yemeden ruhlarını karlı dağlarda teslim ederek şahadet mertebesine erişen şehitlerimizi bugün 81 ilde yapılan anma programları ile eş zamanlı olarak yad ettik.

İlimizde, Artvin Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü tarafından ” GENÇLİK ŞÜHEDANIN İZİNDE” adlı, Sarıkamış Şehitlerini Anma programı düzenlendi.

Anma programı, Artvin Gençlik Merkezi’ nin Valilik Önünde üzerinde Türk Bayrağı bulunan Atkı – Bere dağıtımıyla başladı. Artvin Valilik Binası önünde bir araya gelen yaklaşık beş bin den fazla vatandaşımız, Türk Bayrağı ile Cumhuriyet Caddesi, Halkevi Caddesi’ ni takip ederek Kolorta mevkisinde bulunan Garnizon Şehitliğine kadar anma yürüyüşü gerçekleştirdi.

Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü’ne ; Artvin Valisi Sayın Ömer DoğanaY, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Garnizon Komutanı Piyade Albay Abdurrahman Çerçi, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Fahrettin Tilki, Başsavcı Sedat Çelik, Artvin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bahattin Yetim, Kurum amirleri, Sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Garnizon Şehitliği önünde düzenlenen törende açılış konuşmasını yapan Artvin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bahattin Yetim; “103. Yılında Sarıkamış; “Gençlik Şühedanın İzinde” sloganıyla düzenlenen Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü’ne katılarak, vatan savunması için şehit düşen atalarının ayak izlerine ayak basanlar, kalpleri vatan sevgisiyle atan milletimizin çok kıymetli evlatları, hepinizi saygıyla selamlıyorum.

103 yıl önce Sarıkamış Harekatı sırasında donarak şehit düşen ecdadımızı anmak ve onların kuşandığı vatan sevgisiyle kuşandığımızı dosta, düşmana bir kez daha duyurmak için bir araya geldik.

22 Aralık 1914 – 15 Ocak 1915 tarihleri arasında Enver Paşa komutasındaki birlikler, Sarıkamış’taki Allahuekber Dağları’nda Rus kuvvetlerini püskürtmek isterken kara kışa yenik düştü. İslam âleminin ümidi olduklarının bilinciyle cepheye giden, tarihe her daim kahramanlıklarıyla nam salmış Türk askeri için şehitlik mertebesinden başka varacak daha yüce bir makam yoktu. Bazı kaynaklara göre 90 bin, bazı kaynaklara göre de 60 bin asker düşmana değil şiddetli soğuk, yetersiz kıyafet ve açlığa yenilmişti.

Sarıkamış’ta hayallerini, umutlarını, istikballerini kalbine gömerek toprağa düşmüş tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz. Bu millet onlara minnettardır. Ruhları şad olsun, mekânları cennet olsun.

Erzurum’daki 9. Kolordu Komutanlığı ile Sarıkamış’taki subayların Allah-u Ekber Dağları’ndaki sessiz anma törenleri, 2013 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın öncülüğünde başta gençler olmak üzere kamuoyuna mal edildi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın öncülüğünde 7 Ocak 2018 Pazar günü yani bugün; ecdadımızın göstermiş olduğu fedakârlıklardan yola çıkarak, gençlerimize tarih bilincini kazandırmak, vatan sevgisini aşılamak, milli benlik duygusunu güçlendirmek, vatan savunması uğrunda çekilen sıkıntıları anlamak ve hatırlamak amacıyla,”Gençlik Şühedanın İzinde” sloganıyla düzenlenen “Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü” Sarıkamış başta olmak üzere tüm Türkiye’de binlerce vatandaşın katılımıyla gerçekleştiriliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir