Anasayfa / YEREL HABERLER / Yeşil Artvin Derneği’nin Cerattepe ve Artvin Endişesi

Yeşil Artvin Derneği’nin Cerattepe ve Artvin Endişesi

 

Yeşil Artvin Derneği basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Artvin Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde maden çalışmalarına karşı mücadele sürüyor. Geçtiğimiz günlerde, maden şirketine yakınlıklarıyla bilinen bazı basın mensupları maden şirketi tarafından tek tek aranarak Cerattepe’ye çıkartılmış, çalışmalar hakkında bilgi verilmişti.

Bunun üzerine Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karhan, Yönetim Kurulu üyeleri Av. Bedrettin Kalın, Nursal Bülbül, Seval Şahin, Erdem Karslıoğlu, Selçuk Cem Ulutürk dernek binasında basın mensuplarıyla bir araya gelerek basın mensuplarının sorularını yayınladı.

Maden şirketinin yaptığı açıklamada Cerattepe’ye esnaf, muhtar ve üniversiteden öğretim görevlilerini götürdüklerini belirtmesi üzerine Yeşil Artvin Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan konuyu araştırdıkların ve gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

İşte Yeşil Artvin Derneği yönetimi üyelerinin yaptığı açıklama; “Yeşil Artvin Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan, “Aslında Türkiye’nin en sakin ili seçilen Artvin’de bugün tekrar bir aylık yasağın uzatıldığını öğrendik sabah. Bunun nedenini Artvin halkı anlamakta ciddi anlamda güçlük çekiyor. Tamam, ülkede olağan üstü hal zaten var ama Artvin’de zannedersem bir şirket için önlem almaya çalışıyorlar.

Gecen Yıl Bu Aylarda Artvin Halkı Hiç Tanışmadığı  Şeyler Tanıştık 

Biliyorsunuz geçen yıl bugünlerde Artvin halkı Cerattepe bölgesinde hiç tanışmadığı şeylerle tanıştı. Biber gazı ve devletin güvenlik güçleri ile karşı karşıya kaldı. Yasal izinleri bitmediği halde şirket devletin güvenlik güçleri eşliğinde, Artvin halkına şiddet uygulayarak Cerattepe’ye çıktı. Aslında daha önceki Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu ile görüşmelerimiz sırasında mahkemeler sonuçlanıncaya kadar herhangi bir şey yapılmayacağının sözünü vermişti. Dava hala Danıştay’da fakat şirket Cerattepe’de çalışmalara başladı, bu da Artvin halkını son derece tedirgin eden bir durum.

Neşe Karahan: Artvin Halkı Kabullenmiş Algısı Yaratılıyor

Dün şirketin bir açıklamasını gördük. Bütün Artvin esnafının sanki oraya çıkartıldığı, Artvin Çoruh Üniversitesi öğretim görevlilerinin oraya çıkartıldığı, merkez muhtarlarının oraya çıkartıldığı ve sanki görüş alındığı gibi bir şey yazmışlar. Üniversiteden hocalarımıza sorduk öyle bir şey yok, muhtarlarımıza sorduk öyle bir şey yok, esnafımıza sorduk onlardan da gidip gören yok. Vatandaşı kandırma yolunda, kamuoyunu farklı yerlere yönlendirme yolunda, bakın işte herkes onları destekliyormuş gibi, herkes onları kabullenmiş gibi bir algı yaratmaya çalışıyorlar.

Biz Artvin Valiliği’ne ‘Kamuoyunun kaygılarının giderilmesi amacıyla Yeşil Artvin Derneği, Esnaf Sanatkarlar Odası, Ticaret ve Sanayi Odası ve Siyasi Parti temsilcilerinden oluşan bir kurulla alanda incelemeye izin verilmesi’ diye bir yazdı yazdık. Ama ne yazık ki Artvin Valiliği 1 ayı geçirdikten sonra, hiç sanki biz böyle bir şey söylememişiz gibi ‘Yasal izinleri var, ÇED’leri var’ gibi çok yuvarlak bir cevap verdi. Bir yandan da yasaklara devam ediyorlar. Bugün ki uzatma yasağını anlamak gerçekten mümkün değil.

Bedrettin Kalın: Artvin’i Bir İş Adamımı Yönetiyor?

Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Av. Bedrettin Kalın İse; Valiliğin Olağan Üstü Hal Kararnamesine rağmen halen aylık düzenli olarak 6. Kez bir OHAL’i de aşan bir güvenlik önlemlerini bir genelgeyi yayınlıyor olması son derece demokratik bir toplum açısından da Artvin özeli için de çok olumsuz bir şey. Biz bunu defalarca ilin milletvekillerine ilin belediye başkanlarına da ilin yöneticilerine de söyledik bunu artık tekrar etmeyin diye.  Ancak buna rağmen, bu valiliğin tasarrufunda ve yetkisinde olduğunu zannetmediğimiz bir şekilde iş adamının yönetimi etkilemesi ile süre gelen bir duruma dönüştü adeta.

Artvin’de bildiğiniz gibi OHAL’den söz ediliyorsa sebep olarak bu gösteriliyorsa, darbe olduğu söylenen olayda hiçbir eylemin yapılmadığı, hiçbir güvenlik zafiyetinin oluşmadığı, hiçbir kargaşanın yaşanmadığı illerden birisi. Bunun ötesinde Artvin Türkiye’nin en güvenilir ili olarak seçilmiş her zaman böyle olmuştur. Dolayısıyla OHAL koşullarını da aşan bir Valilik tasarrufunun hangi sebeple alındığı bilinmiyor. Aslında  biliniyor! Sadece bilinmiyor! Bir tek sebeple bilinmiyor. Oda Cengiz İnşaata halkın tepkisini engellemek için.

Kalın: Artvin Halkı Hiçbir Cerattepe Mücadelesinde Yasa Dışı Bir Eylem Yapmamıştır

Biz yıllardır bu mücadeleyi sürdürüyoruz. Artvin halkı hiçbir Cerattepe mücadelesinde yasa dışı bir eylem yapmamıştır. Her zaman demokratik bir çerçevede kalmıştır. Elbette karşı çıktığımız bir projedir, elbette karşı çıktığımızı anlatmak zorundayız.  Halka anlatmak zorundayız, yöneticilere anlatmak zorundayız. Bunun içinde bir şeyler yapmamız gerekiyor fakat bunlar demokratik bir toplumun hakları çerçevesinde olan şeyler. Dolayısıyla bizim bunları bile yapmamız istenmiyor! Bir basın açıklaması yapmamız istenmiyor, bir yürüyüş yapmamız istenmiyor, oturmamız istenmiyor, Cerattepe’ye doğru çıkmamız istenmiyor!

Bir yılı aşkındır jandarma 1750 metre kodunda son derece de donanımsız bir şekilde cerattepe bölgesini bekliyor. Bir maden şirketinin kar hırsı yüzünden hem bu ülkenin gencecik insanları dağ başlarında bekletiliyor hem de Artvin halkı adeta zincirlere vurulmuş bir şekilde bekletilmeye ve sessiz tutulmaya çalışılıyor.

Kalın: Yapılan Tünel Çöktü Yeniden Açmaya Çalışıyorlar Biz Yıllarca Bunu anlatmaya Çalıştık

Hep söylüyoruz sözü edilen şey; projenin çevreye bir zararının olmadığı söyleniyor. Halbuki proje başlamamış ki zararı olsun. Başlamamış bir projenin çevreye zararı olmadığını söylemek son derece anlamsız olduğu ok açık. Henüz başlamış bir şey yok.  Biz yıllardır diyoruz ki burada heyelan var buralar çöker gider burası terk edildiğinde Artvin’in başına bela olacak bir yerdir diyoruz. 300 metrelik bir tünel 5 yıl kalamadı. Bakın bu çok önemli bir şeydir. O tünel 5 yıl ayakta kalamadı ve çöktü.  Çöktüğü için şimdi tüneli yeniden açmaya çalışıyorlar.

O tüneli yapan Kanadalı bir şirketti ve asla bir şey olmaz denilerek yapılan bir tüneldi. O 5 yıl içerisinde çöktü.  Çevreye zarar vermiyoruz dedikleri de tünel içinde yaptıkları güçlendirme çalışmasıdır. Oysaki 22 hektarlık bir  alan için ÇED Raporu almış olmalarına rağmen ve 22hekralık alanda çalışacağız demiş olmalarına rağmen bazı duyumlara göre 238 hektar için işletme izni başvurusu yapıyorlar.

Bu kadar yalanla donatılmış bir işletmeden söz ediyoruz. Onun için bun tür bir açıklamalarla Artvin halkına güven vermemeleri çok açık bir şey.

Bir de tabi bir yıl öncesinin bütün ülkeye yayılmış bir direnişi söz konusuydu. Bugün onun yıldönümü.  Zaman zaman daha güçlü olmak için geri çekilmek daha önemlidir. Dolayısıyla 7 ilin jandarma ve polisine Artvin halkı gerçekten direnmiştir.  Bu dolayısıyla asla bir yenilgi değildir.

Nursal Bülbül, Artvin’deki OHAL, Şirketin Bir Takım Yasa Uymayan Faaliyetleri Ört Pars Etmek İçindir

Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu üyesi Nursal Bülbül, ise Artvin’le ilgili Cerattepe ile ilgili yorum yapmadan önce,  Türkiye en güvenilir ili olan Artvin’de yasakların devam ediyor olmasına bakmak gerekiyor. Türkiye’nin sadece 5 ilinde böyle bir yasak var, onlarında güvenlik problemleri var. Biz bu ilde yaşıyoruz bu ilde yaşamaktan değişik nedenlerden memnunuz ama ne yazık ki Artvin’de anlayamadığımız nedenlerden dolayı yasaklar devam ediyor. Orda şirketin bir takım yasa dışı uymayan faaliyetleri örs pars etmek içindir. Ticaret Odası, Esnaf Sanatkarlar Odası gerek o heyetin içerisine üniversiteden bilim adamını sokarak komisyon oluşturup yukarıya izin vermiyorsalar. Demek ki orda bizim bilmediğimiz yanlış bir şeyler yapılıyor” dedi.

Ç.P.

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir