2020 KOOPERATİFLER YILI OLACAK GİBİ

Önce Şavşat ilçemizde S.S. Savaşlılar İşletme Üretim Ve Pazarlama Kooperatifi, ardındanS.S.  Şavşat Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, daha sonra Ardanuç ilçemizde S.S. Ardanuç Kadın Girişimi Üretim Ve İşletme Kooperatifi kuruldu.

Yusufeli ilçemizden ise S.S. Yusufeli Su Ürünleri Kooperatifi ve  S.S.  Kılıçkaya Kadın Girişimi Üretim Ve İşletme Kooperatifi kuruluşlarının ise eli kulağında, bakanlık onayı bekliyor.

Artvin Ticaret Sicili Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre 2020 yılında geçmiş yıllara göre kooperatif kuruluş tescillerinin artış gösterdiği görülüyor.

Konuyla ilgili bilgi aldığımız Artvin Ticaret Sicili Müdürü Yaşar KARS, ‘Sadece kooperatif kuruluşları artmış değil, kurumsal şirketlerden de şube açanlar var’  dedi.

Yaşar KARS, konuyla ilgili olarak şunları söyledi; “Son yıllarda organik ürünler, raflarda daha çok aranır oldu.   Bu durum doğal olarak üretimi tetikliyor. Bunun yanında, salgın olayıyla iyice artan sağlıklı beslenme arayışı, gün geçtikçe daha çok doğal beslenme talebini artırıyor. Tarım ve gıda sektöründe artan bu talep, üreticilerin ve pazarda yer alan firmaların da, ürün tedariki ihtiyacını artırıyor.

Son yıllarda bazı yerel yönetimler, bu anlamda üreticiyi özellikle desteklemekte. Bu anlamda yapılan destek ve uygulamalarda, küçük aile işletmelerinin hedef alınması, birçok olumlu örneğin kamuoyunda yer alması ve benimsenmesi, İlimizde de bu hareketlenmeyi sağlıyor kanaatindeyim. Ve bence en önemlisi halk, ekonomik sorunların en başta tarımın gelişmesi ve yaygınlaşması ile ortadan kalkacağına inanmaya başladı.

Artvin’de gözlemlediğim kadarıyla, il dışında yaşayıp emekli olup geri dönenler ile yaz aylarını memleketinde geçirenler,  gün geçtikçe artmakta. Bu durum yöre halkının farkındalığının armasına vesile oluyor. Çünkü bu insanların birçoğu, aydın ve bürokrasiyi bilen, yıllarca dışarda gözlem yapmış ve yaşamış insanlar. Son aylarda telefonla arayarak ya da gelerek bilgi alanlarda hissedilir oranda artış var. Ve bunların hemen hepsi belirttiğim düzeyde insanlar. Bu bilgi edinmelerin ana merkezini ise tarımsal üretim ve kadın girişimleri oluşturuyor. Sadece bu değil,  Yusufeli ilçemizde organik üretim ve pazarlama yapmak amacı ile şube açan şirketlerde var.”

ARTSO

Ayrıca Kontrol Edin

Tarihi eser kaçakçısı yakalandı Yusufeli’nde tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda toplam dört adet tarihi eser ele geçirildi.

Artvin-Yusufeli İlçe Jandarma Komutanlığı ve İstihbarat Şube Müdürlüğü personelinin katılımıyla 3 Şubat 2021 günü, icra …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir