20’inci Satave Gevrek Festivali’ Sona Erdi

 

Şavşat’taSatave bölgesindebu yıl ‘20’incisidüzenlenen Satave Gevrek Festivali’ renkli görüntülere sahne oldu.

 

Şavşat’ın bin 400 rakımlı Satave Yaylası’nda bölgedeki köy dernekleri tarafından yörede iç içe geçmiş olan Türk- Gürcü kültürünün yaşatmak, birlik beraberliği artırmak amacıyla düzenlenen festivale Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı, AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Gümüş, Artvin Orman Bölge Müdürü Selim Gurbetoğlu ve binlerce vatandaş katıldı.

 

Artvin’in ve Şavşat’ın en önemli festivallerinden biri olan ve her yıl Türkiye’nin değişik yerlerinden binlerce insanın katıldığı Satave Gevrek Festivalindevatandaşlar gün boyunca yöresel sanatçılarının seslendirdiği, şarkı, türkü ve oyun havaları eşliğinde horon teperek eğlendiler.

 

Birçok vatandaşta ormanlık alanlarda kurdukları çadırlarda mangal yaparak aile, eş dost ve akrabalarıyla temiz hava ve doğan keyfini çıkardı.

 

Etkinlikte müzik ve horonun eksik olmazken, festivale de adını Şavşat’a özgü Gevrek adı verilen ekmek, peynir eritmesi vatandaşlara ikram edildi.

 

AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla basın mensuplarına yaptığı konuşmada doğup büyüdüğü çocukluğunun geçtiği topraklarda bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. Kışla “ Bu festivaller yöredeki birlik beraberlik ve kaynaşma adına çok önemli. Festival vesilesiyle gurbetteki birçok hemşerimiz ilçeye geliyor. Burada ki akrabalarıyla hasret gideriyorlar. Birlik beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bir zaman diliminde bu festivaller ilimiz ve ülkemiz için çok önemli diye konuştu.

Bu bölgede yaşayan vatandaşlarımızın büyük çoğunluğu Gürcü kökenli olduğunu kaydeden Kışla, bölgede Gürcü kültürüyle Türk kültürü iç içe geçtiğini böylelikle bölgeye has bir kültür oluştuğunu ifade ederek bu etkinliklerle bu kültürün gelecek kuşaklara aktarıldığını söyledi.

 

Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk festivallerin, dostluk ve kardeşliğin pekiştiği, birlik ve beraberliğin zirve yaptığı etkinlikler olduğunu söyledi.

 

Öztürk; “Bugün 7’den 70 bütün Şavşatlıların bir araya geldiği, gurbetten gelen hemşerilerimizle birlikte kaynaştığı ve hasret giderdiği bir ortamdayız. Sakın Şehir ünvanına sahip Şavşat’ımız her mevsim yerli ve yabancı çok sayıda turisti ağırlıyor. Yaz mevsimlerinde ilçemize gelen turist sayısı diğer aylara göre çok daha fazla oluyor. Bunda yayla festivallerimizin etkisi oldukça fazla. Bugünde burada Satave Gevrek Festivali nedeniyle yurt dışından ve yurt içinden gelen binlerce vatandaşımızla bir aradayız” dedi.

 

İl Kültür Turizm Müdürü Ömer Gümüş’te yaptığı açıklamada Artvin’de yıl boyunca değişik tarihlerde 59 festival yapıldığını söyledi.

 

Satave Gevrek Festivalinin Artvin’de yapılan 59 festival arasında en önemli 3 festivalden biri olduğunu ifade eden Gümüş, “Burada hedefimiz Artvin’den göçen ve ülkemizin değişik illerinde yaşayan insanlarımızın bu kültür sanat etkinliklerine gelerek köklerini geçmişlerini unutmamaları burada ki insanlarla kaynaşmalarıdır” dedi.

 

Gümüş; “Şavşat’ta kültür sanat faaliyetlerini bir taraftan bir taraftan da yayla ve ev pansiyonculuğunun gelişmesi için çalışmalar yapıyoruz.  Artvin’in 315 köyünün yaklaşık 120’si yayla ve ev pansiyonculuğu uygun durumda. Özellikle Şavşat’ın meydancık bölgesi alternatif turizm için çok uygundur. Yayla ve ev pansiyonculuğu vesilesiyle bölgede bölge de turizmi canlandırmak istiyoruz.

2017 yılının ilk 6 ayında ilimize 65 bin turist gelerek ilimizi gezmek suretiyle ilimizde konaklamış ve bir girdi bırakmıştır.

 

Hopa Sarp sınır kapımızdan da günlük 19 bin civarında girişi çıkış yapılmaktadır. Ben ülkemizdeki insanları Artvin’e davet ediyorum. Gelsinler bu güzellikleri bu doğayı bu kültürü görsünler” dedi.

Ayrıca Kontrol Edin

Kovidle Mücadele Aralıksız Devam Ediyor

İçişleri Bakanlığımızın koordinasyonunda “SağlıkİçinHepimizİçin” sloganıyla tüm Türkiye genelinde eşzamanlı olarak gerçekleştirilen Kovid- 19 tedbirlerine yönelik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir