Anasayfa / Anasayfa / Artvin Tanıtım Günlerinin Yıldızı “Mantar”

Artvin Tanıtım Günlerinin Yıldızı “Mantar”

 

Artvin Tanıtım Günlerinin Yıldızı “Mantar”

Artvin Mantarın Diyarı Ve Başkenti Olacak

Artvin İli Mantar Üreticiler Birliği, bu yıl aldıkları ilk ürünü,  Dünyadaki tüm Artvinlilerin kendi kendilerine özel olarak ilan ettikleri 08.08. 2018  “Dünya Artvinliler Günü”  açılan 2. Artvin tanıtım Günleri’nde tanıtıyor. Burada kurdukları stantta Kayın mantarını tanıtan ve halkın damak zevkine sunan Artvin İli Mantarcılar Birliği, Artvin halkından da tam not aldı.

Üretimin ülke ve millet için  ne kadar hayati bir önem taşıdığı konuşulan şu günlerde kayın mantarıyla Artvin’e değer katan, markalı ürün ile halkın karşısına çıkmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getiren Artvin İli Mantarcılar Birliği Başkanı Ali Fuat Beyaz,“Bu yıl Artvin’de 2’ncisi düzenlenen Artvin tanıtım Günleri’ne ürettiğimiz mantarımızla katılma mutluluğunu yaşıyoruz.

Bu yıl kurulum çalışmasını bitirdiğimiz ve üretime geçtiğimiz seralarımızda şimdilik 108 metrekare içinde 600  adet kütüğümüz mevcut. İl genelinde 8 sera ile başlayıp yapımına devam edilen sera sayısı 27’ye çıktı.  27. Aralık 2017 tarihinde Artvin İli Mantar Üreticileri Birliği kuruldu.  Bu Mantar üreticiliği için çok önemli ve büyük bir adımdı. Bunu zaman içerisinde hepimiz göreceğiz.  Birlik kurulduktan sonra soğutma sistemli bir araç aldık.  Bunun yanında Tam Otomatik Vakumlu Paketleme Makinesini aldık. Logomuzu yaptık ve markamızı aldık. Bütün bunlar mantar üretiminde profesyonelliğe giden altyapı çalışmalarıydı.

Profesyonel Bir Çalışma Yaptık

Değerli Artvin Halkı, Şunu hepimiz çok iyi biliyoruz ki eğer üretimde merdiven altı tabir edilen, markasız, logosuz, kara balta bilgilerle yapacağınız her hangi bir üretim size fayda sağlamaz. Burada mantar üretimi yapılacaksa bilimsel ve dünya standardında yapılmalıydı. Bu nedenle biz birlik kurucu üyeleriyle Türkiye’nin dört bir yanını gezdik. Nasıl üretim yapılıyor, üretildikten sonra nasıl pazarlanıyor, çabuk tüketilmesi gereken bir ürün olduğu için  tüketilemeyen ürünleri nasıl değerlendireceğimiz gibi konularda bilgi sahibi olduk.. Allah’a şükür, ürünümüzü Artvin Tanıtım Günleri’nde tanıtma mutluluğuna eriştik. İddia ediyorum, Artvin Mantarın Başkenti olacak.

Birliğin Kurulmasında Emeği Geçenlere Teşekkür Ediyoruz

Bu birliğin kurulmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Burada 26. Dönem Artvin Milletvekili Sayın İsrafil Kışla’nın önemli destekleri oldu. Sayın valimizin bu konuda ki ilgisi ve desteği bizi çok mutlu etmiştir. Kendisine bir kere daha teşekkür ediyoruz.

Artvin’in Toprağı Berekettir

Artvin’in coğrafyası dik, sarp ve zor olabilir. Toprağı kıt da olabilir. Ama bereketi ve çeşitliliği ile dünyada eşi bulunmayacak özellikler ve güzellikler taşıyor. Evet, Artvin mantar vadisi olacak, Artvin Mantarın başşehri olacak. Artvin’in bir sembolü de mantar olacak. Biz bu konuda çok iddialıyız. Dünyada çok değerli ve pahalı olan bu ürünü biz çok uygun fiyata halkımıza sunacağız. Artvin halkı bu ürüne sahip çıktığında zaten buraya yetiştiremeyiz. Çevre illerimize ulaştırabilmek için soğutuculu aracımız hazır. Kent Park’ta yaptığımız tanıtım çalışmalarımız için standımıza uğramanız yeterlidir.”dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir