Bağımlı Olma Özgür Ol

Artvin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezinde Teknoloji bağımlılığı Konulu Panel ve Kısa Film yarışması ödül töreni düzenlendi.

Programa Vali Yardımcısı İdris Akça, Belediye Başkanı MehmetKocatepe ve saygıdeğer eşi, Kurum Müdürlerimiz, Sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri, kurum personelleri, öğrenciler ve halkımızın geniş katılımıyla gerçekleşti.

İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. İrfan Akalın’ ın konuşmaları ile başlayan programda Akalın;  “Ülke olarak bağımlılığın her türüyle ile etkin ve kararlı mücadele etmekteyiz. Bu bağlamda bugün il sağlık müdürlüğü olarak tüm bağımlılık türlerinde olduğu gibi teknoloji bağımlılığı ile mücadele konusunda da farkındalık oluşturmak toplumumuzu doğru bilgilendirmek ve özellikle gençlerimizi doğru yönlendirmek amacıyla İl Milli Eğitim ve Gençlik Spor müdürlüklerimizin katkısı ile bu etkinliği yapıyoruz. Teknoloji bağımlılığı teknolojiyi kullanmada ve onunla ilişkili kişinin iradesini kaybetmesi, kendini denetleyememesi ve onsuz bir yaşam sürdürmemeye başlaması halidir. Bu bağımlılıklar “internet” ve “sosyal medya”  “telefon” ve “tablet”, “ oyun konsolları”, “bilgisayar” ve “televizyon” gibi başlıklar halinde gruplandırılabilir. Buradaki amaç teknolojiye ve yeniliklere kesinlikle karşı olmak değil çağımızın yeniliklerinden sağlığımızı etkilemeden amacına uygun bir şekilde faydalanmanın yollarını aramaktır. Diğer bağımlılık türlerinde olduğu gibi bu konuda da özellikle ebeveynler başta olmak üzere hepimize çok fazla sorumluluk düşmektedir” ifadelerini kullanarak   “BAĞIMLI OLMA ÖZGÜR OL”  sloganı ile konuşmalarını sonlandırdı.

Akalın’ ın konuşmaları sonrasında, İl Müftü Yardımcısı Vaiz Numan Öztürk’ ün,  İl Milli Eğitim Müdürlüğün de görevli Psikolojik Danışman Nuri Cemal Balcı’  nın ve Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Erol’ un katılımları ile Teknoloji Bağımlılığı Konulu Panel düzenlendi. Panelde sevgili öğrencilerimiz ve halkımızın merak ettiği konular hakkında interaktif sohbet edildi.

Panelin ardından Artvin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından birincisi düzenlenen Liseler arası Kısa Film Yarışması ödül töreni düzenlendi.

Değerlendirme sonucu;

Birincilik ödülü; Ayhan Şahenk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden Erbil SANCAR ve ekibi tarafından hazırlanan  “Teknolojik Hayat ” isimli kısa filme,

İkincilik ödülü; Borçka Anadolu Lisesi öğrencilerinden Reyhan AYDEMİR ve ekibi tarafından hazırlanan  “Teknolojinin yarattığı Modern Köleler ” isimli kısa filme,

Üçüncülük ödülü; Borçka Anadolu Lisesi öğrencilerinden Beyza Nur KALAYCI ve ekibi tarafından hazırlanan  “HAYATIN FARKINA VAR” isimli kısa filme,

Jüri özel ödülü ise; Şavşat Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerimizden Enes DOĞAN ve ekibine ait GELECEK NESİLLER” ve Yeni Mahalle Sosyal Bilimler Lisesi Öğrencilerinden Eren YAZICIOĞULLARI ve ekibi tarafından düzenlenen  “TEKNOLOJİ NESLİ ” isimli kısa  filmlere verilmiştir.

Dereceye giren öğrencilere, Eser seçiminde bizlere destek olan Jüri üyelerine ve panelistlerimize ödül ve plaketleri Sayın Vali Yardımcımız İdris AKÇA, Sayın Belediye Başkanımız Mehmet KOCATEPE, Sayın Milli Eğitim Müdürümüz AbdulcelilKahveci,  Sayın Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Bahattin YETİM ve Sayın İl Sağlık Müdürümüz Opr. Dr. İrfan Akalın tarafından takdim edildi.

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:  “Bağımlılıkla mücadelemizin bir ayağı olan teknoloji bağımlığı hakkında öğrencilerimiz ve vatandaşlarımızda farkındalık yaratan programı hazırlayan Artvin İl Sağlık Müdürlüğü proje ekibi Kamu Hastaneleri Başkan Yrd. Uzm. Dr. Sibel ŞAHİN, Sağlık Hizmetleri Birim Sorumlusu Mukaddes DAĞ, Biyolog Talip TOKSÖZ,  Birim sorumlusu Eylem AKSU,  Sibel PINAR,  İsmail YİĞİT ve Canan ŞATIR’ a teşekkür ediyoruz.”

Ayrıca Kontrol Edin

Sınıf Tekrarını Olumlu Buluyoruz

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sınıfta kalmanın olmamasının eğitimde önemli ölçüde seviye düşüklüğüne yol açtığına, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir