İzolasyon ve Kendini İzole Etmek Nedir?

Ülkemizde corona virüsü tedbirlerine karşı toplu taşıma, çarşı ve pazar yerinlerde dikkatli olmamız gerektiği vurgulanıyor. Özellikle salgın virüse karşı uzmanlar kendimizi izole etmenin önemine değinirken Artvinli vatandaş, ‘’ izolasyon ne demek?’’ sorusuna yanıt arıyor.

İzolasyon Nedir?

Corona virüsünden korunmak için sağlık yetkilileri izolasyon kurallarına uyulması gerektiğini söylüyor. Koronavirüsüyle mücadele kapsamında büyük önem taşıyan izolasyon nedir, nasıl yapılır? İşte, sosyal mesafe (izolasyon) hakkında merak edilenler

Sosyal İzolasyon Nedir?

Sosyal izolasyon, grip ve tüberküloz gibi havadan bulaşan hastalıkların yayılmasının önüne geçmek için kişinin kendini toplumdan kısmi veya tamamen uzaklaştırmasıdır. Sosyal izolasyonda okul, festival, toplu taşıma araçlarının, bankaların ve marketlerin kapanışları gibi uygulamalar yapılır.

İzolasyon Nasıl Uygulanır?

Kendini izole etmek İngiltere’deki kullanımı ile esas olarak evde kalmak ve egzersiz yapma dışında evden çıkmamak olarak tarif ediliyor. Okula, işe gitmiyor kamusal alanlara girmiyorsunuz.

Kendini izole etmesi istenenlerin gıda ve diğer ihtiyaçları için alışverişe de mümkünse çıkmaması gerekiyor.

Bu ihtiyaçlarını karşılayacak kimsesi olmayanların alışverişe çıkmaya mecbur kalırlarsa ev dışında her türlü sosyal teması minimuma indirmeye özen göstermeleri isteniyor.

Kimler Kendini İzole Etmeli?

Covid-19 belirtileri gösteren herkesin kendini izole etmesi gerekiyor. Bu belirtiler 37.8’in üzerinde ateş, öksürük ve solunum güçlüğü olarak tarif ediliyor.

Aynı zamanda bu belirtileri gösteren kişiyle aynı evi paylaşan herkesin de kendisini izole etmesi gerekli.

Yalnız yaşıyorsanız, belirtilerin ortaya çıkışından itibaren 7 gün evde kalmalısınız.

Eğer siz veya birlikte yaşadığınız bir kişi bu belirtileri gösterirse, bütün hanenin 14 gün kendilerini izole ederek, belirtilerin gelişip gelişmediğini gözlemesi gerekiyor.

Bu süre içinde evdekilerden biri daha hastalık belirtileri göstermeye başlarsa o zaman 7 gün daha izole olmaları gerekiyor. Daha sonra hastalanan her bir kişi için izolasyon süresi 7 gün daha uzuyor.

Hastalık belirtilerini gösteren kişilerin iyi havalandırılmış bir odada kalıp evdeki diğer kişilerden uzak durmaları tavsiye ediliyor.

Ayrıca Kontrol Edin

Kalp Hastalarına Koronavirüse Karşı Öneriler

Yeni koronavirüs (Covid -19) küresel ölçekte hayatın her alanını etkisi altına almış durumda. Hastalığın ilk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir