Anasayfa / Anasayfa / Adaleti Yık, Yandaşı Yıkma Yönetmeliği (AYYYI)

Adaleti Yık, Yandaşı Yıkma Yönetmeliği (AYYYI)

 

Türkiye Kamu-Sen Artvin İl Temsilcisi Türk Eğitim-Sen Şube Başkanıİsrafil Bayrak Resmi Gazete’de yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği hakkında açıklamada bulundu.

 

22 Nisan 2017 tarihli 30046 sayılı Resmi Gazete’de Milli Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği yayınlandı. Bu yönetmelik hükümlerine göre Bayrak şu açıklamalarda bulundu: “MEB müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı yazılı sınavını kaldırarak, okul müdürü görevlendirmelerinde olduğu gibi mülakata dayalı atama sistemi getirmiştir.

 

Hukukun üstünlüğü ilkesini üstünlerin hukukuna karşı ülkü edinmiş, insan haklarına son derece saygılı, adaletin liyakatle bir tutulduğu, kul hakkı yemenin emeği yok sayma insicamını bozma sonucunu doğuracağı gerçeğini peşinen kabul etmiş modern dünya ülkeleri açısından mülakatlı elemesistemi savunulabilir.

 

Ancak Türkiye gerçekleri ışığında mülakat sistemi sonuçlarını değerlendirecek olursak:

Mülakat =  torpil/kaliteli torpil/torpilde kalitedemek sonucuna varmaktayız.Ülkemiz açısından mülakatın hal-i pürmelali böyle sabıkalı iken; Yönetici Atama Yönetmeliği için Milli Eğitim Bakanlığı Yetkililerinin kendilerini bu kadar yormalarına, aylarca uğraşmalarına gerek yoktu aslında…Bir tek madde yeterdi:

 

Yönetici olmak için MALUM SEN’eüye olmak!

 

Sonra Kılavuzda çok ince ayrıntıları da yayınlasınlar.(EK-2 Puanları(!?!)),

 

En kritik dönemde; yetki öncesi 14 Nisan gibi tarihlerde diğer sendikalardan istifa ederek(işle-aşla-mülakatla tehdit, şantaj vb. teknik ve tekliflerleistifa ettirilerek) gelenler.

 

Diğer sendikaların temsil pozisyonunda iken ikna(!) edilebilenler.(büyük satıcılar, fiyatları biraz pahalı olanlar, kendilerini ağırdan satanlar veya iyi pazarlayanlar)

 

İktidar Partisinin yönetici kadrolarından hatırı sayılır yakını olanlar.

 

Siyasi iradeye yakın olan dernek, cemiyet, vakıf gibi bilumum STK’lardan referansları olanlar.

 

Yeri geldiğinde amirinin veya sendika başkanının bir emriyle problemsiz makamını bırakarak başka bir makam için büyük bir umutla sabırla beklemeyi bilenler

 

Bulunduğu yere devlet büyükleri gelince veya amirlerinin rica(!) ettiği her türlü miting, toplantı, konferans vb. etkinliklere maiyetindekilerden toplayabildiği kadar çok kişi toplayacak potansiyele sahip olanlar.

 

Kanaatleri sorulduğunda biz bilmeyiz büyüklerimiz bilir diyebilecek feraseti(!) olanlar

 

Devşirilenlerden ‘ben aslında sizden daha çok sizdenim’ mesajını vermek, hidayete(!) erdiklerini ispat etmek için geldikleri yerlere, camialara sinkafta bulunanlar, hakaret yağdıranlar, zulmedenler.

 

Mülakat veya görevlendirmeler öncesi kimin nereye atanacağının, alacağı puanın belirlendiğisipariş listeleri yanlışlıkla başka sosyal medya gruplarında paylaşmayanlar.

 

Titan saadet zinciri gibi en fazla üye yapanlar, özellikle diğer sendikalardan istifa ettirerek üye yapanlar. (belli sayılara ulaştıkça level atlarlar.)

 

Kendi okulunda/kurumunda hele de ilçesinde malum sendikadan istifalar olunca bunun müdürlüğünü sıkıntıya sokacağı bilincinde olup maiyetindeki personele gerekli müdahaleyi yaparak istifayı önleme kabiliyeti ve kıvraklığı olanlar.

 

Özetin Özeti:Ey (PİSA) yetkilileri!Raporlarınıza dikkat edin. Hiçbir şey milli iradenin üstünde değildir. Ve hatta hiç bir yönetmelik milli iradenin üstünde olamaz!”

 

 

Ç.P.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir