Anasayfa / Anasayfa / AnkilozanSpondilit (AS)Nedir?

AnkilozanSpondilit (AS)Nedir?

Artvin Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği,Artvin Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı,Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr.Atilla SeçginAnkilozanSpondilit hakkında bilgi notu yayımladı.

Seçgin yayımladığı bilgi notunda, “Her iki cinsiyette görülebilmekle birlikte daha çok genç yaştaki erkekleri etkileyen, ağrılı, iltihabi romatizmal bir hastalıktır. Temelde kas-iskelet sisteminin bel ve boyun gibi omurga bölgelerinde tutulum yapmakla beraber vücuttaki diğer eklemleri ve bağları da etkileyebilir. Nadiren göz, barsak, akciğer ve kalp gibi sistemik organ tutulumları da yapabilir. Bu hastalığın nedeni tam olarak bilinmemektedir; ancak yapılan çalışmalarda ailesel bir yatkınlık olduğu tespit edilmiştir. Yakın akrabalarında bu rahatsızlığın olduğu kişiler toplumdaki diğer kişilere kıyasla daha büyük risk altındadır.

AnkilozanSpondilit (AS)Nasıl Belirti Verir?

Bu hastalık kendisini genelde haftalar ve/veya aylar içerisinde giderek şiddeti artan bir bel ağrısı ile gösterir. Bel ağrısının tipik özelliği yapılan hareket ve egzersizlerle şiddeti azalırken istirahatle ağrı şiddetinin artmasıdır. Ayrıca bu ağrı özellikle gece sabaha karşı artış gösterir ve kişi sabah tutukluğu yaşar. En az yarım saat süren bu sabah tutukluğu sonrası gün içerisindeki aktivitelerle ağrı ve tutukluk azalır. Bel ağrısı dışında boyun, topuk, göğüs ve diğer tutulum yaptığı eklem ağrılarıyla da kendini gösterebilir.

AnkilozanSpondilit (AS)Tedavisi VarMıdır?

Ankilozanspondilit tedavisindeki temel amaçlar; ağrının azaltılması, vücudun şeklinin ve eklem hareketliliğinin mümkün olduğunca korunmasıdır. Bu amaçlara yönelik olarak medikal ve medikal olmayan yöntemler olmak üzere iki türlü tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Medikal tedavi yöntemleri içerisinde kullanılacak ilk ilaçlar non-steroidalantiinflamatuar ilaçlar olarak adlandırdığımız halk arasında ağrı kesici olarak da bilinen ilaçlardır. Bu ilaçlar hastanın ağrısını ve sabah tutukluğunu azaltır ancak hastalığın ilerlemesini önleme gücü pek yoktur. Bu ilaçlara yanıt vermeyip agresif seyreden hastalık durumlarında hastalık modifiye edici ilaçlar olarak adlandırılan metotreksat ve salazopyrin gibi ilaçlar da kullanılabilmektedir. Bunların yanısıra son yıllarda birçok romatizmal hastalığın tedavisinde çığır açan yeni tedavi yöntemleri ankilozanspondilit tedavisinde de kullanılmaktadır. Bu tedaviler TNF alfa inhibitörü olarak adlandırılan biyolojik ilaçlardır. Bu ilaçlar ön planda diğer tedavilere yanıt vermeyen hastalar da kullanılmakta olup bazen seçilmiş hasta gruplarında birincil tedavi yöntemi olarak da kullanılmaktadır. Söz konusu TNF alfa inhibitörleri çok etkin bir tedavi yöntemi olması hasebiyle ankilozanspondilit tedavisinde yeni bir çığır açmıştır ancak pahalı olmaları ve muhtemel yan etki yapma olasılıkları kullanımlarını kısıtlayan başlıca faktörlerdir.

Tedavinin bir diğer kolu olan medikal olmayan yöntemlerde ise birincil tedavi yöntemi egzersizdir. Öyle ki; egzersiz tedavisi ankilozanspondilit için medikal ilaç tedavilerinden bile önce gelen olmazsa olmaz bir tedavi biçimidir. Yapılan bilimsel çalışmalarda egzersiz yapan ankilozanspondilitli hastaların egzersiz yapmayanlara göre ağrı ve tutukluk düzeylerinin çok daha az olduğu, vücudun postür ve şeklinin daha az bozulduğu, mobilitelerinin daha iyi korunduğu sonucuna varılmıştır. Yapılacak egzersiz tipine gelecek olursak özellikle kas germe ve güçlendirme ile solunum egzersizleri en çok önerilen egzersizlerdir. Bunun yanısıra yüzme de önerilen iyi bir egzersiz şeklidir. Bu egzersizlerin günde en az 2 defa ve 10’ar tekrar olacak şekilde yapılması önerilir. Dikkat edilmesi gereken önemli bir konu da bu egzersizlerin kişinin ağrısız ve sağlıklı olduğu dönemde bırakılmaması olup aksine bu dönemde düzenli egzersiz yapmak gelecekteki yaşanabilecek atakların önlenmesi için çok gereklidir. Tıbbi ilaç kullanımı ve egzersizler gibi tedavi yöntemleri dışında hastanın sigara içmemesi, aşırı alkol tüketiminden kaçınılması, düzenli beslenme, uygun postür ve pozisyonda oturma ve yatma gibi öneriler de diğer dikkat edilecek durumlardır” ifadelerine yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir