Anasayfa / Anasayfa / Ardanuç’ta Görülmeye Başlanan Kene Vakaları Sonrasında Bilgilendirmelere Hız Verildi

Ardanuç’ta Görülmeye Başlanan Kene Vakaları Sonrasında Bilgilendirmelere Hız Verildi

KKKAHastalığı Hakkında Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

 

Artvin Ardanuç İlçesinde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı. İlçede son günlerde artan kene vakaları sonrasında halkı bilgilendirme faaliyetlerine de hız verilirken, yapılan bu bilgilendirme toplantısı oldukça verimli gerçekleşti.

Kene vakalarına karşı vatandaşlarda duyarlılığı artırmak adına başlatılan çalışmalar kapsamında Artvin Ardanuç İlçesi Aşık Efkarı Kültür Merkezinde vatandaşlara Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya Ardanuç Kaymakamı Muhammed Furkan Sancaktutar, Ardanuç Devlet Hastanesi Başhekimi Seda Ahçı Yılmaz, Köy Muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

Aşık Efkarı Kültür Merkezinde gerçekleşen bilgilendirme toplantısında konuşan Ardanuç Kaymakam’ı Muhammed Furkan Sancaktutar ilçede kene vakalarının attığını vurgulayarak vakaların önüne geçmek için vatandaşları bilinçlendirmek adına köy muhtarlarına ve vatandaşlara yönelik bilgilendirme toplantısı yaptıklarını belirtti.

Artvin’deki kene vakası sayısında Ardanuç’un ilk sırada olduğunu kaydeden Kaymakam Sancaktutar, “ İlçe genelinde keneyi basite alma durumu söz konusu. Bilinçlendirmeyi ne kadar çok yaparsak bu vakaların sayısının azalacağı kanaatindeyiz. Bugün burada muhtarlarımıza vatandaşlarımıza eğitim verildi. Bundan sonrada Cuma namazı öncesi ve sonra, kahvelerde ve benzer toplu yaşam merkezlerinde eğitimlerimiz devam edecek ve keneyle mücadeleyi daha etkin bir şekilde sürdüreceğiz” dedi.

İlçede hayvancılığın yaygın olduğu ifade eden Sancaktutar, “Vatandaşlarımızda geleneksel yaşam tarzlarından kaynaklı kenelerin hepsinin zararsız olduğu yönünde bir düşünce var. Bundan dolayı korunmuyorlar. Şu süre zarfında ilçede kene KKKA ateşi hastalığı vakalarının artması bu düşüncenin ne kadar yanlış olduğunun bir göstergesi. Bu eğitimlerle bu düşüncenin de önüne geçmiş olacağız.” diye konuştu.

Ardanuç Devlet Hastanesi Başhekimi Seda Ahçı Yılmaz da sağlık çalışanları olarak köy köy gezerek kene konsun da vatandaşları bilinçlendirmelerine rağmen halen vatandaşlarda keneyi önemseme durumunun söz konusu olduğunu vurguladı.

Yılmaz, “ Belki farklı 10 keneden bir tanesi zararlı ama o bir tanesi canımıza mal olabilir. Biz halkımıza bunu anlatmaya çalışıyoruz. Ardanuç,  KKKA hastalığı konusunda riskli bir yer. Kene vakaların da vatandaşlarımızı yakın takibe alıyoruz. İlçe olarak keneye bu yıl bir kurban verdik. Yüksel Kavaklı geçtiğimiz KKKA hastalığı tanısıyla hayatını kaybetti.

Başka bir vatandaşımızın bu nedenle hayatını kaybetmesini istemiyoruz. Umarım bundan ders çıkarırız. Yıl içerisinde ilçede KKKA tanısı konan 6 hastamızdan 1’ini kaybettik. Demek ki tedavi edilen bir hastalık. Vatandaşlarımız ne kadar erken bize ulaşırsa, ben ne kadar erken tanı koyup tedaviye başlarsak hastalarımızı kurtarabiliyoruz. Bu yüzden kene deyip geçmeyelim. Keneyi önemseyelim.” ifadelerini kullandı.

Toplantı oldukça verimli geçerken toplantıya katılan katılımcılar hastalık hakkında önemli bilgilere sahip oldular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir