Anasayfa / Anasayfa / Arhavi’de Boğaziçi Mahallesi Menfez Çalışması Devam Ediyor

Arhavi’de Boğaziçi Mahallesi Menfez Çalışması Devam Ediyor

Çalışmalar Karayolları Bölge Müdürlüğü Ve Arhavi Belediyesi Tarafından Yürütülüyor.

Son yıllarda bölgede meydana gelen yağış rejimlerindeki değişiklik ve buna bağlı sel, heyelan, taşkın gibi doğal afetler nedeni ile dere yataklarının ıslahı gündeme gelmişti.

Yine bunun yanında olası bir sel ve su baskınlarına önlem olarak menfez açma ve alt yapı çalışmaları zorunlu hale geldi. Bu anlamda Arhavi ilçesi Boğaziçi mahallesinde Karayolları ve belediye  tarafından  mahallede kod farkından dolayı oluşan su baskınlarını tahliye etmek amacıyla menfez açma çalışması başlatılmıştı. Bu çalışmalar ile Boğaziçi’nde biriken suyun denize tahliyesi amaçlanıyor. Karayolları tarafından açılan menfezin yanına ek olarak Arhavi belediyesi de özellikle Boğaziçi Mahallesinde biriken suların denize tahliyesi için  için 800’lük boru döşeniyor. Muhtemel bir taşkın durumunda bu sorunu büyük ölçüde çözerek  menfez geçişinden Boğaziçi Mahallesi’ne doğru bağlanacak olan hatlar suların bu hat doğrultusunda denize tahliyesi sağlanmış olacak.

Bu arada ilçenin güney kısmında DSİ tarafından yakın bir zamanda ihalesi yapılmış olan bölgede ırmakların ıslahı ve taşkından koruma kapsamında proje hayata geçirilecek ve söz konusu şehrin dağ eteklerinden gelen taşkın sularının ıslahı yapılmış olacak. Bu konuda kanal açma, bent yapma ve yeni su kanallarını oluşturma gibi çalışmalar hayata geçirilecek. Bölgede incelemelerde bulunan belediye başkanı Coşkun Hekimoğlu yapılan çalışmaları yerinde inceledi.

Başkan Hekimoğlu; “Maalesef Boğaziçi mahallesinde geçmişten gelen yanlış, gelişigüzel çarpık kentleşme ve yapılaşma neticesinde en ufak bir su baskınında sorun yaşamaktayız. Bu sorunun çözülmesi adına DSİ ve Karayolları ekiplerine sorunumuzu anlattık. Yapılması gerekenlerini önlerine koyduk. Umuyoruz ki dikkate alınarak çalışmalar yerinde ve zamanında tamamlanır, sorun kökten çözülmüş olur. Söz konusu ilçe merkezimizden geçen dere ve ırmakların ıslahı çok önemlidir. İlgili kurumlar tarafından hazırlanan kapsamlı proje ile sel ve su baskınlarının önüne geçilmesi temennimizdir. Bu konuda başta milletvekilimiz olmak üzere ilgili bakanlık kurum ve kuruluşların desteğini almaktayız. Bugün burada menfez ve su tahliye hattının açılması yapılırken şehrin arkalarındaki dere yataklarının ve ırmakların ıslahı da önemlidir ve yerel hizmet birimi olarak belediye ile  bu kurumlarımızla eşgüdüm içerisinde sorunu çözeriz” dedi.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir