Arhavi’de Yöresel Armut FideleriDiktiler

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü çok anlamlı bir çalışmaya imza atarak fidan dikme etkinliğini hayata geçirdi. Arhavi İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından  Kavakköyü’ne yöresel armut fideleri dikildi.

Arhavi İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından bölgemizde kaybolmaya yüz tutmuş yerel meyve türlerimizden Armut fideleri Kavak Köyü Çayköy bünyesinde oluşturulan Çay köy bahçesine 24 adet dikildi.

ProgramaArhavi  Kaymakamı Şeref Aydın, Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, Tarım İl Müdürü Dursun Okur, Belediye Başkan Yardımcısı Tahsin Kurdoğlu, Jandarma Komutanı Musa Engin, Gıda Ve Tarım İlçe Müdürü Hakan Aytolan, Kurum müdürleri,Öğrenciler ve vatandaşlarımız katıldılar.

Gıda ve Tarım ilçe müdürü Hakan Aytolan, “ Balıkesir ilimizden bir sene önce getirdiğimiz Armut fidelerimizi köylerimizden tesbit ettiğimiz ilçemizde var olan 35 çeşit armutla aşılayarak 12 çeşit yöresel armut fidesi yaptık bugünde ilçe protokolü ve öğrencilerimizle fidelerimizi toprakla buluşturduk.  İlçe protokolü ve öğrenciler 12 çeşit 24 adet yöresel Armut fidelerini toprakla buluşturmanın mutluluğunu  yaşarkenBir kuşağın diktiği ağacın gölgesinde gelecek kuşaklar serinler” sözü Çayköy alanında hep yaşayacaktır.Kaymakamımız yöreye uygun meyve türlerini korumak amacıyla başlattıkları çalışmaların gelecek yıllarda da devam edeceğini belirtti. “Bölgemizde yaşlandığı için kesilmiş yöresel meyve fidanlarının çoğaltılmadığını, bu meyve türlerinin hastalık ve zararlılara daha dayanıklı olduğunu fark ettik.İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından aşılanan 24 civarında fidan Çayköy alanında toprakla buluştu,gelecek nesillerimiz bu tatları unutmayacaklar,isteyen vatandaşlarımız bu fidelerden müdürlüğümüzden alabilir.Bu çalışmalara öncülük eden başta Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürümüze ve personeline teşekkür ediyorum” dedi.

Törene katılan protokol ve öğrencilerin fotoğraf çekimi ile program sona erdi.

Ayrıca Kontrol Edin

Kovidle Mücadele Aralıksız Devam Ediyor

İçişleri Bakanlığımızın koordinasyonunda “SağlıkİçinHepimizİçin” sloganıyla tüm Türkiye genelinde eşzamanlı olarak gerçekleştirilen Kovid- 19 tedbirlerine yönelik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir