Anasayfa / Anasayfa / Artvin Halk PazarındaTablo Değişmedi

Artvin Halk PazarındaTablo Değişmedi

Artvin’de her hafta rutin olarak kurulan Halk Pazarında piyasalar durgun. Esnaf vatandaşın alım gücünden şikayet ederken, vatandaşsa fiyatlardan şikayetçi.

Artvin merkez çok katlı otopark üzerinde her hafta pazartesi günü kurulan Halk Pazarında tablo değişmiyor. Artvin’de yıllardır pazarcılık yapan Mustafa Altıntaş vatandaşın alım gücünün olmadığından pazarcıların da dertli olduğunu dile getirerek “Pazarcı dertli, alıcı da dertli. İnsanların alım gücü düşük pazara gelemiyorlar, gelenlerde çok pazarlık ediyorlar. Maliyetler yüksek” dedi.

Oğluna yardım etmek için yıllardır Pazar yerine gelerek tezgah açan Reyhan Altuntaş ise ürünlerini kendileri ürettiği için maliyetlerin yüksek olduğunu, insanlarınsa bu maliyetlerdeki ürünlere uzaktan baktığını ifade etti. Altuntaş “Şimdi bazıları diyor ‘sebzenin tadı yok’, doğal sebze alırsan tadı var tabi. Biz burada kendi ürettiğimiz ürünü satıyoruz ama müşteriye maydanoz 2 lira deyince nerdeyse maydanoz ağını başıma vuracak, bana utanmıyor musun diyor, bende mahcup oluyorum ama ne yapalım hayat pahalı. Sizi bahçeye getirsem otunu yoldursam siz dibinden yolarsınız bunları, uğraşmazsınız” ifadelerini kullandı.

15 Temmuz kalkışmasının ülke ekonomisine olan zararını Pazar yerinde hissettiklerini dile getiren Gökhan Şentürk “Durumlar kritik görüyorsunuz. Kalabalık var ama kuru kalabalık, millette para yok. İnanın manavda 4 lira olan portakalı 2 liraya satıyoruz, o bile satılmıyor. 15 Temmuz teşebbüsünden beri piyasa çok ölü. Biz bile şaşırıyoruz. Her hafta normalde lokanta da yemek yerdik, şimdi ekmek aldım, zeytin aldım, domates keseceğim bir tane, zaten satılmıyor mübarek yemeğimi tezgahta yiyeceğim” şeklinde konuştu.

Pazar yerine alışveriş için gelen ve her cebe uygun ürün olduğunu dile getiren Selmiye Yılmaz’da; “Taze olduğu için pahalı tabi. Her cebe göre de var tabi. Pahalısı da var ucuzu da var” dedi.

Öte yandan pazarcı esnafı Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’den bir istekte bulundular. Pazar yerlerinin kapalı olması  ve duvarların bakımsız olmasından yakındılar. Pazarcılar gazetemiz aracılığıyla Başkan Kocatepe’den bir ricada bulunarak Pazar yerinin duvarlarının boyanmasını talep ettiler.

Ç.P.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir