Artvin Sanayi Esnafı Ayakta Kalma Mücadelesi Veriyor

Artvin Sanayi Sitesi Esnafı, işlerin diğer bölgelere kaydırılması başta olmak üzere kamu kurumlarının Artvin’deki sanayi esnafını tercih etmemelerini, Artvin’deki iş koşullarını, çalıştıracak eleman bulamıyor olmaları, ekonomik dengesizlik gibi pek çok sorunla alakalı gazetemize değerli açıklamalarda bulundu.

Artvin’de 28 yıldır oto tamiri yapan ve Artvin Vali Selahattin Akyurt Küçük Sanayi Sitesi’nin başkanı olan İsmail Ustael Artvin’e öncelikle güçlerinin yettiği kadar hizmet vermeye çalıştıklarının altını çizdi.

Aynı zamanda küçük sanayi sitesi yönetim kurulu başkanısınız şuanda sanayi ile ilgili olarak sanayi esnafıyla bizim genelde yaptığımız görüşmelerde şu söyleniyor

Özellikle devlet kurumlarının Artvin’deki sanayi ile çok fazla çalışmaması ve Artvin’in özellikle parasının dışarıya aktarılmasından dolayı büyük mağduriyet yaşadıklarını ifade eden Ustael sözlerine şöyle devam etti: “ Sanayii esnafının ekonomik anlamda kalkınabilmesi için neredeyse tüm kamu kurum ve kuruluşlarla valimiz, belediye başkanlarımız başta olmak üzere görüşmelerimiz oldu. Sorunlarımızı her detayıyla aktardık. Görüşmelerimizin sonucunda bizler bürokratlarımızın derslerine çok iyi çalıştıklarını görmüş olduk. Örnek vermem gerekirse vermiş olduğum teklifle alakalı olarak ürünün kalitesine, markasına, işe yarayıp yaramadığına bakılmaksızın bana referans gösteriliyor. Elbette işin şu kısmı da var. Artvin’in şartlarıyla bugün bir Trabzon, Erzurum veya Ankara’yı karşılaştırırsak insanla biraz dalga geçmeye benzer Artvin’de de bir olacak veya Trabzon’ dada bir olacak dendiği zaman bunun olma şansı yok. Devlet biçok ihalesini Artvin’in yöresel şartlarına göre yapıyor. Diyelim ki Ankara da bir yol ihalesini 1 milyona yapıyorsa Artvin’de 1.5 milyona yapıyor; çünkü buranın ulaşım şartlarının zorluğu, teknolojik imkanların uzaklığından dolayı fiyatı yüksek tutuyor; ancak gel gör ki bu işi alan firmalar olsun devlet kurumları olsun bu çok yüksek miktarda aldıkları ihalenin alışverişini sanki Artvin’de yüksek maliyetimiz olacakmış gibi ihaleyi alıyor.Yalnız alışverişe sıra geldiği zaman il dışından yapılıyor bunlar olmasın diye yetkililerle görüştüğümüz zaman da ciddi bir muhattapbulamadık.İlgili kişiler ise konuyu açıklık getirmeye çalıştığımızda hemen savunmaya geçiyorlar. Siz bu ürünü pahalı verdiniz şeklinde söylemlerde bulunuyorlar.Biz, sanayi esnafı olarak da diyoruz ki, arkadaşlar olabilir gelin eksiğimiz ne varsa oturalım konuşalım, anlaşalım ama maalesef koltukta rahat oturdukları için bizim seslenişimizi hiç kimse duymuyor, bizim en büyük sorunlarımızdan biride budur.”

Ustael, sanayinin en büyük sorunlarından birinin de eski hurda araçların uzun süredir park halinde olmasının ve sorunlarını yetkililere aktarmalarına rağmen hiçbir dönüş alamadıklarını dile getirerek şunları söyledi: “Sanayinin şuan en büyük sorunu etrafımızdaki eski hurda araçların uzun süredir parkedilmiş halinde bulunuyor olmasıdır. Bu araçlarla alakalı olarak ilgili belediyeye müracaatımız oldu. Gazetede haberlerimize yer verildi. Fotoğraflarını yayımladık. Trafik şubeye, valiliğe dilekçe verdim.Sanayi sitemizde bir an önce uzun süre bırakılmış hurda araçların kaldırılıp temizlenmesi gerekiyor; çünkü artık esnaf iş yapamaz duruma geldi. Kendi aracımız var, müşterimizin aracı var.Misafirlerimiz araçlarıyla geliyor. Bu sefer sitemiz iyice sıkışıyor. Gelen araçların tamamı için ayrı bir yer ayrılmalı gelen herkes aracını rahatlıkla park edebilmeli. Sonuç olarak bu hurda arabalardan bu devlet yıllarca kirasını da vergisini de sigortasını da aldı. Bir şekilde de ekonomiye de kazandırması lazım diye düşünüyorum.”

Sanayi’de uzun yıllardır oto bakımı ve tamirciliği yapan aynı zamanda işletme sahibi Tolga Uyar kamu kurumlarının sanayi esnafıyla pek çalışmadığından dolayı şikayetçi olduğunu vurgulayarak “Toplu satışlar, Trabzon, Erzurum’dan alımı tercih ediliyorAynı zamanda bir ürünün satış ihalesi internet üzerinden Türkiye genelinde gerçekleşiyor. Sadece direkt ana firmalar ihaleye giriyor ama buradaki bir bayi giremiyor. Kısacası yani işin en kötü kısmını biz çekiyoruz, kaymağını da firmalar yiyor Ürün bir adet yani, tek tek lazım olduğu zaman sanayi esnafını tercih ediyorlar.Örneğin bir adet akü lazım olduğu zaman ilimiz sanayi esnafından temin ediyorlar. 100 tane aküye ihtiyaç duyulduğu zaman ise direkt internetten ya da Erzurum dan alıyorlar. Kısacası yüklü bir malzeme alınacaksa Artvin tercih edilmiyor.”

Sanayi sitesinde çalıştıracak eleman bulmakta büyük güçlük çektiğini söyleyen Duyar, “ Sanayide en büyük sorunlarımızdan biri çalıştıracak eleman bulamamızdır. Devlet, genellikle maaş bağladığı için eleman bulmakta sıkıntı çekiyoruz. Elemana asgari ücret ya da asgari ücretin biraz üzerinde maaş vermeyi talep ettiğindekimse çalışmıyor. Örneğin benim elemanım 3 bin 5 yüz TL maaş alıyor. Bunun dışında yemeğini ve sigortasını işletmemiz karşılıyor. Ancak hala çalışanlar kendilerini mutsuz hissediyor. Öncelikli talep ne yazık ki günümüzde resmi dairede çalışıyor olmak. Bu nedenle bizim sektörümüzde çalışmayı kimse tercih etmiyor.Artvin Sanayi Sitesinde çalışan çırak ve kalfa bulunamadığından dolayı Artvin Sanayisi faklı deniliyor. Hep ustalar çalışıyor böylece ustanın emeği de bir hayli fazla oluyor. Bundan dolayı bir çırağın ile bir ustanın işleri de aynı çizgide olamıyor. Ekonomi çok iyi değil bunu herkes biliyor ben 20 yıldır servis arabamı değiştiremiyorum. Aynı zamanda artı firmalar bize büyük yer alın servis arabanızı yenileyin diyor ama bunlar hep ekonomi ile alakalıdır. Özetle büyümek gerekiyor ki bunları yapalım.  Öncelikle de şehir büyümek zorundadır.Şehri de devlet büyütür sende bunun arkasından büyürsün zaten devlet yerleşim yeri fabrika gibi yerler açması gerek ki bizde arkadan sanayici olarak hem destekleyelim hem de büyüyelim.  Türkiye’nin yüzde 75’i asgari ücretle çalışıyor dünyanın en çok asgari ücretle çalışan ülkesi olduk diyebilirim. İşi iyi yapanda, kötü yapanda, evde yatıp maaş alanda asgari ücret alıyor. Kimsenin bir hedefi yok.” dedi.

Oto tamiri üzerinde yıllardır çalışan Mehmet Durmuş kamu kurumlarından iş alamadıklarına dikkat çekerek, “ Kurumlar genel olarak Erzurum ve Trabzon’dan ürün almayı ya da çalışmayı tercih ediyor. Bu nedenle sanayi esnafı olarak ekonomik olarak çok sıkıntı çekiyoruz” dedi.

Aynı zamanda oto işlerinin mevsimsel olarak yoğunluğun etkilediğini dile getirerek şu an kış olduğu için işlerinin epey durgun olduğunu vurguladı.

????????????????????????????????????

Ayrıca Kontrol Edin

Arhavi’de Koronavirüs Tedbirleri Kapsamında Cadde Ve Sokaklar Yıkanıyor

Arhavi Belediyesi tarafından ilçe genelinde koronavirüse yönelik tedbirler alınmaya devam ediliyor. Arhavi Belediyesi tarafından ilçe …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir