Anasayfa / Anasayfa / Artvin Türküleri Albümü Gönüllere Taht Kurdu

Artvin Türküleri Albümü Gönüllere Taht Kurdu

Yusufeli Belediyesi’nin 2009 yılından beri Yusufeli Milli Eğitim Müdürlüğü’yle birlikte organize ettiği Okullar Arası Yöresel Türkü Yarışması’nın ürünü Artvin Türküleri Albümü çıktı.

Yusufeli Belediyesi’nin 2009 yılından beri Yusufeli Milli Eğitim Müdürlüğü’yle birlikte organize ettiği Okullar Arası Yöresel Türkü Yarışması’nın ürünü Artvin Türküleri Albümü çıktı.

2009 yılında hikâyesine başlanan Artvin Türküleri yarışması, Yöresel kültürümüze katkı sağlamak ve geleceğe taşımak adına Yusufeli Belediyesi’nin himayesine gerçekleşti. Okullar Arası Yöresel Türkü Yarışması’nda dereceye giren 14 öğrencinin ve Yusufeli Çok Programlı Lisesi Müzik Öğretmeni Turgay Akgül’ün Barhal Çayı adlı Türküsünün yer aldığı albüm tanıtımı 30 Ağustos Çarşamba günü 69. Yusufeli Karakucak etkinlikleri kapsamında Yusufeli Şehir Meydanında bir konserle yapıldı.

Yöresel kültüre katkı sağlamanın, geleceğe taşımanın ve kültürel belediyeciliğin gereği olduğunu söyleyen Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, “2010 Yılından bu yana ilçe çapında Yöresel Halk Müziği Yarışmasını Artvin ili ve ilçelerinin katılımıyla son üç yıldır il finali olarak ilçemizde gerçekleştirmekteyiz. Kültürel mirasımız olan türkülerimiz olan yöresel türkülerimizin bir kısmını bu albümde toplayarak sizlerin beğenisine sunuyoruz. Artvin kültürüne önemli bir katkı  yapmanın mutluluğunu yaşadığımız bu süreçte bu çalışmaya katkı sunan ilçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze, Belediye Başkan Yardımcımız, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Sayın Erkin Tokgöz’e, albüme sesleriyle hayat veren sevgili öğrencilerimiz ve kıymetli ailelerine ve albümümüzün prodüktörlüğünü yapan Müzik Öğretmeni Turgay Akgül’e teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Kınalıçam ortaokulu 8. Sınıf öğrencisi Kübra Dayanç, İndim Çayır Biçmeye türküsü, Şehit Salih Hüseyin parça Anadolu Lisesi 12 sınıf öğrencisi Melisa Yaralı, Kız Horonu türküsünü, Yusufeli Çok Programlı Anadolu Lisesi 12 sınıf öğrencisi Mehmet İpek, Kız Horonu türküsünü,  Erzurum Atatürk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi 2. Sınıf öğrencisi Ali Çelik Yaylalar türküsünü,  Yusufeli Çok Programlı Anadolu Lisesi 11. Sınıf öğrencisi Ramazan Güngör Karışalım Horonuna türküsünü,  Erzurum Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi 2. Sınıf öğrencisi Hasan Koçak Kobak Türküsünü,  İzmir Ege Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı 1. Sınıf Öğrencisi Irmak Kaya Getma Getme türküsünü,  Erzurum Atatürk Üniversitesi mühendislik fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümü 2. Sınıf öğrencisi Birol Dayanç Merekte Sarı Saman türküsünü,  Kınalıçam Ortaokulu 7. Sınıf öğrencisi Dilek Coşkun Ağladum Gülmedum türküsünü,  İnönü Ortaokulu 8. Sınıf öğrencisi Kerim Dayanç Ağladum Gülmedum türküsünü,  Şavşat Atatürk Ortaokulu 8. Sınıf öğrencisi Nazar Akgül Potpori türküsünü, Yusufeli Çok Programlı Anadolu Lisesi 11. Sınıf Öğrencisi M. Okan Çelik Ehlocan türküsünü,  Şehit Salih Hüseyin parça Anadolu Lisesi 10 sınıf öğrencisi Selçuk Dayanç O Yaylalar türküsünü, Yusufeli Çok Programlı Anadolu Lisesi 10. Sınıf Öğrencisi Yusuf Sağlam Dayanç Harğa Oyani Gettim türküsünü seslendirdi.

Bu albümünün Artvin iline dair tek olması, bir ilçe belediyesinin kültürel faaliyetleri kapsamında yapılan Artvin Türküleri Yarışması’nda dereceye giren öğrencilerin katkısıyla oluşması ‘Artvin Türküleri Albümünü’ çok özel kılıyor. Albümün DVD’leri Belediye tarafından ücretsiz dağıtılacak olup ayrıca albümdeki parçalar belediyenin internet sitesinden ve sosyal medya hesaplarından paylaşılacak.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir