Anasayfa / Anasayfa / Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Hopa ilçesinde bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulundu.

Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Hopa ilçesinde bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulundu.

 

İlk olarak yapımı devam eden ve son aşamaya gelen Hopa Kaymakamlık Hizmet Binası ile Hopa Belediyesi Hizmet Binasını inceleyen Vali Doruk, yüklenici firma sahibinden inşaatın son durumu hakkında bilgi aldı.

Ardından Hopa Kaymakamlığını ziyaret eden Vali Doruk, ilçenin mevcut durumu ve sorunları hakkında İlçe Kaymakamı Abdurrezzak Canpolat’tan bilgi aldı.

 

-HOPAPORT ziyareti

 

Hopa Limanı sahasında incelemelerde bulunan Vali Doruk’a burada sürdürülen faaliyetler hakkında Park Denizcilik ve Hopa Liman İşletmeleri A.Ş. (HOPA PORT) Genel Müdürü Meriç Özer tarafından brifing verildi.

 

Karadeniz Bölgesinin Samsun ve Trabzon’dan sonra bölgenin üçüncü büyük liman olduğunu belirten Özer, “HOPAPORT ürün çeşitliliğine hizmet veren kapsamlı bir limanımızdır. Tank Terminali, LPG Terminali, Tahıl Terminali ve son olarak hizmete alınan 8.300 ton kapasiteli Çimento terminalimiz ile hizmet veriyoruz. Kapalı ambar sahamızı genişlettik ve şu an tüm ambarlarımızla hizmet vermeye devam ediyoruz.” dedi.

 

HOPAPORT 2 bin 650 metre uzunluğunda ana mendireği sayesinde 7/24 hizmet verir konumda olan güvenli bir liman olduğunu ifade eden Meriç,  “HOPAPORT olarak Hopa Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte Kurvaziyer Turizminin bir durağını Hopa’ya getirme anlamında çalışmalarımıza devam ediyoruz. Hopa-Batum Demiryolu projesini tozlu raflardan indirmeyi başararak gündeme taşıdık. TSO Başkanımız Sayın Osman Akyürek’le birlikte ısrarla bu projenin takipçisiyiz ve sizlerden de destek bekliyoruz. Bizim için İran ile ticaretin Hopa Liman üzerinden yapılması önceliğimizdir. Bu konuda girişimlerimiz devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda İran’a bir ziyaret gerçekleştirdik. Bu yılda sizlerin de katılımı ile bir ziyaret daha gerçekleştirmek istiyoruz.” diye konuştu.

 

-Artvin Hopaspor yöneticileriyle görüştü

 

Vali Doruk ve Kaymakam Canpolat daha sonra Artvin Hopaspor Yönetim Kurulu ile basına kapalı bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya Artvin Hopaspor Başkan Vekili Oğuz Çapkinoğlu ve Murat Balkaya’nin yani sıra bazı yönetim kurulu üyeleri katıldı.

 

-TCGS 307 Komutanlığı ziyareti

 

Hopa Limanı sahasında konuçlanan TCSG 307 Komutanlığını da ziyaret eden Vali Doruk,  sahil güvenlik gemisini gezerek Yüzbaşı Umut Özdemir’den geminin tekniği ve kullanım amacı hakkında bilgi aldı.

Vali Doruk, üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde sahil güvenliğin önemine işaret ederek, komutan ve ekibine başarılar diledi.

 

Vali Doruk, daha sonra, Gürcistan ve Kafkas ülkelerine çıkacak olan tırların kontrol edildiği X-Ray alanında incelemelerde bulunarak, burada yürütülen çalışmalar hakkında Kaçkar Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Osman Göllüce’den bilgi aldı.

 

-Batum Havalimanı Hopa Terminali ziyaret

 

Liman sahasında faaliyetlerini sürdüren Türk Hava Yollarının Hopa Havaş Terminalini de ziyaret eden Vali Doruk, yöneticilerden uçuşlar hakkında bilgi aldı.

 

Yetkililer, Batum Uluslararası Havalimanı’nın 26 Mayıs 2007’de faaliyete geçmesi ve Türkiye ile Gürcistan vatandaşları arasında ortak kullanımına açıldığını anımsattı.

 

Öte yandan geçen yıl Hopa Terminalini kullanarak toplam 32 bin 739 kişinin İstanbul’a uçuş gerçekleştirdiğini de kaydedildi.

 

-Yaklaşık 24 milyona mal olacak Hopa Balıkçı Barınağı inşaatında sona doğru

 

İnşası devam eden Hopa Balıkçı Barınağı’nda incelemelerde bulunan Vali Doruk’a burada Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı XI. Bölge Müdürlüğü Trabzon İhsan Gümrükçü tarafından brifing verildi.

 

Hopa’ya, ülkemizin en büyük ve modern balıkçı barınaklarından birini inşa ettiklerini ve son aşamaya geldiklerini belirten Gümrükçü, “Hopa Balıkçı Barınağı 62 bin metre kare alan üzerine yapılıyor. Çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor. Yöre balıkçılığının geliştirilmesi ile balıkçı teknelerinin barınmalarına ve avlanan su ürünlerinin karaya çıkarılmasına hizmet verecek olan Hopa Balıkçı Barınağı Kapasitesi de 100 adet küçük ve orta büyüklükte tekne yer alacak şekilde projelendirildi. Yaklaşık 24 milyona mal olacak balıkçı barınağı Mayıs 2019 hizmete alınması planlanıyor” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir