Artvin Valisi Yılmaz Doruk’un “2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı” Mesajı

Artvin Valisi Yılmaz Doruk’un “2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı” Mesajı

????????????????????????????????????

 

2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılının ilk ders zili bugün çalıyor. Bu zil ile birlikte uzun süredir sessizliğe bürünen okul bahçelerimizde öğrencilerimizin tatlı telaşları, heyecanları ve bitmeyen enerjileri ile dolup taşarak şehirlerimize de ayrı bir dinamizm ve coşku kazandıracak.

Bilindiği üzere Eğitim, sadece ülkemiz için değil tüm dünya için muasır medeniyetlere giden yoldaki tüm kapıları açan yegâne anahtardır.

Bu konuda ülke ve millet olarak çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum çünkü bizler “İlim Çin’de de olsa gidip alınız”, “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” ve “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir” diyen zengin bir medeniyet birikimine ve köklü bir maziye sahibiz.

Bugün genel bütçeden eğitime ayrılan payın hatırı sayılır derecede artmasıyla birlikte eğitim sistemimize kazandırılan teknolojik materyaller, modern okul binaları, ferah fiziki şartlar ve 30 kişiyi geçmeyen derslikler bizleri ziyadesiyle memnun ediyor fakat tüm bunların bizleri başlı başına eğitimde hedeflediğimiz seviyelere ulaştırmaya yetmeyeceğini de bilmekte fayda var.

Yunus Emre’nin “İlim ilim bilmektir, İlim kendin bilmektir, Sen kendini bilmezsen, Bu nice okumaktır ”sözlerinden yola çıkarak, hammaddesi insan olan eğitimin, insanın kendisini tanımasını sağlayan, insanı insan yapan saygı, sevgi ve maneviyat gibi değerlere de azami derecede önem göstermesi gerekiyor.

Bu bağlamda ailelerimize ve öğretmenlerimize düşen sorumluluk daha da artıyor. Ailelerimizin öğretmenlerimizle eşgüdüm içerisinde adeta bir sarraf gibi her biri birer mücevher olan yavrularımızı işleyerek ve onların potansiyellerini keşfederek, dış dünyayı okuyabilen, küresel alanda sıkı rekabetçi, günümüz ihtiyaçları doğrultusunda donanım kazanmış, vizyon sahibi, özgüveni tam, millî şuuru yüksek ve maneviyatı güçlü nesiller yetiştirerek, ülkemizin 2023,2053 ve 2071 yolundaki büyük ve güçlü Türkiye idealine daha hızlı ulaşmasındaki en büyük katkıyı sağlayacaklarına olan inancımız tamdır.

Bu yolda kıymetli öğrencilerimize düşen görev ise kendilerinin ileride istikrarlı, huzurlu, güçlü ve mutlu bir Türkiye’nin mimarları olabileceklerini akıllarından hiç çıkarmamaları ve bu yönde daima araştırmacı, sorgulayan ve öğrenme açlığı hisseden bireyler olarak kendilerini manevi ve ilmi olarak iyi yetiştirmeleridir. Ayrıca öğrencilerimiz başarılı olma ölçütünü sadece sayısal bir notla değerlendirmeden içlerindeki potansiyeli keşfetme yolunda zamanda harcamalıdır.

Mevlana’nın da dediği gibi“Ne fark eder ki kör insan için, elmas da bir cam da, Sana bakan bir kör ise, sakın kendini camdan sanma.”

Bu doğrultuda gençlerimiz hiçbir zorluk karşısında umutsuzluğa kapılmadan, Teknoloji’nin de bilgiye ulaşmayı son derece kolaylaştırdığı günümüz şartlarında bıkmadan usanmadan bilginin ve öğrenmenin peşinde koşması elzem bir durumdur.

Bu duygu ve düşüncelerle başta kıymetli öğrencilerimiz olmak üzere öğretmenlerimize ve bu yıl 177 milyon Türk Lirası bütçesi,227 adet okulu,1968 öğretmeni,1682 dersliği ve 930 çalışanı ile yaklaşık 25 bin öğrencimize hizmet verecek olan İl Milli Eğitim Müdürlüğü camiasına başarılı bir dönem geçirmelerini temenni ederken, Artvin Valiliği olarak ilgili tüm birimlerimizle 2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılının en etkili, verimli, sağlıklı, huzurlu ve güvenli bir şekilde gerçekleşmesinin en yakın takipçisi olacağımızında bilinmesini isterim.

Bu vesile ile başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete irtihal etmiş ve görevleri başında şehit edilen tüm öğretmenlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum.Ruhları şad olsun.

 

 

 

Paylaş

Ayrıca Kontrol Edin

Tahta Kızak Yarışları Renkli Görüntülere Sahne Oldu

600 yıllık geleneksel tahta kızak yarışları nefes kesti Artvin’in  “Sakin şehir” unvanlı Şavşat ilçesinde 7’inci …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir