Artvin Yaban Avı Merkezi Oldu

Artvin’de doğal denge korunurken bir yandan da yabancı ve yerli avcılar kotalar dahilinde av yapabiliyor.

 

Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğü faaliyet alanlarından olan Artvin İli, engebeli bir topoğrafya ve zengin bir bitki örtüsüne sahip olması bakımından yörede çeşitli türde av hayvanlarının barınmasına imkanı veriyor. Bu nedenden dolayı kara avcılığında, avına izin verilen av hayvanlarından,Yaban Tavşanı, domuz, çakal, kelik gibi türlerin yanı sıra Orman ve Su İşleri Bakanlığınca koruma altında bulunan Ayı, Yaban Keçisi, Çengel Boynuzlu Dağ Keçisi, Karaca, Kurt gibi bir çok yaban hayvanı da Artvin’ de yaşam alanı bulabiliyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığınca Koruma altında bulunan yaban hayvanlarından Yaban Keçisi ve Çengel Boynuzlu Dağ Keçisinin avı, Av Turizmi Esas ve Usullerine göre yapılmaktadır. Bu kapsamda 2013-2014 yılı içerisinde Artvin’de 30 adet yaban keçisi ve 5 adet çengel boynuzlu dağ keçisi kotası tahsis edildi.

Tahsis edilen kotalardan 5 adet yaban keçisi ve 4 adet çengel boynuzlu dağ keçisi ihalesi yapılarak yabancı avcılara,Geriye kalan 25 adet yaban keçisi ve 1 adet çengel boynuzlu dağ keçisi ise yerli avcılara tahsis edildi.

Sezon içerisinde 5 adet çengel boynuzlu ve 12 adet Yaban keçisi avlandı. 2013-2014 yılı içerisinde bu güne kadar 18.444,00 TL köy tüzel kişilikleri hesaplarına aktarıldı.

Av Turizmi Hakkında açıklamalarda bulunan Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürü Mustafa Bulut, “Bakanlıkça koruma altında bulunan av hayvanlarından üreme yeteneğini yitirmiş olan erkek bireylerin avlattırılması ile hem gelecek nesiller için sağlam bireyler oluşmakta, yöre halkına, köy Tüzel kişilikleri ve İlimiz Artvin’e gelir sağlanmaktadır. Avlardan elde edilen avlanma gelirlerin %40 ile %70’ i avın vurulduğu köy ve civar köylere dağıtılmaktadır. Yöreye gelen avcıların yöre insanından rehberlik hizmeti alması sonucunda yöre insanı da gelir sağlamaktadır. Kişilerin av turizmi faaliyetleri için yapmış olduğu konaklama, yiyecek, ulaşım gibi faaliyetlerde gelir getirdiğini beyan eden Bölge Müdürü  Mustafa Bulut, av hayvanlarının bulunduğu köylerdeki vatandaşların destekleriyle Av Turizmi yöremiz için gelir getiren önemli sektör olacak” dedi.

 

Ayrıca Kontrol Edin

Tarihi eser kaçakçısı yakalandı Yusufeli’nde tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda toplam dört adet tarihi eser ele geçirildi.

Artvin-Yusufeli İlçe Jandarma Komutanlığı ve İstihbarat Şube Müdürlüğü personelinin katılımıyla 3 Şubat 2021 günü, icra …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir