Artvin’de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında vatandaşlar, Milli İrade Meydanı’nda toplanarak, nöbet tuttu.

 

Artvin Valiliğince düzenlenen program, şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

 

Artvin Halk Eğitim Merkezi Livane Mehter Takımının gösteri sunduğu programın devamında Kur’an-ı Kerim okunarak, şehitler için dua edildi.

 

Meydanı dolduran vatandaşlar daha sonra Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde düzenlenen “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Buluşması”ndaki konuşmasını hazırlanan dev ekranlardan izledi.

 

Artvin Valisi Ömer Doğanay, burada yaptığı konuşmada, tarihte yaşanan çok önemli olayların olduğunu ifade ederek, “Malazgirt’te Anadolu’yu vatan yaptık. Çanakkale’de yedi düvele karşı durduk. Yokluk içerisinde İstiklal Savaşı’nı kazandık. En son halka içerideki ve dışarıdaki hainlerin bir araya gelmesiyle ülkemize, milletimize yüklenip yok etmek istediği bir vaziyette 15 Temmuz’u yaşadık. Bütün düşmanların ve hainlerin şaşkınlığı içerisinde hep beraber zafere ulaştık.” dedi.

 

15 Temmuz’dan ders alınması gerektiğini belirten Doğanay,”15 Temmuz acı ama 15 Temmuz’dan ders almamak ondan daha acıdır. 15 Temmuz’u bu vesile ile hiç unutmayacağız ve unutturmayacağız. Her vesileyle inşallah bizden sonraki nesillere de en mükemmel şekilde aktaracağız. Uyumak yok, uyutulmak ta yok. Uyumayacağız ve uyutmayacağız. Dolayısıyla Cenabı Allah milletimizin dirliğini, birliğini ve kuvvetimizi bozmasın. Buradan bütün şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum, gazilerimize de sıhhat, afiyet ve hayırlı uzun ömür diliyorum. Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi sevgiyle, saygıyla, muhabbetle selamlıyorum.” diye konuştu.

 

AK Parti Artvin Milletvekili Erkan Balta ise Türk milletinin 1071 yılından beri bu coğrafyada var olmak için büyük bedeller ödediğine değinerek “Öle öle kanıyla bu coğrafyada var olduk. Bundan sonrada bu coğrafyada var olmak için büyük bedeller ödemeye hazır olmak zorunda olduğumuzun da bilincindeyiz. 15 Temmuz hadisesiyle millet olmanın değerini, demokrasinin değerini, milli iradeye sahip olmanın değerini daha iyi anladık. Bu millet güçlendikçe bize karşı kurulan tuzaklar, oyunlar daha da artacaktır. Fakat biz bir oldukça beraber oldukça, güçlü oldukça bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada aşacağız” dedi.

 

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ise, 15 Temmuz’u anmaktansa anlamak gerektiğini vurgulayarak, 15 Temmuz’un sadece bir darbe girişimi olmadığını kendi ülkesini yabancı güçlere peşkeş çekmek, satmak için yapılan bir provokasyon olduğunu vurguladı.

 

Kocatepe, “ 15 Temmuz iktidarı ele geçirmek için değil Türkiye’yi yok etmek isteyenlerin bir oyunuydu. Ancak onların 40 yıl boyunca kurdukları oyunu 40 saat içinde bozup başlarına yıktık.” dedi.

 

Programda, 15 Temmuz gazilerinden Nedim Özcan ve Tahsin Altuntaş’ta o gece yaşadıklarını anlattı.

 

Şehit babası Rıza Polat bir şiir okurken Muhammet Emin Kutlu’da 15 Temmuz konulu tek kişilik bir tiyatro gösterisi sundu. Programda saat 00.13’de Artvin’deki camilerden sela okunmasıyla devam etti.

 

Etkinliğe, Vali Ömer Doğanay ve eşi Esma Doğanay Hanımefendi, AK Parti Artvin Milletvekili Erkan Balta, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Garnizon Komutanı Piyade Albay Abdurrahman Cengiz Çerçi, Artvin Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ömer Uysal, Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Ramazan Gürler, İl Emniyet Müdürü Mehmet Selvi, kurum müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Ayrıca Kontrol Edin

Tarihi eser kaçakçısı yakalandı Yusufeli’nde tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda toplam dört adet tarihi eser ele geçirildi.

Artvin-Yusufeli İlçe Jandarma Komutanlığı ve İstihbarat Şube Müdürlüğü personelinin katılımıyla 3 Şubat 2021 günü, icra …