Anasayfa / Anasayfa / Artvin’de, Aliyaİzzetbegoviç’i Anma Etkinliği Düzenlendi

Artvin’de, Aliyaİzzetbegoviç’i Anma Etkinliği Düzenlendi

970324-D-2987S-083
Secretary of Defense William S. Cohen (left), and President Alija Izetbegovic (right), of the Republic of Bosnia and Herzegovina, listen to a reporterÕs question during a media availability in the secretaryÕs office on March 24, 1997. The media availability followed an Armed Forces Honor Cordon welcoming Izetbegovic to the Pentagon. DoD photo by Helene C. Stikkel.

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Artvin İl Müdürlüğünce Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezinde, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından hayata geçirilen “Çınaraltı Gençlik Söyleşileri” kapsamında “Vefa Günleri” adı altında düzenlenen programla ölümünün 14’üncü yılında Aliyaİzzetbegoviç anıldı.

Gazeteci Yazar Zeynep Bayramoğlu moderatörlüğünde yazar Muhammed Berdibek’in konuşmacı olarak katıldığı programda Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı Aliyaİzzetbegoviç’in siyasi yaşamı ile İslam tarihindeki önemi anlatıldı.

Berdibek, yaptığı konuşmada Bosna Hersek’e bağımsızlık yolunda liderlik yapan, bilgi birikimi nedeniyle ”Bilge Kral” olarak anılan Aliyaİzzetbegoviç’in Evladı Fatiha’nın en önemli unsurlarından birini temsil ettiğinden Türk toplumu için çok önemli olduğunu söyledi.

Berdibek, “Bizim Bosna ile ilişkimiz Fatih Sultan Mehmet’in 1463’teki Bosna’yı fethi ile başlar. Bu ilişkimiz halen devam ediyor. Aliyaİzzetbegoviç kadim bağların ürünü olan bu etkileşimi sürdürmek isteyen bir liderdi. Atalarından aldığı terbiyeyi Doğu ve Batı arasında konumlandırarak İslam’ı hem Batı hem de Doğu Medeniyetine anlatmaya çalıştı. Her koşulda adaleti savundu, doğru bildiğinden, inançlarından asla vazgeçmedi.” dedi.

Bu programdaki amaçlarının Aliyaİzzetbegoviç hakkında bir farkındalık oluşturup genç neslin bu önemli devlet adamını daha yakından tanıması olduğunu kaydeden Berdibek, “ Bu programdan sonra 5 kişi çıkıp Aliya ile ilgili araştırma yapsa biz amacımıza ulaşmış oluruz.” diye konuştu.

Program Berdibek’in konuşmasının ardından katılımcıların sorularını yanıtlamasıyla sona erdi.

Programın sonunda Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ve eşi Hacer Kocatepe moderatör Bayramoğlu ve konuşmacı Berdibek’e değişik hediyeler takdim etti.

Programa, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Bahattin Yetim, KYK İl Müdürü Taner Yıldırım, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir