Artvin’de Kaçak Bala Yer Yok

İl genelinde bal üretimi, ambalajlama ve satışını yapan işletmeler için Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Yönetmeliği ve Bal Tebliği hakkında eğitimler düzenlendi.

​Gıda tarım ve hayvancılık il müdürlüğünce yapılan açıklamada; “Artvin genelinde bin 249 bal üreticisinin 111 Bin 916 kolonisi bulunmaktadır. Etiketsiz, ambalajsız, mevzuata uygun olmayan, “bal” adı altında satılan ürünler gerçek bal üreticilerini zora sokmakta ve bal sektörünü olumsuz etkilemektedir.

Müdürlüğümüz Gıda Kontrol Görevlilerince 18-22 Eylül 2017 tarihleri arasında İl genelinde bal üretimi, ambalajlama ve satışını yapan işletmeler için Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Yönetmeliği ve Bal Tebliği hakkında eğitimler düzenlenmiştir. Açık alanda ve pazar yerlerinde etiketsiz bal satışının yapılamayacağı konusunda İlçe Müdürlüklerine ve Belediyelere resmi yazı yazılmıştır. İl Müdürlüğümüze gelen ihbarlar sonucu İl merkezinde yapılan gıda denetimlerinde etiketsiz ballara el konularak Yediemine alınmış ve satış yerlerine idari yaptırım uygulanmıştır. Yediemine alınan 250 kg bal da imha edilmiştir.

Asli görevimiz gerçek üreticileri, bu işi layıkıyla yapan işletmeleri ve vatandaşlarımızı korumaktır. Gıda kontrol görevlilerimiz gıda denetimlerine hız kesmeden devam etmektedir ve 5996 sayılı Kanun gereğince iş ve işlemler yapılmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Ayrıca Kontrol Edin

Tarihi eser kaçakçısı yakalandı Yusufeli’nde tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda toplam dört adet tarihi eser ele geçirildi.

Artvin-Yusufeli İlçe Jandarma Komutanlığı ve İstihbarat Şube Müdürlüğü personelinin katılımıyla 3 Şubat 2021 günü, icra …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir