Artvin’de Taşkın Riskini Önlemek İçin Çalışmalar Devam Ediyor

DSİ Genel Müdürlüğü tarafından 2016 Yılında Artvin Merkez ve İlçelerinde toplam 9 adet derede taşkın riski çalışması yapıldı.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu yaptığı açıklamada; “2016 yılı içerisinde Artvin Merkez ve İlçelerinde 9 adet derenin ıslah çalışması tamamlanarak, tarım arazilerinin ve yerleşim yerlerinin taşkın riski azaltılmış, vatandaşların can ve mal emniyetinin sağlandığını belirterek, bu kapsamda Artvin Merkezde Artvin İli Merkez Şehiriçi Dereleri ve Seyitler Köyü Yerleşim Yerleri ve Tarım Arazilerinin ve Artvin Merkez Aşağımaden Köyü’nün Aşağımaden Deresi ve İskebeDeresi  ıslah edilmiştir” dedi.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu; “Artvin Hopa İlçesinde yapılan taşkın koruma İşleri kapsamında Eşmekaya, Sugören veSundura, Yoldere ve Koyuncular Derelerinin, Borçka İlçesinde Heba Deresinin, Ardanuç İlçesinde Ekşinar ve Örtülü Derelerinin, Şavşat İlçesinde Erikli, Agara Derelerinin veYusufeli İlçesinde Tortum Çayı ve Altıparmak, Taşkıran Derelerinin ıslah  edildiğini belirterek, 2016 yılında Islahı yapılan dereler ile 1 il merkezi, 6 ilçe merkezi, 13 köy, 12 mahalle, toplam 921 dekar zirai alanın taşkın riski azaltılmıştır” ifadelerine yer verdi.

Genel Müdür Acu yaptığı açıklamanın devamında,Artvin’de 2017 Yılında Artvin Merkez ve İlçelerinde taşkın riski önleme çalışmaları devam edeceğini belirterek,Artvin Sakalar ve Çimenli Köyleri Yerleşim Yerleri ve Tarım Arazilerinin Hüfetin Deresi ve Çimenli Deresi 1.Kısım ve Artvin Merkez Ortaköy Köyü Yer. Yerleri ve Tarım Arazilerinin ve Yan Dereleri Taş. Kor. İşleri kapsamında Hüfetin ve Çimenli Dereleri ve Ortaköy Deresinin taşkın riski azaltılacaktır.

Acu diğer taraftan 2017 yılı içerisinde Arhavi İlçesinde Aşağı Hacılar, Musazade, Yemişlik, Yukarı Şahinler Dereleri, Balıklı Deresi ve Lome Deresinin, Hopa İlçesinde Pınarlı, Sugören ve Eşmekaya Dereleri ve Çamlı Deresinin, Borçka İlçesinde Tektaş, Aralık Dereleri ve Bolluca Deresinin, Ardanuç İlçesinde Köprüler Deresinin, Şavşat İlçesinde Meydancık Çayı ve Yan Dereleri, Tigirat, Pinazora Dereleri ve Meydancık Çayı, Çağlayan ve Agara Derelerinin, Yusufeli İlçesindeTortum Çayının kalan kısımları, Balalan ve Serinsu Derelerinin ıslah edilereke taşkın riskinin azaltılacağını ayrıca  Kızıl Deresive Artvin Köprü ve Menfez Yapılması 1.Kısım işlerinin yapılacağını belirterek, Islahı yapılacak dereler ile 46 köy, 224 yapı, 10 mahalle, 1 cami, toplam 2.318 dekar zirai alanın taşkın riski azaltılmış olacaktır” dedi.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu son olarak, ‘’DSİ tarafından yapılan ve yapılacak bütün projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor,  Çalışmalarda emeği geçen bütün personellerimize teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

 

Ayrıca Kontrol Edin

Kovidle Mücadele Aralıksız Devam Ediyor

İçişleri Bakanlığımızın koordinasyonunda “SağlıkİçinHepimizİçin” sloganıyla tüm Türkiye genelinde eşzamanlı olarak gerçekleştirilen Kovid- 19 tedbirlerine yönelik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir