Artvin’de Turizm Çalıştayı Düzenlendi

Artvin’de turizminin sorunlarını ve bu sorunların çözüm yollarını ortaya koymak amacıyla çalıştay düzenlendi.

DSİ 26. Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonunda Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtım Genel Müdürü İrfan Önal maderatörlüğünde düzenlenen çalıştaya Artvin Valisi Ömer Doğanay, AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla,  Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ziya Teşket, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Gümüş,  Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe,ArtvinÇoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, DSİ Bölge Müdürü Celal Tokalak, diğer ilgililer ve turizm sektörünün temsilcileri katıldı.

Sayı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan çalıştayda konuşan Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ziya Taşkent, ülkeler ve bölgeler açısından toplumsal ve ekonomik kalkınmanın bir girdisi olan turizmin dünyanın en hızlı ve istikralı gelişen sektörlerinden birisi olduğunu söyledi.

2016 yılsonu itibarıyla dünya genelinde bir önceki yıla göre yüzde 4 oranında artış ile 1 milyar 250 milyon kişinin seyahatinin söz konusu olduğunu kaydeden Taşkent; “Bunun 2030 yılında 1.8 milyara çıkması bekleniyor. Bugün dünya gayri safi hasılasının yüzde 10’unu, uluslararası ticaretin yüzde 7’sini ve her 10 istihdamdan birini turizm oluşturuyor” dedi.

Taşkent,  Türkiye’nin turizmde kat ettiği yolun sahip olduğu potansiyel ile birlikte değerlendirildiğinde ülke ekonomisine, kalkınmaya, doğal ve kültürel mirasın korunup geliştirilmesine katkısının tartışılamayacağını belirtti.

Taşkent, “Turizm hamlesini başlattığımız 1980’lerde ziyaretçi sayı 1,2 milyon ve gelir 350 milyon dolar civarındayken son yıllarda 25-30 milyon turist ağırlayıp 30 milyara yaklaşan gelir gördük. 2023 hedefi olarak da 50 milyon turiste ulaşacağımıza inanıyoruz.

Bugün dünyada en çok ziyaretçi alan ülke olmamız bize yeni sorumluluklar yüklüyor. Dünyada ki gelişmeler paralel olarak kendimizi geliştirme ihtiyacımız var. Dünya turizm pazarında rekabet gücümüzün korunması ancak turizmi sürdürülebilir kalkınmanın bir unsuru haline getirilmesiyle mümkün olacak. Toplumun her kesiminin turizmden aldığı payı en üst seviyeye taşımamız lazım. Bunun içinde nitelikli çevreye duyarlı koruma kullanma dengesini gözeten ülkenin kaynaklarını turizm faaliyetlerine entegre eden ve sürecin her aşamasında sürdürülebilirlik esasını gözeten turizm politikasına ihtiyacımız var” diye konuştu.

Turizm noktasında Artvin özelinde de açıklamalarda bulunan Taşkent, “Anıt ağaçlarından doğal ormanlarına, krater göllerinden yaylalarına kadar birçok doğal değerleri ile eko turizm açısından önemli kaynaklara sahip olan Artvin, özgün mimarisi ve arkeolojik zenginlikleri ile de kültür turizmi açısından ciddi bir potansiyele sahip” ifadelerine yer verdi.

Taşkent, folklorik değerler ve geleneğin büyük ölçüde korunduğu yerel yaşam tarzıyla birleşmesi sonucunda Artvin’in doğanın tarihin ve kültürün iç içe geçtiği bir marka olarak gündeme taşınabileceğini vurguladı.

Vali Ömer Doğanay “İl müdürlüğümüzün hem personel hem de araç gereç noktasında çok eksiği var”

Artvin Valisi Ömer Doğanay’da yaptığı konuşmada turizmin en önemli öğesinin sektör temsilcileri olduğunu  söyledi.

Doğanay, “Turizmdeki asıl yük, asıl sorumluluk, sektör temsilcilerin ve girişimcilerin üzerinde. İnşallah bu yükü hakkıyla taşırsınız. Biz kamu görevlileri olarak da sizlerin sorunlarını çözmek için gayret ediyoruz” dedi.

Doğanay, bakanlık yetkililerinden Artvin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün kurumsal kapasitesinin artırılmasını talep ederek, “İl müdürlüğümüzün hem personel hem de araç gereç noktasında çok eksiği var. Bunun giderilmesini talep ediyoruz. Turizmi geliştireceğiz kamuda buna destek olacak ama turizm müdürünün altında 2 bin metrelik dağa çıkacak bir araç yoksa bu şehirde turizmi nasıl konuşacağız. Burada ki sorunlar bütüncül bir anlayışla ele alınmalı ve burada konuşulanlarla kalmayıp icraata geçmesini temenni ediyorum” dedi.

-Milletvekili İsrafil Kışla, “Artvin’in eko turizmin başkenti olabilir”

AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Artvin’in eko turizmin başkenti olabileceğini söyledi.Artvin’in coğrafi ve tabiattaki güzellikleri bakımında İsviçre’yi Avrupa’yı aratmayacak

güzelliklere sahip olduğunu belirten Kışla, “Artvin Çoruh Üniversitesinin 2 yıl süren çalışmasında 2 bin 727 çeşit bitiyle Artvin’in Türkiye’de bitki çeşitliği bakımından en zengin il olduğunu ortaya koydu. UNESCO’nun Türkiye’deki biyosfer rezerv alanı olarak tek tayin ettiği yer Macahel bölgesi. Bunun için diyoruz ki Artvin EKO turizminin başkenti olabilir” ifadelerine yer verdi.

Kışla konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Turizm bakanlığı yatırım işletmeleri genel müdürlüğü Erzurum, Erzincan Kars ve Ardahan’ı kış turizm koridoruna aldı burada Artvin yok, Ardahan var Erzurum var Kars var Artvin’i gerip bırakmayalım Artvin’i bu koridor içine almamız lazım. Bunu nasıl yapacaksak bunu bakanlığımızdan istiyoruz.

Artvin Barajlar Şehir birçok ide barajlar sulamak için yapılıyor ilin zenginleşmesine katkı veriyor.  Artvin’deki barajlar elektrik üretimi için yapılıyor. Elektrik üretimi için yapılan barajlar bittiği zaman, bir milyar dolar senede ülke ekonomisine katkısı olacak.

Şuanda biten dört barajımız var. Bir tanede devam eden barajımız var üç tane barajında ihalesi yapıldı. Dokuz barajla 1 Milyar Dolar katkı sağlayacak.  Böyle katlısı olan bir il peki elektriği kimse bize ucuza mı veriyor hayır. Bu fedakarlığı yapmışız birazda bu tip şeylerle kalkınalım.”

Yusufeli İlçesinin barajlar nedeniyle yer değiştirmek zorunda kaldığını belirten Kışla, “Barajlara bir ilçemizi verdik Yusufeli İlçesi kalkıyor tarih oluyor. En azından mevcut ilçeyi Minya Yusufeli olarak yaşatamaz mıyız” dedi.

Kışla öte yandan DSİ bölge müdürlüğünden 9 barajın yer aldığı barajlar müzesinin yapılmasını istedi. Bu dokuz barajın temelinden üretimine kadar her anını görselleriyle bir barajlar müzesi olmasını talep eden Kışla, Artvin turizm il müdürlüğüne personel takviyesi yapılması talebinde de bulundu.

Kocatepe: “Taşkın kalabalıkları değil seçkin misafirleri ağırlayacağız”

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ise konuşmasında Artvin’in geleceğini turizmde aradığını söyledi.Kocatepe, “Artvin gibi geleceğini turizmde arayan ama turizm enformasyon bürosu olmayan bir kentte turizmi masaya yatırmak çok büyük bir önem arz ediyor.” diyerek şunları söyledi.

“Bizim fabrikamız yok bunun için elimizde kalmış en önemli değer şehrimizin bakirliği. Bu bakirliği bozmadan ön plana çıkararak Artvin’imizi turizm kenti haline getirmemiz gerekmektedir.

Bugün turizmi konuşacağız şunu söyleyebilirim ki; biz Karadeniz’den taşan turistlere mi ümit bağlayacağız yoksa kendimizin hazırladığı turizm planı ile mi bir çıkış yapacağız. Artvin’e gelip belli bir gün konaklayıp ilimizdeki tüm tarihi eserlerimizden doğamıza belli güne yayılmış komple turizm mi yapacağız. Buna karar vermemiz gerekiyor.

Ben burada turizm işi yapmak istemiyorum ama bizi İzmir’den Ankara’dan İstanbul’dan arayıp da kokartlı rehber istediklerinde gönderebileceğimiz kokartlı rehber yok bu duruma biran önce çözüm bulmamız lazım.  Turizm il müdürümüz samimiyetle çalışıyor ama 5-10 kişiyle bir ilde turizm adına ne yapabilir?

Artvin’e turistlerin özel olarak gelmesi gerekiyor. Artvin’de neler yapılmalı da turist çekebiliriz bu konu özelinde çalışma yapmamız gerekiyor. Geçenlerde Katarlı yatırımcı getirdik ama Artvin dışında yaşayıp Artvine 3-5 yılda bir gelen 1 hafta kalıp köy fantezilerini gerçekleştiren hemşerilerimiz Artvin’i mi satıyorlar diye yaygara koparıyorlar. Biz Artvin’de turizmi geliştirmeye çalışıyoruz bunu yaparken de planlamış olduğumuz master turizm planına göre yapıyoruz. Master turizm planımız çerçevesinde siz de gelip yatırımda bulunabilirsiniz.

Karadeniz kontrol edilemez bir turizm yaşıyor. Karadeniz’deki bu kontrol edilemez turizmin eksiklilerinin tecrübesinden yararlanarak Artvin’de doğayı bozmadan taşkın kalabalıkları değil seçkin misafirleri ağırlayacağız felsefesiyle bir turizm anlayışı benimsedik. Bu çalıştayın Artvin’e hayırlı olmasını diliyorum saygılarımı sunuyorum.”

İl Kültür Turizm Müdürü Ömer Gümüş ise yaptığı konuşmasında; “İlimizde sanayi yok denecek bir düzeyde oluşu nedeniyle vatandaşlarımız kamuda iş arama istek ve talebi yerine getirilememe durumunda daha rahat ve yaşama ve sosyal güvencesini  sağlamak amacı ile başta ülkemizin metropol şehirleri olmak üzere nüfusu fazla, sanayisi gelişmiş illere göç etmektedirler.

İlimizin doğal ve tabii güzellikleri dikkate alındığında  ülkemizin en güzel doğasına sahip olduğu, yaylalar, dağlar, göller, barajlar ve tarihi zenginlikler ve güzellikler ile turizm faaliyetlerine en etkin il olduğu ortaya çıkmaktadır.

Gerek yurt içi gerek yurt dışından gelecek turistlerin ilimizde çeşitli aktiviteler ile zaman geçirmelerini sağlayarak, konaklama ve tatillerini geçirmeleri sayesinde Artvin’in turizm arttırılacağı bir gerçektir.

Artvin’in turizminin arttırılması için ilimizde bulunan tarihi ve turistik mekanların hizmete sokulması, mevcut otellerin ilaveten il merkezinde nazım ve uygulama imar planı yeni onaylanan Kafkasör mevki Kültür ve Turizm Koruma ve Geliştirme Bölgesinde yapılması tasarlanan konaklama tesisleri, festival alanları, kayak merkezi pistleri ve orman alanındaki müştemilatın yapılarak hizmete girmesi, ayrıca ilimizin 315 köyünün çoğunluğunun ev pansiyonculuğuna ve yayla turizmine müsait.

Artvin kültür ve turizminin sahipleri, paydaşları ve Artvin’in kültür ve turizmle ilgili yetkileri şu anda ağırlıklı olarak buradalar. Biraz sonra başlayacak olan ilimizin turizm sorun ve çözüm önerileri çalıştayında alınacak kararlar; başta Sayın Bakanım olmak üzere tüm üst düzey yetkililerine sunulacaktır. Bizlerde il Müdürlüğü olarak çalıştayda alınacak kararların sonucunu almak üzere çalışmalaramizi gerek ilde, gerek bakanlıklarda, gerekse turizm sektöründe takipçisi olacak Sayin Bakan’ım il ve ilçelerimizde yapılan çalışma ve toplantılar sonucunda sunumumuzda görüleceği gibi merkez ve ilçelerimizde asgari 25 personel yayla turizminin en iyi şekilde yapılabilmesi için 1 adet hizmet aracı ile il ve ilçelerimizde yapılması düşünülen 54 adet kültür turizm tesisi yapımı bakım onarımına ihtiyaç duyulmuştur. Eksik ve kusurlarımızı hoşgörü ile karşılamanızı arz ederken, bu çalıştayın ilimize ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmaların ardından çalıştay Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtım Genel Müdürü İrfan Önal maderatörlüğünde devam etti.

Ç.P.

Ayrıca Kontrol Edin

JASAT’TAN KAÇIŞ YOK

Artvin-Şavşat İlçe Jandarma Komutanlığı sorumluluk sahasında 16 Haziran 2020 günü Yukarı Koyunlu Köyünde Ö.U’ya ait …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir