Artvin’de Üretim İşçilerine Eğitim

Artvin Orman Bölge Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğümüz tarafından üretimde verimliliği artırmak ve üretim çalışmalarını kolaylaştırmak için gönderilen 2 adet hava hattı, 2 adet emval sürütücü vinç ve 2 adet 4 çeker Traktörün kullanımı ve  kullanırken iş güvenliği konusunda dikkat edilecek hususlar ile ilgili üretim işçilerine 2 gün eğitim verildi.

Eğitimde konuşma yapan Orman Genel Müdürlüğü İşletme Pazarlama Dairesi Başkanı Kenan Akyüz; “Bu Makineleri özellikle Artvin Orman Bölge Müdürlüğüne getirdik. Çünkü burası doğa ve hava şartları bakımından Türkiye’deki en zor illerden bir tanesi. Arazi meyilinin çok yüksek olduğu  bir bölge  o yüzden bu makineleri burada kullanalım, deneyelim noktasında buraya getirdik.

Bu makineleri buraya getirmekteki amacımız; Biliyorsunuz ki Türkiye de Dünyada olduğu gibi orman işçiliği şiddetle azalmaya devam ediyor. Her geçen gün hem nüfus yaşlanıyor hem de orman işçiliği yapan kişi sayısı azalıyor. Gelecek yıllarda 5-10 yıl içerisinde Orman Genel Müdürlüğü olarak biz üretim işçisi bulmakta sıkıntı çekeceğiz. Üretimi katlayarak devam ediyoruz ama üretim yapan personelimiz azalmaya devam ediyor. Dolayısıyla Orman Genel Müdürlüğü olarak biz mekanizasyona geçmek zorundayız. Üretimi Orman Genel Müdürlüğü olarak biz yapmadığımız için mekanizasyon konusunda da gerekli teşfiği yapmak zorundayız. Bizim insanımız görsel bir zekaya sahip, görmediği ürünü almak istemiyor. O yüzden en çetin arazi şartlarında bu makineleri getirt dik, burada deniyoruz. Köylümüze ve vatandaşlarımıza bu makineleri göstereceğiz.  Havai hatlar pahalı makineler o yüzden biz Genel Müdürlük bünyesinde toplamayı düşündük, kullandığınız makineler bizim için çok önemli bu gördüğünüz çekicinin maliyeti havai hatla karşılaştırdığımızda daha düşük, bu makine üretim kapasitesini çok ciddi anlamda artırıyor. Bu gün orman köylüsü normal şartlarda 6 m3 ürünü kesip sürütüyorken bu makine ile günde 80 ile 100 m3 ürünü kesip sürütebiliyorsun.

Orman Genel Müdürlüğü olarak bizim bu mekanizasyonu yaygınlaştırma konusunda ciddi bir irade koymamız gerekiyor. Bunu da siz değerli operatör arkadaşlarımızın doğru kullanarak gerekli hassasiyeti göstererek tam öğrenerek kullanmasını rica ediyorum. Bir makinenin ilk geldiği ve ilk kullanıldığı anlar çok önemli bu konuda sizlere ciddi anlamda iş düşüyor. Bu makineleri doğru kullanmayı öğrenip öyle kullanacaksınız, aynı zamanda kooperatiflere ve köylülerimize göstereceksiniz. Bu makineleri kesinlikle iş güvenliği kurallarına uygun ve verimli bir şekilde kullanımı sağlayacaksınız bizim için önemli olan tarafı hem köylü kazanacak hem Orman Genel Müdürlüğü üretimini ciddi anlamda artırma fırsatı yakalayacaktır. Doğru makinelerle doğru zaman da iş yapmak zorundayız. Bu yüzden bu makineleri köylü ve kooperatiflere doğru anlatacağız ve mekanizasyonun yaygınlaşmasını sağlayacağız. Sizlerden samimiyetle gayret bekliyorum. Makinelerin kullanımını en ince ayrıntısına kadar öğrenin, koruyucu ekipmanları mutlaka kullanalım, iş sağlığı ve güvenliği kurallarına mutlaka riayet edelim. Şimdiden emeği geçecek arkadaşlara teşekkür ediyor çalışanlara başarılar diliyorum” dedi.

Orman Bölge Müdürü Selim Gurbetoğlu, Orman Genel Müdürlüğümüzün 2017 yılında gerek iş makineleri, gerek üretim makinelerinin temini noktasında Bölge Müdürlüğümüze verdiği destek, Bu zorlu coğrafya da çalışan tüm ekibimizi moral, motivasyon ve verimlilik anlamında ziyadesiyle mutlu etmiştir. Genel Müdürlüğümüzün Bölge Müdürlüğümüze göstermiş olduğu bu teveccüh çalışmalarımızdaki verimi kat ve kat artırmıştır.

 

Burada şahsım olarak Orman Genel Müdürlüğümüze şükranlarımı arz ederken, tüm ekibime de bu desteği anlamlandıran verimli çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Yeni İş makinelerinin ülkemize, teşkilatımıza ve orman köylüsüne hayırlı olmasını diliyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

Ayrıca Kontrol Edin

Kovidle Mücadele Aralıksız Devam Ediyor

İçişleri Bakanlığımızın koordinasyonunda “SağlıkİçinHepimizİçin” sloganıyla tüm Türkiye genelinde eşzamanlı olarak gerçekleştirilen Kovid- 19 tedbirlerine yönelik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir