Artvin’in Peynir Çeşitleri Cheese Life MagazineDergisinin Konusu Olacak

Cheese Life Magazine Dergisi’nin Editörleri Artvin’in Peynir Çeşitlerini Derginin Son Sayısında Ele Alacaklar

Artvin Ticaret Ve Sanayi Odası (ARTSO) ’nda gerçekleştiren basın toplantısına Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürü Dursun Okur,  Derginin Editörü Prof.Dr.Yavuz Öztürkler ve Cheeselifemagazine Dergisi Yazı İşleri Müdürü Avukat Metin Öztürk, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin Kurt, Artvin Ziraat Odası Başkanı Köksal Portakal, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu üyeleri ve basın mensupları katıldı.

Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürü Dursun Okur, toplantıda Artvin’in gıda tarım ve hayvancılık alanındaki potansiyelini ve süt ve süt ürünleri alanın da yapılan çalışmaları hakkında bilgilendirme yaptı.Derginin Editörü Prof.Dr.Yavuz Öztürkler ve Cheeselifemagazine Dergisi Yazı İşleri Müdürü Avukat Metin Öztürk ise Okur’dan Artvin’in peynir çeşitleri hakkında bilgi aldılar.

Artvin’in peynir çeşitlerini derginin son sayısında ele alacaklarını ve bu konuda araştırmalar yaptıklarını söyleyen Editör Yavuz Öztürkler, Artvin’in peynircilik alanında geniş bir floraya sahip olduğunu, bu çeşitliliği daha iyi tanıtmak adına dergilerinin son sayısında yer vereceklerini kaydetti.

Öztürkler ve Öztürk, Türkiye’de ilk kez peynirin magazin dergisini çıkardı

3 ayda bir yayınlanacak Cheese life Magazin dergisiyle ilgili basın toplantısı düzenleyen Prof. Dr. Yavuz Öztürkler ile Avukat Metin Öztürk, daha önce de peynirle ilgili kitap yazdıklarını hatırlattı.

Türkiye’de peynir konusunda bir magazin dergisinin olmadığını belirten Cheeselifemagazine Dergisi Yazı İşleri Müdürü Avukat Metin Öztürkler, Öztürkler ve Öztürk, “Peynir üzerine yazılan kitaplar, makaleler ve anılar birbirini izlemektedir. Peynir üzerine o kadar çok şey yazılıp çizilmektedir ki, neredeyse peynirin magazinsel, güncel ve yaşamsal yönü peynirin teknik yönünün önüne geçmektedir. Peynir artık beyazdan sarıya veya maviye değişen renkte hayvansal bir mamul olmaktan çok lezzetin yaşama kattığı renkler silsilesinde önemli, farklı ve ayrıcalığı olan bir figür olarak karşımıza çıkmaktadır. Peyniri keşfettiğinizde sadece damağınıza gelen bir lezzeti değil, peynirle birlikte birçok şeyi de keşfediyorsunuz. Peynir ile özdeşleşen diğer önemli bir kavram ise kültürdür. Üstelik kültür yaşamın özü olarak da nitelenebilir. Sonuç olarak denilebilir ki peynirin, sütün işlenmesiyle başlayan macerası kalıba dökülmesi ile bitmiyor. Peynirin macerası binlerce yıl öncesinden başlamış olup hala devam ediyor. Hem de her gün kervanına bir şeyler katarak, değişerek ve gelişerek Bu maceranın yüzyılımızdaki yansıması üç kelime ile özetlenecek olursa ancak şöyle söylenebilir: Peynir, Yaşam ve Magazin. Bunun için “Cheeselifemagazine” dergisi doğru yerde duruyor” diye konuştular

Prof.Dr.Yavuz Öztürkler yaptığı açıklamada, “Ulusal düzeyde yayınlanan peynir yaşam dergisi “Cheese Life Magazine” sessiz sedasız 3.yılını tamamladı. Dergimiz bu süre içerisinde Kars’tan Edirne’ye, Mersin’den Trabzon’a kadar hemen bütün Ülkemizi baştanbaşa dolaşarak peynirin izini sürdü ve sürmeye de devam ediyor.

Dergimiz her sayısında bir peynir şehrini tanıtmakta bu yolla o şehrin peynir potansiyelinin yanında diğer zenginliklerini de okuyucusuna ulaştırmaktadır” vurgusunu yaptı.

Öztürkler açıklamasının devamında; “Dergimizin çıkışından itibaren gezdiğimiz tüm yörelerde görüştüğümüz yetkili ve üreticilerden daha sonra geri dönüşler almaktayız, büyük bir mutluluk ile görmekteyiz ki artık Ülkemizde peynir şehirleri daha bilinçli şekilde “Biz peynir şehriyiz” diyebilmekteler, bu konuda paneller, çalıştaylar, şenlikler, toplantılar düzenlenmekte, kitaplar basılmakta ve peynir konusu daha ciddiye alınmaktadır.

Dergimiz Ülkemizin peynir zenginliklerini ortaya çıkarma konusundaki çalışmalara mütevazı katkısını sürdürme adına elinden geleni yapmaktadır.

Yaklaşık 15 yıldır peynirin izini sürmekte kaybolan peynirlerimizi de ortaya çıkarmak için uğraş vermekteyiz. Bu nedenle Artvin’deyiz.

Artvin Bir Peynir Şehridir

Bir tarafını Gürcistan’a, bir tarafını Ardahan’a dayamış olan Artvin kurtlu peynirinden gorcolosuna kadar bu coğrafyanın peynirlerinin adeta bir sentezini yapmış tam bir peynir şehridir ancak ne yazık ki Artvin bu potansiyeli ile henüz ön plana çıkamamış ve kendisini duyuramamıştır. Dahası Artvin’de ne yazık ki bir peynir şehri olduğunun, peynir potansiyelinin henüz farkında değildir.

Bu konuda detaylı bir çalışma yapılıp yapılmadığını bilmiyoruz

Artvin’in komşuları itibariyle baktığımızda Rize, Erzurum, Ardahan, Gürcistan birer peynir beldesidir. Biraz daha ileriye gittiğimizde Trabzon, Kars biraz daha derinleştirdiğimizde ise Doğu Anadolu ve Kuzey Doğu Karadeniz peynir potansiyeli açısından tartışmasız bölgelerdir. Bu coğrafyanın tam ortasında bulunan Artvin’in peynir konusunda iddialı olmaması, peynirden bihaber olması düşünülemez.

Artvin’in bir özelliği de coğrafyası itibarıyla İsviçre ve Alp dağları noktasında bir çağrışım yapmasıdır. Bu anlamda da iddialı bir peynir beldesi olmalıdır.

Popüler peynir dergisi “Cheese Life Magazine” olarak Artvin’in imansız peyniri, Artvin anzlat, Artvin Şavşat sıkma peyniri, Artvin küp peyniri, Artvin yümme peyniri, Artvin eridik peyniri, Artvin Ardanuç güllüce karışık peyniri, Gorcolo, Artvin kaşarı, Şor peyniri, Kurtlu peynir, Eritme peyniri, Bohça peyniri, Kafkas gravyeri, Minzi, Kolot peyniri, Oğma peyniri, Dövme toz peynir, Aho peynirlerini ilk aşamada belirledik. Bu peynirlerin bir kısmı çevre iller tarafından benimsenmiş ve o illerle anılır olmuş. “Gorcolo” dışında hemen hemen hiç birisinin artık günümüzde ihmal edilebilir üretimler dışında üretilmediğini bazılarının bilinmediğini fark ettik. Tek bilinen peynir türü olan “Gorcolo” nun ise Şavşat belediyesi tarafından coğrafi işaret alınması yönünde başvurusu yapılmıştır.

Cheese Life Magazine Dergisi Artvin’i bir peynir şehri olarak gelecek sayısında tanıtmaya karar verdi. Özellikle akademisyenlerin bu konuda gerekli araştırmalarını yaparak Artvin’in peynirin neresinde olduğunu, peynir zenginliklerini belirlemeleri gerekir. Bize göre Artvin’in turizm yanında bir peynir şehri olarak anılmasının zamanı gelmiştir” ifadelerini kullandı.

Prof.Dr.YavuzÖztürkler’in açıklamasının ardından ARTSO Başkanı Seçkin Kurt;“Artvin’in ilimizi tanıtan her şey bizim için çok önemlidir. İlimiz Artvin Karadeniz’le Doğu Anadolu Bölgesi’ni bağlayan köprü vaziyeti gören hem iki tarafında arasında kalan gerek insanı yapısı ile gerek coğrafi yapısı ile de farklı bir ildir. Öncelikle ilimizi haritadan değil de yerinde görmek isteyenlerin burayı gördükten sonra memnuniyetle ayrılacağı bir ildir.

Derginize kısa bir zamanda da olsa bakma fırsatı yakaladık. İlimiz endemik tür bakımında Türkiye’nin değil Dünya’nın da sayılı şehirlerinden biri. Peynir de hayvansal bir gıda olduğu için onun da tabanı tabi ki de doğadır. Doğanın en kalitelisi de bizim şehrimiz Artvin’de olduğu için de peynirinde en kalitelisinin biz de olduğunu bilmenizi isteriz. Bunu yanı sıra bu ürünlerimize pazarlayabilmek ve bu peynirlerimizi nasıl tanıtabiliriz çalışmalarını yapmak da bizlere düşen görevler arasında yer alıyor” açıklamasını yaptı.

Basın açıklamasının ardından toplantı basın mensuplarının soruları ile devam etti.

 

Ayrıca Kontrol Edin

Kovidle Mücadele Aralıksız Devam Ediyor

İçişleri Bakanlığımızın koordinasyonunda “SağlıkİçinHepimizİçin” sloganıyla tüm Türkiye genelinde eşzamanlı olarak gerçekleştirilen Kovid- 19 tedbirlerine yönelik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir