Başkan Aytekin 69. Geleneksel Karakucak Güreşlerini Değerlendirdi

Başkan Aytekin 69. Geleneksel Karakucak Güreşlerini Değerlendirdi

Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, Yoğun Katılımın Yaşandığı Bu Yıl 69.’si Düzenlenen Geleneksel Karakucak Etkinliklerini Değerlendirdi.

Yusufeli Belediyesi ve Yusufeli Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü organizesiyle düzenlenen 69. Geleneksel Karakucak Etkinlikleri 30 Ağustos-2 Eylül tarihleri arasında Karakucak Güreş Sahasında yapıldı.Bu yıl 69. Uncusu düzenlenen Karakucak Güreşleri Yusufeli Belediyesi Kültürevi’nde yapılan açılış resepsiyonunla başladı. Yusufeli Kaymakamı Eyüp Kaykaç, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin ve kurum amirleri ve çok sayıda vatandaşın katıldığı açılış resepsiyonunun ardından ‘Resim ve Yöresel Kilim Dokuma Sergisiyle  etkinlikler başladı. Etkinlikler, 30 Ağustos Perşembe günü Artvin Türküleri Albüm tanıtım konseri, 31 Ağustos Perşembe günü ‘Kaçkar Dağı Deniz Gölü’nde Kano ve Rafting Gösterisi’, Erkekler yüzme yarışları ve Tenis Turnuvası ve Aşıklar Gecesi, 1 Eylül Cumartesi günü Yusufeli Karakucak 1. Gün Minikler ve Yıldızlar kategorisi güreşleri ve Halk Müziği Konseri , 2 Eylül Pazar günü 2. Gün  Gençler ve Büyükler Kategorisi Güreşleri’yle sona erdi.

Güreşlerin ardından bir değerlendirme yapan Yusufeli Belediye başkanı Eyüp Aytekin, “Bu seneki güreşlerimiz 30 Ağustos Zafer Bayramıyla şenlik havasında geçti.   Yıllardır süre gelen bu kültür mirasını 2009 yılından beri Belediye Gençlik ve Spor Kulübümümüzün organizesiyle yürütüyoruz. Bu yılki festivallerimizde hemşerilerimize ‘Yusufeli Sizi Çağırıyor’ diye seslendik. Son 2 yıldır festival etkinliklerimizi yaptığımız açılış resepsiyonuyla tanıtıyoruz.” dedi.

Yusufeli Belediye Başkanı Aytekin yaptığı açıklamada şunlara yer verdi:

‘Yusufeli Kilim Seccadelerini sergiledik’

Belediyemizin Yusufeli Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, İŞKUR ve Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi işbirliğiyle açmış olduğumuz Yusufeli Belediyesi Kadın Sanat Evi Yöresel Kilim Dokuma Atölyesi kursunun ürünü olarak ‘Resim ve Yöresel Kilim Dokuma Sergimizi açtık. Sergimizde 25 kursiyerimizin yaptığı el emeği göz nuru Yusufeli Kilim Seccadelerini sergiledik.

‘Artvin Türküleri Albümü’

2009 yılından beri devam eden Yusufeli Belediyesi ve Yusufeli Milli Eğitim Müdürlüğüyle birlikte organize edilen Okullar Arası Yöresel Türkü Yarışması Etkinliğinin bir ürünü olan Artvin Türküleri Albüm tanıtımını festival etkinliğimizin içinde yaptık. ‘Yusufelilik bilincini gelecek kuşaklara nasıl aktarırız?’ çabamızın bir ürünü olan bu albüm çalışmasında emeği geçen tüm çocuklarımıza, onların saygıdeğer ailelerine, değerli öğretmenlerine, bugüne kadar çalıştığım Sayın Kaymakamlarıma, Sayın Valililerimize çok teşekkür ediyorum.

‘Âşıklarımız bu yılda festival etkinliklerimizde yerini aldı’

2010 yılından beri festival programımız içinde düzenlediğimiz Âşıklar Gecesi’yle ilçemizde aşıklık geleneğini yaşatıyoruz. Kuşaktan kuşağa aktarılan halk edebiyatının kalıcı ve etkileyici özelliğinden yararlanarak bu kültürü yaşatan, toplumun temsilcisi olan âşıklarımıza teşekkür ediyor, Yusufeli Belediyesi olarak bu geleneğimizi uzun yıllar devam ettirmeyi temenni ediyoruz.

‘Yusufeli En İyi Bal Yarışması’

Yusufeli balının tanıtımına katkı sağlamak, bal üretimini artırmak ve bal üreticisini teşvik adına “Yusufeli En İyi Bal” yarışması etkinliklerimiz arasında yerini aldı. Belediyemiz ve Yusufeli Bal Üreticileri Birliği işbirliğiyle yapılan yarışmaya bu yıl birlik üyesi olan 29 bal üreticisinin katıldı. yarışmaya katılan tüm üyelerimize teşekkür ediyor, Yusufeli Balı’nın pazarda hak ettiği değeri bulmasını temenni ediyorum.

Başpehlivanlık Kemeri Fırat Binici’nin

Yusufeli Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübümüzün organizesiyle gerçekleştirdiğimiz 68. Geleneksel Karakucak Güreş Festivali’nde Başpehlivanlık Kemerinin sahibi Fırat BİNİCİ oldu. Güreş bu yılda Ak Şeker İnşaatın sahibi Yakup ŞEKER kazandı ve 2018 yılı güreş ağası oldu. Farklı ülkelerden ve komşu il ve ilçelerden sporcularımızı ağırladığımız güreşlerimiz dostluk içinde geçti, emeği geçen ve katkıda bulunan tüm kalıtımcılara teşekkür ediyorum.

Sponsorlar…

Yusufeli 69. Geleneksel Karakucak Güreşleri ve ödüller, basın yayın ve tanıtım giderleri ve benzeri olmak üzere 161.760,00 TL gideri, sponsorlarımızın katkısıyla 111.270,00 TL TL de geliri gerçekleşti.

Bütün bu organizasyonlar gerçekleştirilirken atlamamamız gereken en önemli kişiler elbette ki sponsorlarımız. İsimlerini teker teker sayarak teşekkürlerimi zikretmek istiyorum. Kaçkar Turizm  Birliği’ne, Limak  İnş. A.Ş’ye, Enerji SaA.Ş’ye, Doğuş Enerji A.Ş.’ye, Karaca İnş.Tic.A.Ş’ye, MaksemA.Ş’ye, Hmc Yapı A.Ş’ye, Ak-Şeker İnşaat Yakup Şeker ve Oğulları’na,  Nurol-Gülsan Adi Ortaklığı’na Doğal Elektirik Üretim Tic.San.A.ŞHamzam Doğan’a, ÇekaMadencilik’e, Haldizİnş.Otomotiv Ve Tic.A.Ş.’ye, YüzüncüyılAvm’ye, Yılmazlar A.Ş’ye, Özen-İş Doğrama Ali Çakal’a, Şahin Yapı Dekorasyon- Abdullah Şahin-Ahmet Şahin- Recep Şahin’e, Hacıoğlu Döner-Adem Kısa’ya, Kaya Petrol- Petrol Ofisi Bayii Ve Zevk Kuyumculuk Hayrettin Kaya’ya, Av. Ali Yiğit’e, Yapıcı Mobilya-Yapıcı Kardeşler Vasıf Yapıcı’ya, Akgül İnş.Erol Akgül’e, Çakmakçı Market  Süleyman Çakmakçı Selçuk Çakmakçı’ya, Şahin Manav-Muammer-Şahin’e, Bereket Yapı Malzemeleri Ltd.Şti.’ye, Çakır Petrol Necmi Çakır Oğlu Murat Çakır’a, Akyürek Kahramanoğlu Tic.Ltd.Şti.  Av. Recep Akyürek’e, Silacılar Ticaret  Beko Bayii  Hüseyin Yalçın’a, Çoruh Ekmek Özer Kardeşler’e, Temiztaşlar Reklam’a, Kaplan Ticaret Ahmet Kaplan’a, Turkcell Mavi Bilişim-Mustafa BakırcıAkıllı Sigorta-Yücel Akıllı’ya, Livane Yöresel Ürünler-Süleyman-Hasan Köksal’a, Kantaroğlu Demir Doğrama Eyüp Kantaroğlu’na, Fırat İnşaat Cengiz Fırat’a, Özdemir Oto Yıkama Yağlama Rot Balans Servisi Yılmaz Özdemir’e, Eren Ticaret -Hasan Kökli’ye,

İstanbul Pazarı Ahmet Aksu’ya, Av.İsmail Hakkı Tekin-Av.YunusYasir Tekin’e, Gültekin Market Ramazan Gültekin’e, Işıldak Ticaret’e, Bizim  Kasap -Yusuf Küçük’e, Genç Demir Doğrama Murat Genç’e, Yusufeli Esnaf Ve San.OdasıBşk..Mehmet Bülent Özdemiroğlu’naNo 8 Galeri-Özay Özgüler-Fatih Ardıç’a, Köklü Oto Turan Köklü’ye, Yusufeli Sürücü Kursu Ahmet Özer’e, Emrah Oto Galeri Emrah Erdem’e, Fatih Mermer-Fatih Taşkıran’a, Çınar Döner-Ali Çınar’a, Orsem Elektrik Orhan Demirhan’a, Oto Lastikçi Şevket Demir’e, Nazar Gümüş- Kenan Kılıç’a, Ezgi Market-Celal Düz’e, S.M.M.M  Adnan Avcı’ya, Cem Karadağ’a şükranlarımı Sunuyorum.

Sağlık ve emniyet kuvvetlerimize katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Yine belediye meclis üyesi arkadaşlarıma, Gençlik Spor İl ve İlçe Müdürümüze, jüride, saha hakemliğinde görev alan arkadaşlara, gazetecilere ve misafir gazetecileri ağırlamamızda bize yardımcı olan yerel basın temsilcisi arkadaşlara, belediye çalışanlarına ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”dedi .

Ayrıca Kontrol Edin

Tarihi eser kaçakçısı yakalandı Yusufeli’nde tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda toplam dört adet tarihi eser ele geçirildi.

Artvin-Yusufeli İlçe Jandarma Komutanlığı ve İstihbarat Şube Müdürlüğü personelinin katılımıyla 3 Şubat 2021 günü, icra …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir