Anasayfa / Anasayfa / Bayrak, Çocuk İçin Yararlanılan AGİ İndirimini Sordu

Bayrak, Çocuk İçin Yararlanılan AGİ İndirimini Sordu

Bayrak, Çocuklar İçin Ne Kadar Ve Kaç Yaşına Kadar AGİ İndirimi Uygulanıyor?

Türkiye Kamu-Sen Artvin il Temsilcisi, Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı İsrafil Bayrak,çocuklar için ne kadar ve kaç yaşına kadar AGİ indirimi uygulanıyor diye sordu.

Bayrak, konuya ilişkin  yaptığı açıklamada; “Çalışanların aylık ücret ödemesi yapılırken, bazı şartları taşıyan çocuklarından dolayı haklarında her ay asgari geçim indirimi uygulanmakta ve çocuklarından dolayı asgari geçim indiriminden yararlananların aylık net ücreti indirim miktarı kadar artmaktadır.

Çocuk nedeniyle asgari geçim indirimi uygulanmasında, çocukların sayısı ve yaşları bakımında bazı üst sınırlar söz konusudur. Öte yandan, gerekli şartları taşıyan; öz, üvey veya evlat edinilmiş çocuklar ile ana veya babasını kaybetmiş torunlardan memur ile birlikte oturanlar dâhil asgari geçim indirimi uygulaması kapsamına girmektedirler.

Çocuk sayısı sınırı

Çalışanlar hakkında uygulanacak aylık asgari geçim indirimi miktarı hesaplanırken, takvim yılı başında geçerli olan asgari ücretin %15 oranındaki gelir vergisi tutarının, sırasıyla; çalışanın kendisi için %50, çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için %10, bir çocuk için %7,5, bir çocuk için %7,5, bir çocuk için %10, diğer çocuklar için %5 oranı esas alınmaktadır.

Çalışan hakkında uygulanacak aylık AGİ miktarı en çok, asgari ücretin gelir vergisi (%15) tutarı kadar olabildiğinden, AGİ kapsamındaki çocuk sayısı da bu sınırı aşmayacak kadar olmaktadır.

Buna göre;Eşinden dolayı AGİ’den yararlananlar (eşi çalışmayan veya emekli), en çok 3 çocuk için asgari geçim indiriminden yararlanabiliyor.

Eşinden dolayı AGİ’den yararlanmayanlar (eşi çalışan), en çok 5 çocuk için asgari geçim indiriminden yararlanabiliyor.

Çocukların yaş sınırı

Çocuklar için geçerli olan yaş sınırının aşılması durumunda, yaş sınırının aşıldığı tarihi izleyen aybaşından itibaren çalışan hakkında o çocuğundan dolayı asgari geçim indirimi uygulanmaz.

Buna göre;

1- Erkek çocuk için,25 yaşını doldurmuş çocuk için asgari geçim indirimi uygulanmaz.25 yaşını doldurmuş olmakla birlikte, çalışamayacak derecede malûl oldukları sağlık kurulu raporu ile belirlenen çocuklar için aile yardımından yararlanmaya devam edilir.Evlenen çocuk için, 25 yaşını doldurup doldurmadığına bakılmadan, asgari geçim indirimi uygulanmaz.Kendi hesabına ticaret yapmaya veya gerçek veya tüzel kişiler yanında her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmaya başlayan (öğrenim yapmakta iken tatil devresinde çalışanlar hariç) çocuk için, 25 yaşını doldurup doldurmadığına bakılmadan, asgari geçim indirimi uygulanmaz.

2-Kız çocuk için,Bekar ve çalışmıyor olmaları halinde, yaş sınırlaması olmadan bu çocuk için asgari geçim indirimi uygulanır.Evlenen çocuk için asgari geçim indirimi uygulanmaz.

Kendi hesabına ticaret yapmaya veya gerçek veya tüzel kişiler yanında her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmaya başlayan (öğrenim yapmakta iken tatil devresinde çalışanlar hariç) çocuk için asgari geçim indirimi uygulanmaz.

Çocuk için yararlanılan AGİ indirimi miktarı

2018 yılı için geçerli olan rakamlara göre, çalışanlar hakkında çocuklarından dolayı uygulanmakta olan asgari geçim indiriminin miktarı şöyle: Çocuklar (sırasıyla)

Aylık AGİ tutarı1 çocuk için22,83 TL1 çocuk için22,83 TL, 1 çocuk için30,44 TL,  1 çocuk için15,22 TL, 1 çocuk için15,22 TL.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir