Anasayfa / Anasayfa / Bayraktar, Şoförler Odası Başkanlığı Ve Taşıyıcılar Kooperatifini ziyaret Etti

Bayraktar, Şoförler Odası Başkanlığı Ve Taşıyıcılar Kooperatifini ziyaret Etti

Artvin Defterdarı İbrahim BayraktarŞoförler Odası Başkanlığı Ve Taşıyıcılar Kooperatifini ziyaret Etti

Artvin Defterdarı İbrahim Bayraktar 6736 sayılı kanunla ilgili düzenlemeler hakkında bilgi vermek için Şoförler Odası Başkanlığı Ve Taşıyıcılar Kooperatifini ziyaret etti.

Oda yönetimi, kooperatif yönetimi ve bir kısım nakliyeci ile bir araya gelen Defterdar İbrahim bayraktar ve birim amirleri  6736 sayılı kanunda yapılan düzenlemeler hakkında borçlu mükelleflere ulaşabilme ve yapılandırılan borçların ödenmesi noktasında şu bilgileri verdi:

“Yapılan düzenleme gereğince,Yapılandırması ihlal olan borçlular, ödemeleri gereken taksit tutarlarını, geç ödeme zammı ile birlikte 31 Mayıs 2017 tarihine kadar ödeyebilecekler. Böylece, Kanundan yeniden yararlanma imkânına kavuşmuş olacaklardır.

Ayrıca Kanun kapsamında peşin veya taksitli ödeme seçeneklerini tercih ederek yapılandırılan tutarları Ödemeyen borçlular Mayıs 2017 ayı sonuna kadar ödemelerini peşin yaptıkları takdirde peşin ödeme indiriminden yararlanabileceklerdir,

6736 sayılı Kanun kapsamında 2017 yılının Ocak ayından itibaren ödenmesi gereken taksitlerin tamamının ödeme süreleri dörder ay uzatılmıştır. Buna göre, Ocak ayında ödenmesi gereken taksitler  Mayıs ayında,Şubat ayında ödenecek taksitler Haziran ayında ödenecek. Diğer taksitler de aynı şekilde ödeme sürelerinin son günlerinden itibaren dörder ay uzamış bulunmaktadır.

6736 sayılı Kanunun getirdiği önemli şartlardan biri de taksit ödeme süresince tahakkuk eden vergilerin gününde ödenmesidir. Cari dönem ödeme şartını ihlal edenlere de hak verilmiş ve bu mükellefler cari dönem yükümlülüklerini Mayıs 2017 sonuna kadar yerine getirerek ya da çok zor durumda olmaları nedeniyle bu yükümlülüklerini yerine getiremediklerini tecil başvurulan ile belirterek Kanundan yararlanmaya devam edeceklerdir.

Kanun hükümlerine göre borçlarını yapılandıran mükelleflerimizin, peşin veya ilk iki taksit ödemelerini her hal ve takdirde 31 Mayıs 2017 tarihi bitimine kadar yapmaları gerekmektedir.

Kanun kapsamında ilk taksitlerini Kasım 2016 ayında ödeyen mükelleflerimiz: de ikinci taksit ödemelerini 31 Mayıs 2017 tarihi bitimine kadar yapacaklardır,

İlk taksitlerini süresinde ödemeyen mükelleflerimiz ise ilk taksitle birlikte ikinci taksitlerini Mayıs 2017 ayında ödemedikleri takdirde Kanundan yararlanma hakkını kaybedeceklerdir.

Özellikle birikmiş borçların ödenmesine büyük kolaylık sağlayan 6736 sayılı Kanundan yararlanmak için tanınmış olan bu son şansın kaçırılmaması gerekir.”

Bayraktar’ın yaptığı açıklamalarının ardından ziyaret sona erdi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir