Cari Ay Prim Ödemelerinin Yapılandırma Taksitlerine Sayılması Hakkında Genel Yazı

Borçka Ticaret ve Sanayi Odası, vatandaşları yakından ilgilendiren Cari Ay Prim Ödemelerinin Yapılandırma Taksitlerine Sayılması Hakkında Genel yazısına ilişkin açıklamada bulundu.

Borçka Ticaret ve Sanayi Odası, tarafından yapılan açıklamada; “Sosyal Güvenlik Başkanlığı Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü tarafından 04/09/2019 tarihli ve 51592363-010.07.01-E.12737458 sayılı Cari Ay Prim Ödemelerinin Yapılandırma Taksitlerine Sayılması başlıklı Genel Yazı yayımlanmıştır.

Buna göre, 7143 sayılı Kanunun uygulamasını açıklayan 2018/19 sayılı Genelgenin “b.2) Süresinde Ödenmiş Cari Ay Primlerinin Aksatılmış Yapılandırma Taksitlerine Mahsubu” başlıklı bölümü yerine yukarıda anılan Genel Yazıya göre işlem yapılacaktır.

7143 sayılı Kanun kapsamında SGK prim borçlarını yapılandırılan işverenlerin değişik nedenlerden dolayı yapılandırma taksitlerini aksatması veya yapılandırmalarının bozulması

sebebiyle Başkanlık Makamı tarafından bu işverenlerin yapılandırmalarının devamı için, işverenlerin talep etmeleri halinde 2018 Nisan ayı ve sonrası cari ay prim ödemelerinin, dönem veya taksit sayısı gözetilmeksizin ödenmeyen veya eksik ödenen yapılandırma taksitlerine mahsup edilmesi imkanı sağlanmıştır.

Bu durumda aktarılacak olan cari ay primleri nedeniyle, İşverenlerin cari ay primlerinden dolayı yapılandırmanın bozma koşuluna girmesi durumunda bağlı bulunulan Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne/Merkezine zor durum belgesi verilmesi gerekmektedir. Ayrıca cari ay primlerinin yapılandırma taksitlerine aktarılması halinde; bu aylarda yararlanılan teşvikler ile cari ay primlerinin aktarma yapıldığı yılda yeni tescil edilmiş işyerleri için asgari ücret desteğinin iptali de gündeme gelmektedir.” Denildi.

Ayrıca Kontrol Edin

Sınıf Tekrarını Olumlu Buluyoruz

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sınıfta kalmanın olmamasının eğitimde önemli ölçüde seviye düşüklüğüne yol açtığına, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir