Anasayfa / Anasayfa / CHP ve ADD’den Atatürk Anıtı’na 23 Nisan Çelengi

CHP ve ADD’den Atatürk Anıtı’na 23 Nisan Çelengi

CHP İl Başkanlığı,  Atatürkçü Düşünce derneği Başkanlığı 23 Nisan ulusal Egemenlik Ve çocuk Bayramı‘nın 98. Yılı dolayısıyla Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Çelenk programına CHP İl Başkanı Ahmet Biber, CHP Kadın Kolları Başkanı Gülşen Kurul, ADD Artvin Şubesi Başkanı Av. Ayla Varan, CHP Merkez İlçe Başkanı Cüneyt Öztürk, Artvin Faal Gazeteciler Derneği Başkan Yardımcısı Sami Özçelik, CHP Gençlik Kolları İl Başkanı Anıl Öztürk, partililer kazandı.

ADD Artvin Şubesi ve ardından CHP çelenk sunumu yaptıktan sonra Saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu.  İlk konuşmayı ADD adına genç yönetim Kurulu Üyesi Saniye Meriç yaptı. Meriç konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Sayın Atatürkçü Düşünce Derneği başkanım, Cumhuriyet Halk Partisi il başkanım, ilçe başkanım, kadın kolları, başkanlarım, gençlik kolları başkanları ve siz değerli katılımcılar;  Ulusal Egemenliğimizin simgesi Büyük Millet Meclisinin kuruluşunun 98. yılını kutluyoruz. Buna bağlı olarak yeryüzünde çocuklara armağan edilmiş tek bayram olan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı da coşkuyla kutluyoruz. Bu bayramı başka kutlamalarla karartma çabalarına rağmen… 23 Nisan Çocuk Bayramının önüne Ulusal Egemenlik kavramının eklenmiş olması son derece anlamlıdır. Türk ulusu 98 yıl önce ilk kez bir padişahın egemenliği yerine “Ulusun Egemenliği” kavramını getirmiştir. “Ulus Egemenliği” yerine tek adam egemenliği isteyenler bu nedenle bu bayramdan hiçbir zaman hoşlanmamışlardır. Hoşlanmama, giderek tavır almaya dönüşmüş, diğer ulusal bayramlara da genişlemiştir.

Yurdumuzun kurtarıcısı ve Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün anısı önünde saygı duruşunda bulunmayı “sap gibi dikilmek” olarak niteleyebilmişler, her ulusal bayramda bir mazeret üretmişlerdir. Bu mazeret gün gelmiş sağlık sorunu, gün gelmiş deprem, gün gelmiş terör olmuştur. Ulusal Egemenlik kavramına karşı olanlar, yıllar boyunca bu bayram kutlamalarını karartmak için FETÖ liderinden ödünç aldıkları “Kutlu Doğum Haftası” icat etmişlerdi. Fakat aynı FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminde başları sıkışınca Ulusal Egemenliğin simgesi TBMM binasına sığınmışlar, parti merkezlerine Atatürk’ün dev posterini asmak zorunda kalmışlardır. Ulusal bağımsızlığımızı savunmanın tek yolunun Ulusal Egemenlik kavramının simgesi olan TBMM olduğunu kabul eder görünmüşlerdir.

Ancak ne yazık ki darbe girişiminin üzerinden bir yıl bile geçmeden meclisi işlevsizleştirecek Anayasa değişikliğini seçim hileleri ile dayatıp yasallaştırmışlardır. Büyük bir askeri deha olan Mustafa Kemal Paşa, Birinci Paylaşım Savaşı sonucunda işgale uğrayan yurdumuzu kurtarmanın yolunun bir ordu kurmaktan daha önce, Ulus Egemenliğinin simgesi meclis olduğunu kabul ettirerek Anadolu’da kongreler düzenledikten sonra Ankara’ya gelerek Büyük Millet Meclisini kurmuştur.

Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşları, savaşın ateşine, İstanbul’daki Padişahın ihanetine, Meclisteki sert muhalefete rağmen Meclisi çalıştırmaktan asla vazgeçmemiştir. Ulus iradesi hep egemen kılınmıştır.

Ulusal Egemenliğin temsil makamında oturup, “Ulusal Egemenlik” kavramına karşı olmak, Meclisi işlevsizleştirip yeni saraylar inşa etmek, dünün Osmanlıcılarını kurtaramadığı gibi günümüzün Osmanlıcılarını kurtaramayacaktır. Daha dün, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını FETÖ’nün “Kutlu Doğum Haftası” icadı ile karalamaya çabalayanlar şimdi, aynı zamanda Kurtuluş Savaşının kahramanları olan askerlerimizin İngilizleri yendiği Kut-ülAmare zaferini, karatma malzemesi olarak kullanıyorlar. Türk ulusu tarihteki hiçbir zaferlerine saygısızlık etmez. Ancak Ulusal Egemenlik kavramına sahip çıkmayanları da affetmez. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun… Sağ olun…”dedi.

Daha sonra söz alan CHP Gençlik Kolları İl Başkanı Anıl Öztürk’te yaptığı konuşmasında   Atatürk ve silah arkadaşları tarafından 23 Nisan 1920 tarihinde açılan TBMM ve bayramın çocuklara neden armağan edildiğini anlattı.

Son olarak, CHP İl Başkanı Ahmet Biber de yaptığı konuşmasında, Atatürk’ün TBMM’yi kurma sürecini anlattı.  Başkan Biber,  “Az önce konuşma yapan Saniye Meriç arkadaşımız ile CHP  Gençlik Kolları İl Başkanı Anıl Öztürk konuşmalarında önemli noktalara temas ettiler. Ben her iki genç arkadaşımıza teşekkür ediyorum.

Atatürk Türkiye Cumhuriyeti’ni kurabilmek için silah arkadaşlarıyla birlikte çok büyük mücadeleler vermiştir. Dünyada çocuklara armağan etmiş tek liderin adıdır Mustafa Kemal Atatürk. Bu nedenle bütün dünya çocuklarının gülen yüzündedir Atatürk. Atatürk’ü gerçekten büyük yapan değerlerden birisi de bu özelliğidir.  Günümüzde Atatürk’ü unutturma çalışmaları yapıyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar, Atatürk, aydınlığı ile ilkeleriyle, muasır medeniyetlere giden yolun aydınlatıcısı olarak yüreğimizde yaşamaya devam edecektir.”dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir