Anasayfa / DÜNYA / Cittaslow Şavşat Uluslararası Cittaslow Birliği Yöneticileri Ağırladı

Cittaslow Şavşat Uluslararası Cittaslow Birliği Yöneticileri Ağırladı

Şavşat, Uluslararası Cittaslow Birliği yöneticilerinin yer aldığı Türkiye Genel Kurul toplantısına ev sahipliği yaptı.

Cittaslow ( sakin şehir )Şavşat’ın başarılı bir şekilde ev sahipliğini  yaptığı  Uluslararası Cittaslow Birliği yöneticilerinin de yer aldığı Türkiye Genel Kurul toplantısında Bolu Göynük, Sinop Gerze ve  Isparta Eğridir şehirleri cittaslowünvanı sertifikasını aldılar. Böylece  Türkiye’nin 11 olan  cittaslow şehir sayısı Cittaslow Şavşat’ta düzenlenen sertifika töreni ile 14’e yükselmiş oldu.

Şavşat’ta bulunmaktan dolayı çok mutlu olduklarını belirten Uluslararası Cittaslow Birliği yöneticileri ev sahipliği yapan Şavşat Belediyesi’ne teşekkür ettiler.

BOLU’nun tarihi konaklarıyla ünlü ilçesi Göynük, Türkiye’den 11 şehrin üye olduğu Uluslararası Cittaslow (Sakin Şehirler) Birliği’ne üye oldu. Bu yıl cittaslow sertifikası alarak büyük mutluluk yaşayan Bolu Götnük Belediye Başkanı Kemal Kazan,  haberi hem ulusal hem de yerel basın ile paylaşarak, emeği geçenlere teşekkür etti.

Kent hayatının insanları boğan, kısıtlayan ortamından sıyrılarak doğaya ve eski zamana olan özlemlerini giderdikleri bir ortam yaratmak için çalıştıklarını belirten Başkan Kazan şöyle konuştu:

“Kent hayatının koşuşturmacasından yorulanlar için sakinlik ve huzur önem kazanıyor. Hayatı keyif alarak yaşamak için Cittaslow felsefesi çok önemli. Bu anlayış, bir kentin yaşam kalitesinin iyileştirilmesinin ve kalkınmasının o kentin kendine özgün yapısının, mimarisinin, gelenek ve göreneklerinin, yerel yemeklerinin ve tarihsel kimliğinin korunmasıyla mümkün olabileceğini gösterdi. Gelişmek ve ilerlemek isteyen kentlerin çevreye, doğaya saygılı, özgün kent kimliğini koruyarak mümkün olduğunu gösteren bu hareketi başlatanları ve örnek kentlere imza atanları yürekten tebrik ediyorum. Türkiye’den 11 şehrin üye olduğu Cittaslow Birliği’nde Göynük’ün de yer alacak olmasından çok mutluyuz. Biz de bu felsefenin Göynük’e katacaklarıyla sahip olduğumuz potansiyeli daha da iyi değerlendireceğimize, uluslararası platformda oluşturacağımız strateji ile tanınırlığımızın artacağına yürekten inanıyoruz.” Dedi.

Kazan konuşmasının sonunda, “Uluslararası Cittaslow Birliğine” üyelik için ilk adımı 2014 tarihinde Seferihisar Belediyesi’ne müracaat ederek attık. Halkımızı da 2014 yılından itibaren Cittaslow hakkında bilgilendirdik. Girişimcilerin de yatırımlarını bu doğrultuda yapmalarını teşvik ettik. Turizm sektöründe olanlara hatta bu sektöre ilgisi olanlara eğitimler verdik. Göynük’te termal turizmin gelişmesi için de çabalarımız da sonuç verdi ve termal tesis yatırımlarına da başlandı. Kendine has kent estetiği olan Göynük’ün bu dokusunun bozulmaması için imar planlarımızı hassasiyetle oluşturmaya devam ediyoruz. Göynük, Anadolu’daki Türk yaşayışının ve yerleşme kültürünün önemli örneklerini aslına uygun olarak günümüze taşıyan kentlerden biri.

Son yıllarda Türkiye’nin gözde destinasyonlarından biri olarak öne çıktık. Göynük, mimarisini ve doğal güzelliklerini koruyarak, geleneklerine sahip çıkan “Bir Osmanlı Kenti” olarak tanınıyor. Tüm bu yönleriyle çeşitli bilimsel ve tarihi araştırmalara konu oluyor. Mimari, doğal yapı ve folklor yönünden bozulmamışlığın simgesi olarak görülüyor.

Akşemseddin Diyar-ı olarak da bilinen Göynük aynı zamanda sahip olduğu camii ve türbeleriyle inanç turizminin de merkezlerinden biri. Osmanlı mutfağının tüm özelliklerini taşıyan Göynük Mutfağı’nın bu yönüyle “slowfood” çalışmaları kapsamında desteklenebileceğini ve bu çalışmalarla yöresel ürünlerimizin değer kazanacağını düşünüyorum. Göynük’ü ünlü bir seyahat yazarımız “zamanın durduğu kent” diye nitelemişti. Gerçekten de yavaş akar bizim kentimizde yaşam. Kentimizin Cittaslow yani “sakin kent” seçilmesinden gurur ve onur duyuyoruz. Bu anlamlı yolculukta Göynük’e destek veren Cittaslow olmamıza katkıda bulunan herkese gönülden şükranlarımı sunarım. Bu arada ülkemizde ilk Cittaslow olma özelliğini taşıyan Seferihisar’a da bize ve diğer ilçelere olan öncülüğünden dolayı bir kez daha teşekkür ederim.” dedi.

Cittaslow Türkiye Genel Kurulu’nda konuşan Artvin Milletvekili İsrafil Kışla Cittaslow felsefesi ile yaşayan kentlerin bu ağa katılarak gerekli değeri gördüklerini söyledi. Kışla, “Cittaslow olan kentlerin tüm çabalarını ve projelerini destekleyeceğiz, çevreyi koruyacağız. Bunun için elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız. Az önce HES’lerle ilgili konu geçtiği için bu bilgiyi verme ihtiyacı doğdu.  Bundan önce ilimizde 50 HES projesi iptal edildi. Şimdi de 20 HES projesinin daha iptali gündemde.” dedi.

CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz de yaptığı konuşmada, “Cittaslow felsefesi, kendine özgü tarihi ve kültürel dokusunu koruyarak yaşatan kentler için oldukça önemli. Cittaslow bir anlamda aile birliği ve ben de bu ailenin bir ferdi olduğum için çok mutluyum” diye konuştu.

Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, ev sahibi olarak, cittaslow Şavşat’ın 3 yeni üyeye  burada katılım belgesi  verilmesinin ayrı bir anlamı olduğuna vurgu yaparak; “Cittslow kentlerin ilçemizde buluşması bizim için onur kaynağıdır. 3 yeni üyenin ncittaslow Şavşat’ta katılım belgesi alması ise ayrı bir gurur versilesi olmuştur. 2 gün boyunca burada sizleri ağırlamaktan, sizlerle birlikte geleceği konuşmaktan,  Cittaslow Birliği Genel Sekreteri Pier Giorgio Oliveti, Seferihisar Belediye Başkanı ve Cittaslow Uluslararası Başkan Yardımcısı aynı zamanda Cittaslow Türkiye Koordinatörü olan Tunç Soyer ve tüm konuklarımıza yürekten teşekkür ediyoruz.” adedi.

Programın sonunda  ev sahipliği yapan Cittaslow Şavşat Belediye Başkanı A. Sinan Öztürk’e Cittaslow Birliği Genel Sekreteri Pier Giorgio Oliveti tarafından teşekkür plaketi verildi.

Toplantı cittaslow şehirlerintaahhütname imzalayarak kriterleri koruma sözünü imzaya dönüştürmelerinin ardından sona erdi.

Ç.P.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir