Dünya Kadın Çiftçiler Günü

İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü tarafından Dünya Kadın Çiftçiler Günü nedeniyle yazılı bir basın açıklaması yayınladı.

Yayınlanan mesajda; “ Kadınların tarımsal üretimde, kaynakların sürdürülebilir kullanımında, gıda üretiminde ve Güvenliğinde sahip  oldukları  önemi  vurgulamak  amacıyla  Uluslararası  Tarım  Üreticileri Derneği Dünya Çiftçi Kadınlar Günü olarak ilan etmiştir. Dünya Kadın Çiftçiler Günü 1997 yılından  beri  ülkemizde  de  kutlanmaktadır.

“Günümüzün ve geleceğin en stratejik sektörlerinden biri olan tarım sektörünün en önemli yapı taşlarından biri de kadın çiftçilerdir. Bugün dünyada 1,7 milyar kadın çiftçi bulunmaktadır. Dünya gıda  üretiminin  yarısından  fazlasını  kadın  çiftçiler  gerçekleştirmektedir.  Ülkemizde ve özellikle  Artvin’de  küçük  tarım  işletmelerinde  işgücü  büyük  oranda  kadın  çiftçilerimizin omuzlarındadır. TÜİK’in yaptığı araştırmalara göre toplam nüfusumuzun yaklaşık % 23’ü kırsal alanda yaşamaktadır. Kırsal nüfusumuzun % 50’sinden fazlasını kadınlar oluşturmaktadır. Kırsal da yaşayan faal nüfus içinde yer alan kadınlarında % 90’ınından fazlası tarımda çalışmakta ve bu kadınların da % 80’inden fazlası ücretsiz aile işçisidir. Yine TÜİK verilerine göre son 8 yılda tarımda yeni istihdama katılan her 5 kişiden 4’ü kadınlardan oluşmaktadır. Bu da kadının tarımdaki rolünü çok açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Tarım sektöründe kadın çiftçilerimiz bu yükü omuzlarken, bu yükün yanı sıra ev işlerini de üstlenmiş durumdadır. Bu gerçekleri gören ve tarımın kadınların  omuzlarında  yükseleceğine  inanan  Bakanlığımız,  tarımsal  destekleme,  proje  ve eğitimlerde kadınlara yönelik çalışmalara ağırlık vermektedir. Bu alanda bölgesel olarak Kadın Çiftçilerimize yönelik çalıştaylar düzenlenmektedir. Uygulamış olduğumuz projelerde ve Ekonomik Yatırımlar programında kadınlarımıza pozitif ayrımcılık uygulanmaktadır. Son yıllarda kadınların tarıma  ve  tarımsal  sanayiye  daha  çok  katılmalarıyla  tarımda  büyük  gelişmeler  yaşandı.  Kadınlarımızın  bu  sektörde  birlik  ve  beraberlik  içerisinde  hareket  ederek,  kooperatif  ve birliklerde daha çok yer alması gerekiyor.

Bu vesileyle, tarladan sofraya tarımın her aşamasında işgücüne katılan, evde her zaman bize şefkatli bir anne, bir eş olan kadın çiftçilerimizin hatırlanması açısından önemli olan ‘Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nü kutluyoruz.” Denildi.

Ayrıca Kontrol Edin

Tarihi eser kaçakçısı yakalandı Yusufeli’nde tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda toplam dört adet tarihi eser ele geçirildi.

Artvin-Yusufeli İlçe Jandarma Komutanlığı ve İstihbarat Şube Müdürlüğü personelinin katılımıyla 3 Şubat 2021 günü, icra …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir