Anasayfa / Anasayfa / Ekoloji Örgütü Birleşenleri Tarım Arazileri İçin Açıklama Yaptı

Ekoloji Örgütü Birleşenleri Tarım Arazileri İçin Açıklama Yaptı

Aralarında Yeşil Artvin Derneği’nin de bulunduğu 41 Ekoloji örgütü, Toprak Koruma Kanunu Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle tarım alanlarının ranta açılmasına tepki gösterdi.

Ekoloji örgütleri tarım alanlarında kamunun enerji ve yol yapımını kolaylaştırma gerekçesiyle Toprak Koruma Kurulu’nun işleyişine yönelik yapılan yönetmelik değişikliğine tepki gösterdiler. Değişikliğin tarım alanlarının talana açılmasına neden olacağını belirten ekoloji örgütleri yönetmeliğin iptalini istediler.

Arım Dışı Kullanımın Önü Açılıyor

Ekoloji örgütlerinin yaptığı yazılı açıklamaya, 11-12 Kasım 2017 tarihinde Bergama’da gerçekleştirilen Ekoloji Örgütleri Birlik Toplantısına katılan ekoloji örgütlerinin yanı sıra bu toplantıya katılmayan örgütler de imza attılar. Açıklamada yapılan yönetmelik değişikliği ile dokuz üyeden oluşan Toprak Koruma Kurulu’nun alacağı kararlarda gereken oy sayısı düşürülerek tarım alanlarının tarım dışı kullanılmasının önünün açıldığı ifade edildi.

AKP hükümetin halen yanlış tarım politikalarının köylülüğü bitirip üretim yapmayı kısıtlayarak tarım ürünlerini yurt dışından alınmasına neden olduğunu belirtilen ekoloji örgütleri açıklamasında; “Bu durum  gelecekte tamamen çok uluslu şirketlerin hegemonyasına girmemize sebep olacaktır. Hükümet tarım toprakları konusunda yaptığı değişiklikle toprakların ulusal ve uluslararası şirketlerin eline geçmesini daha da kolaylaştıracaktır” denildi.

41 Ekoloji Örgütü İmzaladı

Ülkenin değişik yerlerinde mücadele eden 41 ekoloji örgütünün imzasını taşıyan açıklamada; “tarım üretimini sınırlayan, üretim maliyetini yükselten zamlar ve vergiler nedeniyle çiftçiyi sürekli borçlandıran, ithal tarım ürünlerinin ülkeye girişinde kolaylıklar sağlayarak tarımdaki üretimin her geçen yıl azalmasına neden olan hükümet, yaptığı bu değişiklikle son darbeyi de vurarak çiftçinin elinden toprağını da alacaktır” denildi.

 

Önce Tarım

Amacı toprağı korumak olan Toprak Koruma Kurulu’ndan tarım arazilerini otobanlara ve termik, nükleer, hidroelektrik santrallerine açma görevini üstlenmesinin istenildiğine dikkat çeken ekoloji örgütleri “Toprak Koruma Kurulu’nun alacağı kararların geçerli olabilmesi için oy birliği şartının getirilmesini istiyoruz. Bu yönetmeliğin ivedilikte iptal edilmesini istiyoruz.

Köle olmamak, aç kalmamak, sağlığımızı yitirmemek, doğamızı korumak için önce tarım diyoruz” dediler.

“Tarım alanlarını talana açan yönetmeliğe hayır” başlıklı bildiride imzası olan ekoloji örgütleri şunlar:

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir