Anasayfa / Anasayfa / Enerji Bakanı Berat Albayrak: 11 İlde Maden EğitimiEğitim Vereceğiz

Enerji Bakanı Berat Albayrak: 11 İlde Maden EğitimiEğitim Vereceğiz

Enerji Bakanlığı ile MEB arasında işbirliği yapıldı. Enerji Bakanı Berat Albayrak, “11 ilimizde 12 okulda Maden Teknolojisi Alanı açtık. Sadece öğrencilerimize değil, öğretmenlerimize eğitim vereceğiz” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı arasında ‘Maden Teknolojisi Alanında Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü’ imzalandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’nin 11 ilindeki 12 okulda ilimiz Artvin’deki bazı okullarda da Maden Teknolojisi Alanı açıldığını açıkladı.

Albayrak, imza töreninde yaptığı konuşmada, “Bu okullarda, sadece öğrencilerimize değil, öğretmenlerimize de tam zamanlı yerinde eğitim vereceğiz. Bu başlangıç. Seneye inşallah, bunun sayısını daha da  artıralım diyoruz” dedi.

Albayrak, göreve geldiği ilk günden beri inşa etmeye çalıştıkları stratejinin saç ayaklarından biri olan eğitim alanında önemli bir adım attıklarını söyledi. Milli Enerji ve Maden Politikası içerisinde, özellikle madencilik alanında Türkiye’nin önümüzdeki dönem hedeflediği büyük sıçramayı gerçekleştirmesi için atması gereken adımlardan birinin eğitim olduğunu  vurgulayan Albayrak, şöyle devam etti:

 Sayıları daha da artacak

“Madencilik sektörü yılda ortalama 11 milyar dolar ithalat  gerçekleştiriyor. Yeraltı kaynaklarımızın çok daha fazla ve verimli bir şekilde hayata geçmesi, reel ekonomiye kazandırılması ama bunu ete kemiğe büründürürken, en önemli ihtiyacımız olan noktaların başında gelen insan kaynağının, en doğru, liyakatlı, donanımlı şekilde sektöre kazandırılmasıdır.”

Bakan Albayrak, bu ihtiyacın karşılanabilmesi için okulların devreye alınması gerektiğine işaret ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çünkü, yerlileşme diyoruz, kendi kaynaklarımız diyoruz, kendi sahip olduğumuz değerlerin çok daha fazla ve etkin kullanılmasından bahsediyorsak eğer, bunun ilk adımlarından birisi olan bugün,

11 ilimizde, ki illerimizden birisine pozitif ayrımcılık yaparak o ilimizde 2 tane olmak üzere, toplamla 12 okulda maden teknolojisi alanı açalım dedik inşallah ama bu başlangıç. Seneye inşallah, bunun sayısını daha da artıralım. Sadece bu 11 ilde değil, inşallah bu noktada biz maddi manevi, Milli Eğitim Bakanlığı özelindeki devlet okullarımızın, özellikle Bakanlığımız nezdinde ortaya koyulacak destekle, laboratuvarlar, teknik ekipmanlar, modern anlamda ihtiyaç olan ekipmanların sağlanacağı şekilde çok donanımlı okullar ortaya koymamız lazım.”

 Tam donanımlı eleman yetişecek

Berat Albayrak, birkaç hafta önce üniversitelerin temsilcileriyle bir araya gelerek fikir alışverişi yaparak somut planlar üzerinde konuştuklarına değindi. Albayrak, şunları ifade etti: “Bu okulların bulunduğu şehirlerimiz hakikaten madencilik anlamında önemli şehirlerimiz. Buradan yetişecek insan kaynağının hem yöre ekonomisi hem de  gelişmekte olan madencilik sektörü için de çok daha donanımlı yetişmesi için bu adımları hayata geçirmek üzere önemli bir entegre süreci inşa edeceğiz inşallah.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir